دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
معرفی موزه موزاییک استانبول ، جایی که نباید دیدنش را از دست داد
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
موزه موزاییک استانبول یکی از قدیمی ترین موزه های ترکیه است که موزاییک های کشف شده در کاخ بزرگ امپراتوری روم در آن به نمایش در آمده اند.

موزه موزاییک استانبول ( به انگلیسی : Istanbul Mosaic Museum ) یکی از قدیمی ترین موزه های ترکیه است که موزاییک های به نمایش در آمده از آن از کاخ بزرگ روم یا اقامتگاه اشرافی اولین امپراتورهای روم بدست آمده است.
این موزه در قسمت جنوبی مسجد سلطان احمد و در بازار آراستا Arasta قرار گرفته است .
این موزه در قسمت شمال شرقی حیاط قوس دار قصر بزرگ امپراتوری بیزانس ساخته شده است به طوری که بتوانید قسمتهای موزاییکی را پوشش دهد.
تاریخ ساخت موزاییک های قصر بزرگ بین سال های 450 – 550 میلادی برمیگردد ، زمانی که این موزاییک های زیبا با مهارتی خاص جا گذاری شده اند.

موزه موزاییک کجاست

موزه موزاییک کجاست؟

از طرف بازار آراستا میتوانید به ورودی موزه برسید.
|این موزه در نزدیکی مسجد سلطان احمد قرار دارد.
برای رسیدن به موزه موزاییک باید سوار خط تراموای T1 شوید و در ایستگاه سلطان احمد پیاده شوید سپس وارد بازار آراستا شوید.
در ورودی موزه موزاییک استانبول در بازار آراستا قرار گرفته است.

 موزه موزاییک استانبول

تاریخچه موزه موزاییک استانبول

موزه موزاییک استانبول در سال 1953 زیر نظر موزه باستان شناسی استانبول کار خود را شروع کرد و در سال 1979 زیر مجموعه موزه ایاصوفیه استانبول شد و بازسازی موزاییک ها از سال 1982 – 1997 شروع گردید.
براساس نظر باستان شناسان موزاییک های این موزه متعلق به قرن 6 میلادی هستند و برای تزئین سنگ فرش معابر ، ستون ها و دیوارها مورد استفاده قرار می گرفته اند.
موزاییک های این موزه متعلق به دوره بیزانس و امپراتوری روم شرقی هستد ، قدیمی ترین موزاییک های موزه به سال 200 میلادی بر میگردد و قابل قیمت گذاری نیست.

عکس موزه موزاییک استانبول

بنایی که موزه موزاییک در آن قرار گرفته است در گذشته اقامتگاهی بزرگ با چندین تراس ، قصرهای مختلف ، کلیسا و پارک بوده است ولی امروزه چیزی از آن شکوه و عظمت باقی نمانده و فقط بخشی از آن عظمت در تحقیقات باستان شناسی 1935 کشف شده است ، به نظر می رسد بخشی از زمین حیاط قصر که موزاییک کاری شده متعلق به قرن ششم است.
موزاییک های موزه در سال های 1935 – 1938 و سالهای 1951 – 1954 توسط باستان شناسان انگلیسی در حفاری از بازار آراستا در میدان سلطان احمد کشف شدند.

این باستان شناسان در این حفاری حیاطی پر از ستون های مخصوص دوران رومی ها پیدا کردند که دیوارهایی آن همه با موزاییک تزئین شده بودند.
وسعت این محوطه 1872 متر مربع بود و تخمین زده میشود موزاییک های موجود در آن حدود 80 میلیون قطعه از جنس آهک و شیشه بوده اند.

معرفی موزه قصر موزاییک

موزه موزاییک بخشی از کاخ اعظم بیزانس

کاخ اعظم ، بزرگترین کاخ دوران بیزانس بوده که به دستور کنستانتین بزرگ در قرن چهارم در شهر قسطنطنیه ( استانبول فعلی ) ساخته شد. این کاخ مجموعه ای از چندین کاخ ، کوشک ، حیاط ، کلیسا ،حمام و بناهای دیگر بوده است.
موقعیت مکانی این کاخ بین میدان هیپودرم ، ایاصوفیه و دریای مرمره بوده است که امروزه در محله سلطان احمد استانبول است که فاصله چندانی با بازار آراستا و مسجد آبی ندارد.

این کاخ دو قرن بعد توسط ژوستینین بازسازی شد و تا 100 هزار متر مربع گسترش پیدا کرد و تا قرن 12 میلادی مورد استفاده امپراتوران قرار می گرفت.
کاخ اعظم در زمان جنگهای صلیبی بین سالهای 1204 – 1261 متروکه شد و خانواده سلطنتی به کاخ تکفور نقل مکان کردندو بعدا در اثر زلزله تخریب شد.
اکتشافات باستان شناسی درباره کاخ اعظم در سال 1930 شروع شد و در سال 1953 بخشی از یکی از ساختمان های آن به عنون موزه بزرگ موزاییک بازگشایی گردید.
موزاییک های به نمایش در آمده در این بنا مربوط به دوره های مختلف بیزانس هستند و بهترین نمونه های موزاییک دوران امپراتوری روم محسوب می شوند.

موزه موزائیک

طراحی موزاییک های موزه موزاییک استانبول

طراحی های موزاییک های این موزه بیشتر از موضوعات طبیعی و روزمره الهام گرفته شده است و صحنه هایی از شکار ، تصاویر سلاطین و رجال معروف و مناظر و مردم عادی را به نمایش گذاشته است.

به عنوان مثال :

طرح گریفون هایی که در حال خوردن مارملک هستند.
درگیری بین فیل و شیر.
انسان هایی که در حال دوشیدن شیر بز هستند.
کودکی که به خر خود غذا می دهد.
خرس هایی که در حال سیب خوردن هستند.
درگیری بین ببر و شکارچی .

موزه موزاییک ، استانبول

در این موزه علاوه بر کاشی های باستانی ، آتلیه موزاییک برایکودکان ، مرکز انیمایسیون و تفریح کودکان با استفاده از تکنولوژی های روز جهان ، سالن های کنفرانس و بزرگترین کنسرواسیون جهان را خواهید دید.

هزینه و ساعت بازدید از موزه موزاییک استانبول

ساعت بازدید از موزه موزاییک استانبول در فصل بهار و تابستان بین 9:30 – 19:30 و در فصل پاییز و زمستا بین 9 – 18:30 است.
این موزه روزهای دو شنبه تعطیل است.
قیمت ورودی موزه 35 لیر می باشد و فقط تا نیم ساعت قبل از تعطیلی موزه به فروش می رسد.
از آنجا که این موزه شلوغ نیست نیازی به خرید اینترنتی بلیط آن ندارید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits