دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
گرافت مو یعنی چه و چه کاربردی در کاشت مو دارد ؟!!
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
گرافت به دسته‌ای از موها گفته می‌شود که در یک نقطه رشد کرده‌اند و از یک پیاز مشترک برخوردار هستند. در واقع سوراخ روی پوست که از آن مو به سمت بیرون رشد می‌کند ممکن است دارای یک یا چهار مو باشد که در هر حالت به این دسته از موها گرافت مو گفته می‌شود.

گرافت مو چیست ؟

بیشتر افراد، فارغ از جنسیتشان، پیش از رسیدن به سنین میان‌سالی دچار ریزش مو و کم‌پشتی می‌شوند. این موضوع در آقایان رایج‌تر است. تاجایی‌که حدود ۸۵ درصد از مردان پیش از رسیدن به ۵۰ سالگی شاهد ریزش موهای خود هستند. این در حالی است که تنها ۴۰ درصد از خانم‌ها قبل از رسیدن به ۴۰ سالگی دچار کم‌پشتی موها می‌شوند.

بااین‌حال بعضی از افراد با این مشکل کنار آمده و تلاشی برای حل آن نمی‌کنند. درحالی‌که برای بیشتر افراد تأثیرات منفی این موضوع بر روی روابط، شغل یا اعتماد به نفس آن‌ها قابل‌چشم‌پوشی نیست. به همین دلیل این افراد به دنبال گزینه‌هایی برای درمان، جایگزینی و یا ترمیم موهای خود می‌روند.
اما باید به خاطر داشته باشید که تنها در صورت داشتن اطلاعات کافی درباره این اصطلاحات تخصصی می‌توانید برای درمان درست و موثر خود اقدام کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند که علت تفاوت قیمت کلینیک‌های مختلف را بهتر درک کرده و تصمیم درست‌تری بگیرید.

گرافت مو

گرافت یا پیوند در پزشکی برای توصیف قطعه‌ای از بافت زنده که از بدن خارج می‌شود، استفاده می‌گردد. این گرافت‌ها پس از خروج از جای اصلی خود، در قسمت دیگری از بدن برای ترمیم قرار می‌گیرند. گرافت در بخش‌های مختلف پزشکی مانند ترمیم پوست پس از سوختگی، ترمیم پستان پس از بهبودی سرطان و یا ترمیم قسمت‌های آسیب‌دیده در اثر تصادف یا ضربه استفاده می‌شوند. به عبارت بهتر استفاده از گرافت‌ها در زیبایی فرد نقش بسیار موثری دارند.

گرافت مو هم همانند سایر پیوندها شامل برداشتن فولیکول‌های موی سالم و پیوند آن‌ها به منطقه دیگری که فولیکول‌های آن زنده نیستند، اطلاق می‌شود. گرافت مو را می‌توان از هر قسمت بدن گرفت. اما به‌طورمعمول از موهای موجود در ناحیه پشت پوست سر گرفته می‌شوند. زیرا موهای این قسمت نسبت به سایر موها پایداری بیشتری دارند.

اندازه و شکل پیوند بستگی به فناوری، ابزارها و رویکردهای جراحی دارد. برداشتن مو از یک قسمت سالم که توانایی رشد مو را دارد و پیوند آن به قسمتی که این توانایی را از دست داده است، هدف اصلی گرافت مو است. استخراج مو در ناحیه اهداکننده به دو شکل انجام می‌شود. برداشت نواری یا کاشت مو به روش FUT و برداشت در واحدهای جداگانه یا کاشت مو به روش FIT می‌نامند.

گرافت مو چیست

در روش FUT واحدهای فولیکولار به‌صورت نواری برداشته شده و تا زمان پیوند حفظ می شود. به طور معمول در یک واحد فولیکولی، دو تا پنج واحد مو قرار دارد. پزشک برش‌هایی را در پوست سر با ابعاد موردنظر برای پیوند ایجاد می‌کند. سپس گرافت‌ها یکی‌یکی در محل پیوند قرار می‌گیرند.
نحوه قرارگیری و کاشت گرافت‌ها باید به‌صورتی باشد که الگوی موهای اطراف را حفظ کرده و طولی متناسب با آن‌ها داشته باشد. در روش FIT نیازی به برداشت نواری در قسمت دهنده نیست. بلکه در این روش واحدهای فولیکولی به‌صورت جداگانه از پوست سر استخراج شده و در زمان مناسب به پوست سر پیوند زده می‌شوند.

چگونه می‌توان یک گرافت را زنده نگه داشت؟

نکته مهم در پیوند و کاشت مو این است که گرافت مو را از زمان برداشت تا زمان پیوند زنده و سالم نگه داشت. اما متاسفانه گرافت مو بسیار آسیب‌پذیر بوده و در صورت نگهداری نامناسب خیلی زود از بین خواهد رفت. به‌عنوان‌مثال تجربه نشان داده که گرافت مو تا ۱۶ دقیقه در یک محیط خشک زنده میمانند. بنابراین برای افزایش این زمان لازم است که آن‌ها را در یک محلول مایع مانند آب‌نمک نگهداری کرد.

همچنین سرد نگه داشتن واحدهای فولیکولی می‌تواند از وارد شدن آسیب به آن‌ها جلوگیری کند. عامل موثر دیگر در طول عمر گرافت مو، اکسیژن است. زمانی که واحدهای فولیکولی از ناحیه اهداکننده جدا می‌شوند، اکسیژن آن‌ها از دست خواهد رفت. اگر فرایند اکسیژن‌رسانی به این واحدها به‌سرعت انجام نشود، دیگر نمی‌توان از این گرافت‌ها انتظار عملکرد صحیح داشت.

فایده گرافت مو

گرافت مو و فولیکول مو چه تفاوتی دارند؟

از دیدگاه تخصصی گرافت مو در واقع پیوند یک فولیکول یا واحد فولیکولی به پوست سر با استفاده از جراحی است. یک تار موی منفرد را فولیکول میگویند. هر واحد فولیکولی نیز از یک تا ۴ فولیکول را در خود جای داده است. بنابراین هر واحد فولیکولی از تعدادی فولیکول و هر گرافت مو از تعدادی واحد فولیکولی تشکیل شده است. پس زمانی که صحبت از ۱۰۰ گرافت مو می‌شود، این مجموعه حداقل شامل ۱۰۰ واحد فولیکولی است. بنابراین به طور طبیعی این مجموعه می‌تواند ۱۰۰ تا ۴۰۰ فولیکول یا تار مو را به شما اضافه کند.

بگذارید با نگاهی دقیق‌تر به اجزای مو، شما را با تفاوت این دو مفهوم بیشتر آشنا کنیم. مو یک ساختار نسبتا ساده است که از پروتئینی به نام کراتین ساخته‌شده و از ساختار دیگری به نام فولیکول جوانه می‌زند. در داخل فولیکول، سلول‌های مو به‌سرعت تقسیم می‌شوند. این موضوع باعث ایجاد ساقه مو و درنتیجه رشد و گسترش آن به سمت بالا می‌شود.

بنابراین فولیکول مو درواقع محلی است که مو از آنجا می‌آید و در زیر پوست قرار گرفته است. از هر فولیکول مو تنها یک مو رشد نمی‌کند. بلکه یک فولیکول می‌تواند زمینه رشد یک تا ۴ تار مو را به وجود آورد که به آن‌ها واحد فولیکولار گفته می‌شود. گرافت مو نیز درواقع فرایند برداشت این واحدهای فولیکولار از قسمت سالم و پیوند آن‌ها به قسمت‌های آسیب‌دیده یا خالی‌شده است.

 تفاوت گرافت مو و فولیکول

چرا دانستن تفاوت گرافت مو و فولیکول مهم است؟

علت اهمیت دانستن تفاوت میان فولیکول مو و گرافت مو، این است که این موضوع می‌تواند شما را از افتادن در دام کلاه‌برداران نجات خواهد داد. در بعضی از مراکز کاشت مو از این بازی با کلمات برای دریافت هزینه بیشتر از شما استفاده می‌شود. مثلا درحالی‌که پزشک تنها ۱۵۰۰ گرافت مو از شما برداشت کرده است، هزینه‌ای معادل ۶۰۰۰ گرافت را از شما خواهد گرفت. به عبارت بهتر در این مورد شما هزینه واحدهای فولیکولی و نه گرافت مو را خواهید پرداخت.

البته واضح است که برداشتن یک واحد فولیکولار با ۴ فولیکول بسیار دشوارتر از واحد فولیکولار با یک تار مو است. اما یک پزشک باتجربه و متعهد با تشخیص درست واحدهای فولیکولار مناسب، شما را از پرداخت هزینه‌های اضافی و بیهوده دور نگه خواهد داشت. بنابراین با داشتن شناخت نسبی از این اصطلاحات تخصصی می‌توانید در هنگام مراجعه به کلینیک‌های زیبایی سوالات درست‌تری بپرسید و از واقعی بودن هزینه آن‌ها مطمئن شوید.

منبع : کلینیک ساعیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !