دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با شغل و رشته کودکیاری
8
زمان مطالعه: 5 دقیقه
در واقع رشته کودکیاری نیز مانند بسیاری از رشته های پزشکی دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی است که شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با دروس تخصصی این رشته و همچنین آینده شغلی آن آشنا شوید.

به طور کلی رشته کودکیاری و مراکز مهد کودک در کشور ما ایران یکی از مهم ترین مراکز آموزشی تربیتی و نگهداری کودکان، خردسالان و حتی نوزادان برای مادران شاغل خواهد بود که در فرآیند معرفی می توان آن را شغلی با درآمد عالی برای خانم ها و دختران مطرح نمود.

معرفی رشته کودکیاری

بهتر است بدانید که کودکیاری در واقع شاخه ای از رشته های فنی و حرفه ای محسوب می شود که دانش آموزان این رشته اغلب پس از دو سال تحصیلی در هنرستان موفق به دریافت دیپلم کودکیاری می شوند. سپس با موفقیت در کنکور آموزشکده فنی و حرفه ای بعد از دو سال مدرک فوق دیپلم کودکیاری می گیرند و در مراکز پیش دبستانی به عنوان مربی کودک مشغول به کار خواهند شد.
در حال حاضر این فارغ التحصیلان هنرستان می توانند در صورت تمایل رشته بهداشت مدارس را انتخاب کنند و مربی بهداشت شوند و یا رشته مربی کودک را برگزینند. در واقع هدف از اجرای آموزش رشته ی کودکیاری، پرورش و تربیت افرادی است که در طول دوره دو ساله علاوه بر فراگیری دروسی مانند عمومی، پایه، اصلی و تخصصی به صورت تئوری و عملی با اصول و مبانی آموزش و پرورش کودکان در سنین پیش از دبستان نیز آشنا شوند
و در نهایت بتوانند با استفاده از محتوای دروس این رشته در یکی از گرایش های دوره کاردانی عملی و کاربردی ادامه تحصیل دهند و یا پس از طی دوره های کوتاه مدت در زمینه های مربوطه اشتغال ورزند.

معرفی رشته کودکیاری

دروس تخصصی در کودکیاری

توجه داشته باشید که دروس تخصصی این رشه شامل مشاهده ی کودک، فعالیت های آموزشی پیش از دبستان، پرورش خلاقیت در کودکان، بهداشت مادر و کودک، فنون مراقبت از کودک، ریست شناسی، ایمنی و کمک های اولیه، تولید و کاربرد مواد آموزشی که اغلب به صورت تئوری و عملی ارائه می شوند.
همچنی واحد های عملی درس بهداشت مادر و کودک در مراکز بهداشتی و درمانی و البته درس مشاهده کودک در مراکز پیش دبستانی خارج از محیط هنرستان انجام خواهد گرفت. تغذیه و بهداشت مواد غذایی، بهداشتی فردی و عمومی، بهداشت روانی بیماری های شایع کودکان از دیگر دروس اختصاصی محسوب می شوند که تنها به صورت تئوری ارائه داده خواهند شد.

آینده شغلی و تحصیلی

بهتر است بدانید که آینده تحصیلی ریشه کودکیاری به صورت شرکت در آزمون کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی حرفه ای، شرکت در دوره های پیش دانشگاهی رشته های نظری و کنکور خواهد بود. و البته به نظر می آید که این دسته از افراد می توانند به عنوان مربی کودکان پیش از دبستان، مراقبت و پرستاری از کودک، بهداشت کار مادر و همچنین کودک مشغول به کار شوند.

رشته تربیت کودک

به صراحت می توان گفت که فرصت های شغلی یک کودکیار با وجود سادگی بسیار گسترده خواهد بود و از مقاطع مختلف پذیرش نیرو را در بر خواهد گرفت. امروزه فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان مربی شیرخوارگاه، مربی مهدکودک، مربی مراکز آمادگی، مربی بهداشت مدارس، مربی کودکان استثنائی، مربی ورزش در مهد کودک، برنامه ریز رژیم غذایی مادر و کودک، بهداشتیار مادر و کودک، سرپرستی خانه های بهداشت، همکاری با تیم های پزشکی، مسئول آموزش و تنظیم خانواده در مقاطع مختلف مشغول به کار شوند.
البته از این نکته غافل نشوید که مربیان و فارغ التحصیلان این رشته در ابتدا به صورت مربیان کودک و پس از گذشت چندین سال سابقه کاری به عنوان مدیر و مدرس مراکز پیش دبستانی مشغول به کار خواهند شد. همچنین فارغ التحصیلان این رشته می توانند مدرس مراکز پیش دبستانی نیز بشوند.

مسئول تغذیه و بهداشت مواد غذایی
بهداشتیار مادر و کودک
مسئول کودکان پیش از دبستان
مربی شیرخوارگاه
مسئول آموزش و تنظیم خانواده
مراقبت و پرستار کودک
همچنین امکان کار در مراکز فوق نیز برای هنرجویان دانش آموخته رشته کودکیاری امکان پذیر خواهد بود:
شیرخوارگاه ها و مهدکودک ها
مراکز شبانه روزی نگهداری از کودکان
بخش کودکان در بیمارستان ها

کودکیاری

توانایی های مورد نیاز برای کودکیاری

بهتر است بدانید که برای موفق شدن در رشته کودکیاری بایستی ملاک ها و توانایی های مختلفی در زمینه کودک و محیط کودکانه داشته باشید که در ادامه به بیان مهم ترین این توانایی و ویژگی ها پرداخته ایم.

علاقه به کودک
برخورداری از سلامت جسم و روان
ارتباطات اجتماعی قوی با کودکان و اولیا
صبر و شکیبایی با کودکان
روحیه شاد و سرزنده بودن

وضعیت ادامه تحصیل در رشته کودکیاری

توجه داشته باشید که امکان ادامه تحصیل در رشته کودکیاری در محیط هایی مانند آموزشکده ها، دانشگاه آزاد و دانشگاه جامع علمی و کاربردی در مقطع فوق دیپلم و مقاطع بالاتر امکان پذیر خواهد بود و دانش آموختگان این رشته نباید ناامید شوند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (8 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits