مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
نحوه گرفتن شناسنامه فرزند بدون پدر
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اگر ازدواج پدر و مادر فرزند ثبت نشده باشد ، اعلام تولد کودک باید توسط پدر و مادر صورت گیرد. اگر مراجعه و حضور هر دو والدین و توافق آنها در اعلام ولادت کودک نباشد ، با مراجعه هر کدام والدین ، این کار صورت میگیرد و نام کوچک صادر میشود.

شناسنامه گرفتن برای نوزاد بدون پدر

گرفتن و صدور شناسنامه برای فرزندی که پدرش مشخص نیست در مواردی که فرزند ناشی از رابطه نامشروع است نیز در مواردی ممکن است. مطابق قانون فرزندی که متولد می شود لازم است تا ۱۵ روز برای وی شناسنامه اخذ شود. با وجود این گرفتن شناسنامه برای بچه های که پدر وی نامشخص است دشوار خواهد بود به خصوص در موردی که ناشی از رابطه زنا بوده باشد یا اینکه حتی در اثر رابطه مشروع پدر و مادر بوده ولیکن عقد آنان ثبت نشده است. در ادامه به مطالبی مرتبط با این موضوع اشاره خواهیم کرد.

گفته شد که تکلیف والدین این است که برای فرزند خود شناسنامه اخذ کنند. از طرفی طبق قانون پدر و یا جد پدری و مادر می تواند نسبت به اخذ شناسنامه اقدام کند البته مادر به شرطی می تواند اقدام کند که عقد ازدواج وی به ثبت رسیده باشد. و اگر پدر حضور نداشته باشد مادر باید مدارک ازدواج و… خود را ارائه نماید.

گرفتن شناسنامه فرزند در عقد موقت

اگر عقد چه موقت چه دائم به ثبت نرسیده باشد لازم است که پدر و مادر با هم برای گرفتن شناسنامه اقدام کنند اما اگر پدر اقدام نکند؛ مادر برای گرفتن شناسنامه ابتدا باید دادخواستی تحت عنوان اثبات رابطه زوجیت به دادگاه تقدیم کندو ازدواج خود را با مرد ثابت کند و زمانی که رابطه ازدواج آنان ثابت شد آن موقع میتواند با تقاضای الزام پدر به گرفتن شناسنامه، برای گرفتن شناسنامه اقدام کند. .

اگر از این طریق پدر باز هم اقدام نکرد لازم است مادر درخواست تعیین امین موقت کند و وقتی امین موقت که خودش خواهد بود تعیین شود در این صورت خودش میتواند اقدام به گرفتن شناسنامه کند. در این صورت که ازدواج به ثبت نرسیده و موارد گفته شده نام خانوادگی مادر به فرزند داده می شود و صرفا نام کوچک پدر در شناسنامه درج می شود.

شناسنامه فرزند

ممکن است فرزند در اثر رابطه نامشروع متولد شده باشد در اینجا درست است که فرزند نامشروع زاده شده اما برای زندگی اجتماعی وی باید مقدمات آن فراهم آید و وظایف پدر و مادر در مورد این طفل وجود دارد و باید نسبت به گرفتن شناسنامه اقدام کنند. اما اگر پدر اقدام نکرد مادر می تواند برای گرفتن شناسنامه اقدام کند و نام خانوادگی خود را به نوزاد بدهد. نکته ی مهم این است که فرزند نامشروع تمامی حقوق یک فرزند مشروع را دارد به جز این که از والدین خود ارث نخواهد برد.

در این باره همانطور که گفته شد بین این دو مورد تفاوت وجود دارد. اگر فرزند مشروع باشد اما پدر وی به دلیلی مثل غایب بودن و … حضور نداشته باشد یا این که عمدا حاضر به گرفتن شناسنامه نشود لازم است که مادر از طریق دادگاه خانواده اقدام کند و با اثبات رابطه زوجیت و ازدواج و یا گرفتن حکم امین موقت به ثبت احوال مراجعه کند و اقدام لازم را انجام دهد.
اما اگر طفل ناشی از زنا باشد مادر با ارائه مدارک می تواند تقاضای شناسنامه را از ثبت احوال تقاضا نماید. که در این مورد نام فامیلی خود مادر به فرزند داده می شود.

حتماً بخوانید:
مراحل و مدارک مورد نیاز تعویض شناسنامه چیست ؟

مراحل و مدارک مورد نیاز تعویض شناسنامه چیست ؟

طبق قانون، اشخاص با شرایطی می‌توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال و دفاتر پیشخوان سراسر کشور اقدامات لازم را نسبت تعویض شناسنامه و دریافت شناسنامه…

مدارک لازم برای گرفتن شناسنامه

اگر عقد ازدواج در کار بوده است همانطور که اشاره شد لازم است که مدارک آن ارائه شود. همچنین گواهی ولادت از بیمارستان نیز باید ارائه گردد. در موردی که گواهی ولادت وجود ندارد لازم است که فرم های مربوط به ثبت احوال که به متقاضی داده می شود تکمیل گردد.

شناسنامه فرزند بدون پدر

سوالات متداول

صدور شناسنامه برای فرزندی که پدرش مشخص نیست چگونه است؟

بسته به این که مشروع باشد یا نامشروع مادر می تواند تحت شرایطی اقدام به اخذ شناسنامه کند که توضیح دادیم.

آیا گرفتن شناسنامه برای فرزندی که نامشروع می باشد ممکن است؟

بله چنین امر ممکن می باشد و مادر می تواند با اسم خانوادگی خود اقدام به گرفتن شناسنامه کند.

فرزندی که نامشروع است دارای چه حقوقی می باشد؟

فرزند نامشروع دارای تمامی حقوق می باشد الا اینکه حق ارث بردن از والدین خود را ندارد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • vakiltop.com
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است