دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
نگهداری از سگ و مزاحمت همسایه چه حکمی دارد؟
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
یکی از موضوعاتی که مشکلات زیادی را در آپارتمان نشینی و یا سایر صورت‌‌ های زندگی همسایه‌‌ ها با یکدیگر ایجاد نموده است؛ بحث نگهداری سگ، گربه و دیگر حیوانات خانگی در آپارتمان ‌‌می‌باشد .قانون در مورد نگهداری حیوانات خانگی در آپارتمان چه ‌‌می‌گوید؟

شکایت بابت نگهداری سگ در آپارتمان

نظر دین مبین اسلام در خصوص نگهداری سگ در منزل :

ما می دانیم دستورات دین مبین اسلام به میزان زیادی در دیدگاه ها و تفکرات مردم وجود دارد و نمی توان این موضوع را نادیده گرفت در واقع بخشی از مردم ما به دلیل احکام دینی؛ بر این اعتقادند که حیوانی مثل سگ، نجس بوده و نگهداری آن در خانه و محل‌‌های عمومی، مغایر شرع و اخلاق ‌‌اسلامی ‌است .

همچنین بخشی از مردم بر این باورند که حیوانات خانگی دارای بسیاری از بیماری‌‌های قابل انتقال به انسان هستند که تهدیدی به سلامت و تندرستی انسان‌‌ها ‌‌می‌باشد. بنابراین؛ نگهداری از سگ، گربه و دیگر حیوانات خانگی را نادرست تلقی کرده و با اشخاصی که در نزدیکی محل سکونت و یا آپارتمان شان اقدام به نگهداری سگ، گربه و دیگر حیوانات خانگی ‌‌می‌نمایند، دچار مشکل ‌‌می‌شوند .

معایب نگهداری سگ در آپارتمان

زمانی که یکی از ساکنین مجتمع مسکونی تصمیم می گیرد که حیوان خانگی مثل سگ را نگهداری کند باید به عواقب بهداشتی که ممکن است برای خودش یا سایر ساکنین ساختمان پیش آید واقف باشد زیرا بسیاری از حیوانات خانگی از جمله سگ میتوانند ناقل بسیاری از بیماری ها به افراد ساکن در آپارتمان باشند . نگهداری سگ در آپارتمان ممکن است باعث انتقال بیماری هایی مثل انواع عفونت ها ، آلرژی ها و … از سگ به بدن انسان شود .

قانون در مورد نگهداری حیوانات خانگی در آپارتمان چه ‌‌می‌گوید؟

قانون گذاران در خصوص نگهداری حیوانات در مجتمع های مسکونی قوانینی وضع کردند . بر این اساس بر طبق تبصره ماده سه آیین‌نامه اجرایی قانون آپارتمان‌ها در سال ۱۳۴۷ نگهداری این‌گونه از حیوانات در قسمت‌های مشترک یک ساختمان جرم محسوب شده و شخص دارنده حیوان خانگی به‌عنوان مجرم شناخته ‌می شود و سایرین می‌توانند از وی شکایت کنند .

نحوه شکایت از نگهداری حیوانات در اپارتمان

طبق این ماده قانونی ، به خوبی مشخص ‌‌می‌شود که نگهداری حیوانات خانگی مثل؛ سگ، گربه، مرغ و… در نقاط مشترک بین ساکنان آپارتمان ممنوع است و در صورت تخطی هر یک از ساکنان، بقیه همسایه‌‌ها از حق شکایت برخوردار هستند. منظور از نقاط مشترک و مشاع آپارتمان؛ راه پله‌‌ها، پشت بام، راه رو، پارکینگ و… است که مورد استفاده عموم همسایه‌‌ها قرار ‌‌می‌گیرد .

طبق ماده ۶۷۹ قانون مجازات اسلامی هر کس به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال گوشت متعلق به دیگری یا حیواناتی که شکار آنها توسط دولت ممنوع اعلام شده است ‌را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم‌ خواهد شد. آیا این قانون را می توان برای حیوان خانگی بکار برد ؟ با توجه به قانون تملک آپارتمان ها که مخصوص آپارتمان ها می باشد باید گفت ماده 679 قانون مجازات اسسلامی عمومیت دارد و در این زمینه قانون تملک آپارتمان ها مختص است. پس نمی توان این دو قانون را متضاد یکدیگر قرار داد.

برای تحلیل این دو قانون باید گفت: نگه داری حیوان در قسمت های مشاع آپارتمان ممنوع و جرم است. اگر کسی چنین تخطی ای نماید باید مجازات شود ولی هیچ یک از ساکنین اجازه ندارند به حیوان خانگی کسی آسیب بزنند. با این حال در برخی موارد کشتن حیوان خانگی توسط سایر ساکنین به نظر خالی از اشکال است. مثلا در جایی که حیوان خانگی ممکن است سبب آسیب جدی به همسایگان و ساکنین یا بنا شود.

برخی قوانین دیگر در زمینه حیوانات

در اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قوانینی وجود دارد که می توان برخی از آنها را برای حمایت و برخی را برای مخالفت از حیوان تفسیر کرد.

به عنوان مثال: حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی داشته باشند، به عنوان وظیفه عمومی عنوان شد و در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله (از ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۴) بهره‌ مندی از محیط زیست مطلوب به عنوان ویژگی جامعه ایرانی در افق سال ۱۴۰۴ هدف ‌گذاری شده است .

شکایت از حیوانات خانگی

از سوی دیگر برای این که بخواهند عده‌ای را به خاطر نگهداری حیوان خانگی مجرم بشناسند به تفسیر برخی قوانین می‌پردازند؛ مثلا طبق ماده ۶۱۸ هرکس با هیاهو و جنجال یا تعرض به افراد موجب اخلال در نظم و آرامش عمومی شود، به حبس از سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد و همچنین در ماده ۶۳۸ هرکس در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد .

نتیجه گیری از قوانین نگهداری حیوان در ساختمان

اما اگر از بحث قوانین موجود بگذریم و به قوانین وضع شده در مجتمع های مسکونی نگاهی بندازیم در می یابیم که برای نگهداری حیوانات خانگی در واحد های شخصی ساختمان نیز ، قوانینی وجود دارد که اگر از نظر قوانین و مقررات بهداشت حیوان خانگی ایجاد بیماری نکند و برای همسایگان خود نیز ایجاد مزاحمت نداشته باشد .

اگر دو مورد گفته شده رعایت شود ، نگهداری این حیوانات در واحد مسکونی هیچ مشکلی ندارد، در غیر این صورت دارنده حیوان خانگی مجرم بوده و سایر واحد های مسکونی که در معرض مزاحمت قرار گرفته اند می‌توانند از وی شکایت کنند . در حالت کلی در قوانین قضایی نگهداری سگ و گربه و … به دلیل سر و صدا و ایجاد مزاحمت برای همسایگان مصداق سلب آسایش عمومی است و پیگرد قضایی دارد .

شکایت از صدای سگ همسایه

در مجتمعی که یکی از همسایگان اقدام به نگهداری سگ میکند می تواند مزاحمت های زیادی را برای همسایگان داشته باشد یکی از این مزاحمت ها پارس کردن بیوقفه ی سگ است . حتی دوستداران سگ نیز به مرور زمان تحمل خود را از دست می دهند . صدا کردن‌های مدام سگ باعث بدخوابی شده و تمرکز افراد را برای انجام فعالیت روزانه در خانه مختل می کند . مانند دیگر انواع سر و صداهای همسایه، پارس سگ نیز نخست می‌تواند با گفتگو شروع و حل شود .

اما در صورتی که همسایه مزاحم به اعتراضات دیگر همسایه ها توجه نکند ممکن است مجبور شوند به پلیس متوسل شوند و برای شکایت از سروصدای سگ همسایه اقدام کنند. صدای سگ احتمالاً در فهرست اولویت‌ های پلیس نخواهد بود و شما باید آنچه را که تاکنون دیده و تجربه کرده‌اید را به صورت کتبی به آن‌ها ارائه دهید؛ سپس از سوی پلیس هشداری برای همسایه شما صادر می‌شود .

حتماً بخوانید:
همسایه آزاری و مجازات آن

همسایه آزاری و مجازات آن

سر و صدا، عدم رعایت بهداشت عمومی، نگهداری حیوانات خانگی در مشاعات و مسائلی از این دست از مصادیق جرم مزاحمت همسایه هستند.

بعد از هشدار پلیس اگر همسایه به همان روال سابق بود و در زمینه کاهش صدای سگ خود اقدامی انجام نداد همسایه معترض می تواند قدم‌های شدیدتری را بردارد .در اقدامی جداگانه و قانونی می تواند به دادگاه مراجعه کند و در مرحله آخر تنظیم شکایت را در شورای حل اختلاف ثبت کند . در مراجع ذکر شده مدارک معتبر خود که از طریق تلفن همراه ویدیو یا فایل‌های صوتی گرفته و از تمام مراحلی که تاکنون برداشته یادداشت برداری و مستند سازی کند و ارائه دهد .

متن شکایت از صدای سگ همسایه

متن شکایت از صدای سگ همسایه

فرد شاکی پس از مراجعه به شورای حل اختلاف محله خود ضروری است فرم شکایت نامه(شکواییه) را پر کند . در این فرم باید مشخصات شاکی و متشاکی(همسایه مزاحم) اعم از نام و نام خانوادگی ، شماره ملی ، تلفن ثابت و همراه ، تاریخ تولد و آدرس پستی هر دو طرف ، موضوع شکایت ، شرح شکایت ، تاریخ و محل جرم و سپس تاریخ، اثر انگشت و امضاء شاکی به طور کامل پر شوند. سپس در قسمتی از فرم تمبر زده می‌شود و دادخواست در فهرست رسیدگی قرار می‌گیرد .

نتیجه گیری :

هر واحد مسکونی در قبال نگهداری حیوان خانگی مسئولیت و وظیفه ی همسایگی دارد. بطوریکه تدابیر لازم را بیندیشد تا از ورود صدمه و آسیب از جانب حیوان خانگی خود به دیگر همسایگان جلوگیری کند .

کوتاهی از انجام این وظیفه، باعث ایجاد مسئولیت برای صاحب حیوان خواهد شد و به همین دلیل، وی باید خسارات وارده را جبران کند . قوانین نیز نگه داری از حیوان را منع نکرده اند اما آن را محدود نموده اند. کسی که در آپارتمان زندگی می کند باید این قوانین آشنا باشد تا بتواند در کنار همسایگان خود با خیالی آسوده تر زندگی کند.

منبع : هومتیکاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits