دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
میزان و مبلغ فطریه ۱۴۰۱ اعلام شد !!
2
جمعه, ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۱۷:۳۷
میزان فطریه 1401 / فطریه امسال چقدره ؟ /مبلغ فطریه 1400 / مقدار زکات فطره، کفاره روزه چقدر است / فطریه بر چه کسانی واجب است .

فطریه امسال چقدره ؟

از غروب شب عید فطر می‌توان فطریه را کنار گذاشته و بنابر احتیاط واجب، مکلّف باید فطریه را پیش از نماز عید بدهد، اما اگر نماز عید نمی‌خواند می‌تواند دادن فطریه را تا ظهر تأخیر بیاندازد و در صورتی که دسترسی به فقیر دارد کنار گذاشتن فطریه، کافی نیست؛ اما اگر تا ظهر دسترسی به فقیر نداشت، فطریه را کنار بگذارد و هرگاه دسترسی پیدا کرد به فقیر بدهد و اگر کنار نگذاشته باشد نیز بنا بر احتیاط واجب ساقط نمی‌شود و باید با قصد قربت و بدون نیت ادا و قضا، فطریه را بپردازد.

مراجع عظام تقلید، نظر خود را درباره مبلغ و مقدار فطریه رمضان ۱۴۰۱ اعلام کردند که بدین شرح است:

دفتر آیت الله العظمی خامنه ای میزان فطریه 1401 را اعلام کرد

مکلف باید برای خودش و کسانی که نانخور او هستند برای هر نفر، یک صاع (تقریباً سه کیلوگرم) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت یا مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را هم بدهد، کافی است.

ضمنا زکات فطره امسال (۱۴۰۱) به قیمت گندم برای هر نفر، « چهل هزار تومان » اعلام شده است.

فطریه 1401

میزان فطریه دفتر آیت الله العظمی سیستانی:

 • گندم: ۴۰ هزار تومان
 • برنج ایرانی: ۲۲۵ هزار تومان
 • برنج غیرایرانی: ۶۰ هزار تومان

فطریه / فطریه 1401

میزان فطریه دفتر آیت الله العظمی وحید خراسانی:

 1. گندم: ۴۰ هزار تومان
 2. برنج: ۱۴۰ هزار تومان

فطریه / فطریه 1401

میزان فطریه دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی:

 • گندم: ۴۰ هزار تومان
 • برنج ایرانی: ۲۵۰ هزار تومان
 • برنج پاکستانی: ۱۱۰ هزار تومان
 • برنج هندی: ۷۵ هزار تومان

فطریه / فطریه 1401

میزان فطریه دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

 1. گندم: ۴۰ هزار تومان
 2. برنج: ۱۵۰ هزار تومان

فطریه 1401

کفاره روزه چقدر است ؟

کفاره روزه غیر عمد مبلغ هشت هزار تومان معادل ۸۰.۰۰۰ ریال است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود؛ همچنین کفاره روزه عمد مبلغ چهارصد و هشتاد هزار تومان معادل ۴.۸۰۰.۰۰۰ ریال است.

میزان فطریه دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی:

بسم الله الرحمن الرحیم
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مؤمنین ومؤمنات، میزان زکات فطره ازسوی دفترمرجع عالیقدرحضرت آیت الله العظمی نوری همدانی «مدظله العالی» به شرح ذیل اعلام شد:
شخصی که پرداخت زکات فطره بر او واجب است باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع ( ۳ کیلو) از خوراکی‌های رایج خود (مانند گندم، برنج و …) یا مبلغ آن را به عنوان فطریه بپردازد.
با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، ممکن است تفاوت داشته باشد، لذا مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت نمایند.
دفتر معظم له مبلغ قوت غالب گندم را ٤٠ هزار تومان و قوت غالب برنج ایرانی ١٥٠ هزار تومان اعلام می نماید که مؤمنین در پرداخت یکی از آن مخیر می باشند.

فطریه بر چه کسانی واجب است ؟

زکات فطره و یا فطریه یکی از فروع دین اسلام است. بر کسی که خودش فقیر نباشد واجب است برای خود و تمام کسانی که تحت تکفل او هستند زکات فطره را بپردازد. اگر کسی که فطره بر او واجب است آن را پرداخت نکند بر فرد تحت تکلف واجب نمی شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.5 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است