دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
روش انتقال سبزه سیاهدانه به گلدان
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کاشت سبزه عید با بذر سیاهدانه یکی از ایده‌های جذاب برای سبز کردن سبزه عید نوروز است. شما می‌توانید با استفاده از دانه‌های سالم و تازه سیاهدانه یک سبزه فوق العاده زیبا و متفاوت برای نوروز آماده کنید.

آموزش کاشت سبزه سیاهدانه مرحله به مرحله

در روز سیزده بدر نیز می‌توانید سبزه سیاهدانه را از گلدان به باغچه منتقل کنید و بعد از مدتی شاهد گل‌های زیبای گیاه سیاهدانه باشید. اما طرز تهیه سبزه سیاهدانه چگونه است؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی مجله دلگرم می‌توانید با کاشت و روش نگهداری از گیاه سیاه دانه آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد طرز کاشت سیاه دانه برای عید پاسخ خواهیم داد.

سبزه سیاه دانه با برگ‌های سرخسی شکل و برگچه‌های کوچک جلوه بسیار زیبایی دارد و اگر این سبزه را بعداً به گلدان منتقل کنید، می‌توانید شاهد رشد گل‌هایی فوق العاده زیبا به رنگ سفید، آبی و صورتی باشید که سراسر گیاه را پر می‌کند.

سبزه سیاهدانه برای رشد به آب و هوای گرم و مرطوب نیاز دارد و برای رشد آن نباید دمای خانه شما بیشتر از ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد. در ادامه می‌توانید با طریقه کاشت سبزه سیاهدانه آشنا شوید.

مرحله اول؛ کاشت بذر سیاهدانه

اگر تجربه کاشت انواع بذر و درست کردن سبزه در خاک را داشته باشید، طرز تهیه سبزه سیاهدانه نیز برایتان بسیار ساده و راحت خواهد بود. برای کاشت سبزه سیاهدانه باید بذرهای ریز سیاهدانه را در مقداری خاک غنی از ماسه و سنگریزه و سرشار از نیتروژن و فسفر بکارید تا گیاه شما به خوبی رشد کند.
برای این کار باید مقداری از خاک مناسب را داخل ظرف مورد نظر بریزید. سپس بذرهای سیاهدانه را در عمق ۲۵ سانتی‌متری خاک فرو کنید.

مرحله دوم؛ سبز کردن سبزه سیاهدانه

سپس مقداری خاک روی بذرها بریزید و با استفاده از اسپری بذرها را آبیاری کنید. معمولاً بذر سیاهدانه بعد از ۵ تا ۱۵ روز سبز می‌شود. در این مدت باید حتماً سبزه شما مقدار نور و آب مناسبی دریافت کند. اگر شرایط منزل شما به گونه‌ای است که آفتاب یا نور کافی ندارید، بهتر است کاشت سبزه سیاهدانه را فراموش کنید.

سبزه سیاهدانه

زیرا این گیاه برای رشد کردن به نور زیادی احتیاج دارد و اگر نور خوبی دریافت کند، به خوبی و با سرعت زیادی رشد می‌کند و بزرگ می‌شود.

مرحله سوم؛ آبیاری سبزه سیاهدانه

توجه داشته باشید زمانی که بذر سیاهدانه به بیشتر از ۸ سانتی‌متر رسید، می‌توانید گیاه را از داخل گلدان خارج کنید و سپس به باغچه منتقل کنید. بعد از کاشت سبزه سیاهدانه و جوانه زدن آن بهتر است در هفته دو بار به گیاه آب دهید تا به خوبی رشد کند.

آبیاری بیش از حد موجب خراب شدن گیاه و ایجاد آفت و پوسیدگی می‌شود، بنابراین از آبدهی زیاد سبزه سیاهدانه اجتناب کنید. هر زمان که حس کردید خاک گیاه خشک شده، مقداری آب به آن بدهید و یا با استفاده از اسپری خاک را خیس کنید.

نکات و فوت و فن‌های کاشت سبزه سیاهدانه

بعد از کاشت سبزه سیاهدانه در خاک، بهتر است سبزه را در مکانی پر نور و زیر نور آفتاب زیاد قرار دهید تا به خوبی رشد کند. گیاه سیاهدانه برای رشد به نور خورشید احتیاج دارد.

بعد از کاشت سبزه عید با بذر سیاه دانه بهتر است سبزه را بعد از عید در باغچه بکارید. گیاه شما بعد از ۱ سال شروع به گل دادن می‌کند و می‌توانید بهار سال دیگر گل‌های زیبای سیاهدانه را در سفره هفت سین خود قرار دهید.

کاشت سبزه سیاهدانه در باغچه

برای کاشت سیاهدانه باید از بذرهای تازه و سالم استفاده کنید تا بهتر و سریع‌تر جوانه بزنند. به عنوان آموزش اصول کاشت انواع سبزه باید بدانید که میزان آبدهی و نحوه مراقبت از انواع سبزه‌ها با هم متفاوت است. بنابراین بهتر است قبل از کاشت هر نوع بذری برای سبزه عید حتماً کمی در مورد آن اطلاعات کسب کنید و سپس اقدام نمایید.

کاشت سبزه سیاهدانه

برای تأمین رطوبت به منظور رشد بذرها می‌توانید تا زمان جوانه زدن بذرها یک پلاستیک را از چند ناحیه سوراخ کنید و روی گلدان قرار دهید تا رطوبت بیشتری ایجاد شود و جوانه‌های سیاهدانه زودتر ظاهر شوند.
توجه داشته باشید که طرز کاشت سیاه دانه برای عید بسیار ساده است، تنها باید آن را در خاک مناسب بکارید و در معرض نور خورشید قرار دهید تا سبزه شما به خوبی رشد کند و پرپشت شود.

سوالات متداول

آموزش کاشت سبزه عید با سیاهدانه چگونه است؟ طرز تهیه سبزه سیاهدانه بسیار ساده است. برای کاشت سبزه سیاهدانه باید بذرهای سیاهدانه را در خاک ماسه‌ای و مناسب بکارید. سپس آن را در معرض نور قرار دهید و به خوبی آبیاری کنید تا سبزه رشد کند.
چه زمانی بعد از طرز تهیه سبزه سیاهدانه می‌توان آن را به باغچه منتقل کرد؟ بعد از کاشت سبزه سیاهدانه، زمانی که بذر سیاهدانه به بیشتر از ۸ سانتی‌متر رسید، می‌توانید گیاه را از داخل گلدان خارج کنید و سپس به باغچه منتقل کنید.

حتماً بخوانید:
علت کپک زدن سبزه عید چیست ؟

علت کپک زدن سبزه عید چیست ؟

علت کپک زدن سبزه عید چیست ؟ چرا سبزه عید کپک می زند ؟ آیا میدانید چرا سبزه عید بو میگیرد ؟ برای رسیدن به پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید .

بهترین خاک برای کاشت سبزه سیاهدانه چیست؟ برای کاشت سبزه سیاهدانه باید بذر سیاهدانه در خاک باید مقداری خاک غنی از ماسه سنگریزه و نیتروژن و فسفر تهیه کنید و سبزه را در آن بکارید تا به خوبی رشد کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits