مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ آوریل ۲۰۲۳ میلادی
با پدر شوهر بد اخلاق و بدقلق چگونه رفتار کنیم
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
رفتار درست با پدر شوهر، باعث می شود تا شما زندگی آرام تری را تجربه کنید و احترام متقابل را از طرف والدین همسر دریافت کنید.

چگونه با یک پدرشوهر بداخلاق برخورد کنیم؟

کنار آمدن با پدرشوهر بداخلاق کار راحتی نیست و در اغلب موارد منجر به کم شدن رفت و آمدها می شود ولی اگر بتوانید علت این بداخلاقی را متوجه شوید، میتوانید راحت تر زندگی خودتان را مدیریت کنید.
بداخلاقی پدر شوهر ممکن است ذاتی باشد یا این که از طرف شما احساس خطر کند و دلیل بداخلاقی اش این باشد که تصور میکند شما میخواهید پسرشان را از آن ها جدا کنید.
البته اگر پدرشوهر شما کلا بداخلاق است و در رابطه با دیگران هم رفتر خوبی ندارد ، شما تقصیری ندارد و برای بهبود شرایط کاری از دستتان ساخته نیست و صرفا باید صبوری کنید.

کسی که تمام عمرش بداخلاق و پرخاشگر بوده است و با شوهر و مادر شوهرتان را هم به همین شکل برخورد می کند ، قرار نیست در آینده هم رفتارش را تغییر دهد.
ولی در برخی موارد میتوانید با فهمیدن دلیل اصلی بداخلاقی پدر شوهر تا حدودی رابطه او با خودتان را اصلاح کنید.
شما هنگامی که ازدواج می کنید قدرتی برای انتخاب خانواده شوهرتان ندارید و ممکن است در بدترین حالت گرفتار یک خانواده سمی شوید و مجبور باشید با یک پدر شوهر بداخلاق کنار بیایید.

رفتار پدرشوهر بداخلاق

در صورتی که شوهر شما به خانواده اش علاقه و دلبستگی داشته باشد نمیتوانید آن ها را کنار بگذارید و باید با معضلات اخلاقی آن ها کنار بیایید و با فهمیدن ریشه بداخلاقی که میتواند به دلیل مشکلات شخصیتی باشد یا به دلیل عوامل محیطی و بیماری ، به مرور بیاموزید که چطور به صورت مسالمت آمیزی با آنها کنار بیایید.
برای کاهش آسیب بداخلاقی اطرافیان همیشه راهکارهای یکسانی استفاده می شود مثل قطع ارتباط یا دفاع از خود و تعیین حد و مرز حریم خصوصی ولی زمانی که این مشکلات در اعضای خانواده شوهر رخ می دهد ، مدیریت آنها نیاز به صبر و سیاست بیشتری دارد.
دلیل بداخلاقی پدر شوهر بسته به تفاوت های فردی و فرهنگی و تربیتی میتواند متفاوت باشد.

به طور معمول دلیل اصلی بداخلاقی با عروس جدید ، نگرانی از بابت از دست دادن فرزند و ادامه دادن به کنترل زندگی او است.
برخی از پدرها نمیتوانند استقلال فرزندشان را تحمل کنند و نمیتوانند از نظر روانی از او جدا شود و همین امر باعث بروز مشکلات و باخلاقی های بعدی می شود که در این موارد باید با اطمینان دادن به آنها که همیشه به فکرشان هستید و هر از گاهی به ان ها سر میزنید ، این تنش عاطفی را کاهش دهید.
گاهی اوقات که بداخلاقی های پدرشوهر به دلیل مشکلات شخصیتی و تربیتی است یا به دلیل مصرف داروهایی خاص و بیماری بروز کرده است معمولا کار زیادی از دست شما ساخته نیست و بهترین روش استفاده از تکنیک دوری و دوستی است.

ترفندهای برخورد با یک پدرشوهر

رفتار درست با پدرشوهر بداخلاق

بعد از ازدواج خانواده شوهر تبدیل به بخشی از زندگی مشترک شما خواهند شد و مسلما با چالش هایی در این ارتباطات جدید روبرو خواهید شد و شما باید با توجه به شرایط ایجاد شده از تکنیک های متفاوتی برای مقابله با پدر شوهر بداخلاق یا مادر شوهر سمی استفاده کنید.

متحد شدن با شوهر

نارضایتی خود را از رفتار پدرشوهرتان به اطلاع شوهر برسانید و به او بگویید که رفتارش باعث لطمه خوردن به احساسات شما می شود تا او ناراحتی شما را به اطلاعشان برساند و از خانواده اش بخواهد درست رفتار کنند ولی هیچگاه او را واسطه بین خودتان قرار ندهید.
هیچگاه شوهرتان را به خاطر بداخلاقی پدرش سرزنش نکنید ، سرزنش شوهر و گلایه کردن از خانواده اش فقط باعث می شود که او در مقابل شما قرار بگیرد و تحمل شرایط برایتان سخت تر شود.
زمانیکه با بداخلاقی یا بدرفتاری پدرشوهرتان روبرو می شوید سعی کنید کنار شوهرتان بایستید و بدون توجه به اتفاقاتی که افتاده است، خطوط ارتباطی بین خودتان را باز نگه دارید.
در این شرایط زوجین باید بیشتر به سمت هم متمایل شوند تا بتوانند با هم تصمیم بگیرند ، نقش پدرشوهر در رابطه شان در چه حد است.
اگر زن و شوهر مطمئن شوند که پشت و گناه یکدیگر هستند ، در این شرایط بهتر میتوانند با چالش پیش رو کنار بیایند و احساس بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند.
به هیچ عنوان شوهرتان را به عنوان میانجی یا مدافع بین خودتان و پدرشوهرتان قرار ندهید ، این روش به مرور زمان باعث ایجاد فشار و استرس های غیر ضروری به ازدواج شما شده و منجر به خشم و عصبانیت شوهرتان نسبت به شما خواهد شد.

نحوه رفتار درست با پدر شوهر

تعیین حد و مرزها

برای حفظ آرامش و سلامت عقل و حفظ استقلال ، باید حریم شخصی خودتان و خانواده فردی که با او ازدواج کرده اید را از همان ابتدا کاملا شفاف مشخص کنید و چگونگی و نحوه رعایت آن را هر چه زودتر به اطلاع دیگران برسانید.
نباید اجازه دهید که مرزهای حریم شخصی شما با بدخلقی پدر شوهر ، کنترل گری یا سایر رفتار های سمی ، نادیده گرفته شود.
اگر به والدین شوهرتان آزادی بیش از حد بدهید ، به سرعت همه چیز از کنترل شما خارج خواهد شد.
جسور باشید و از تعیین محدودیت های واضح نترسید.
اگر بداخلاقی پدرشوهرتان زیاد است و ملاقات های هفتگی شما را آزار میدهد میتوانید ملاقات هفتگی را به شوهرتان بسپارید و ملاقات های خودتان را به ماهی یک بار کاهش بدهید.
به مواردی که منجر به بداخلاقی یا اعمال نظر پدرشوهرتان می شود دقت کنید مثلا اگر بداخلاقی های او درباره مسائل مالی است و سعی در دخالت روند اقتصادی زندگی شما دارد ، درباره همین موضوع با هم مشورت کنید و مرزبندی دقیق نهایی را به اطلاع پدرشوهرتان برسانید و به او توضیح دهید تا کجا میتوانید به نظراتش گوش کنید یا بداخلاقیهایش را تحمل کنید.

مشکلات رفتاری را جدی بگیرید

برای روبرو شدن با پدرشوهر بداخلاق ، یادگیری مهارت همدلی میتواند به شما کمک کند علت مشکلات رفتاری او را بهتر درک کنید.
خودتان را به جای او و شرایطی که در آن زندگی میکند بگذارید تا بتوانید بهتر او را درک کنید
اگر پدر شوهر شما احساس کند از طرف شما درک میشود ، انعطاف پذیری بیشتری بروز میدهد و پویایی روابط شما بهتر پیش خواهد رفت.

آموزش رفتار با پدر شوهر

عجولانه و هیجانی رفتار نکنید

اگر پدرشوهرتان حرفی توهین آمیز یا خارج از عرف به زبان می آورد ، سعی نکنید به صورت تند و با حالتی دفاعی پاسخش را بدهید. واکنش های هیجانی و احساسی معمولا باعث تشدید شرایط و از بین رفتن حرمت ها خواهد شد.
سعی کنید در این گونه موارد کمی از او فاصله بگیرید تا آرامش پیدا کرده و بتوانید پاسخی متعادل و به دور از عصبانیت به او بدهید و شرایط را به نفع خود و به گونه ای سازنده پیش ببرید.
پاسخ هیجانی و از روی خشم معمول باعث می شود که بعدا احساس پشیمانی به شما دست بدهد. بعد از بدست آوردن آرامش میتوانید قاطعانه به پدرشوهرتان بگویید که از رفتارش ناراضی هستید و کنار آمدن با بداخلاقی برایتان سخت است و مجبور می شوید از آن ها دوری کنید.

تلاش برای یافتن زمینه های مشترک

اگر بتوانید علاقمندیهای پدرشوهرتان را پیدا کنید ، از این طریق میتواند به طور موثرتری با او آشنا شوید و در زمینه های مشترک باهم گفتگو کنید و از زاویه دید یکسان ، شرایط را ببینید. اگر مشکلات شما علیرغم تلاشتان بیشتر می شود ، بهتر است خودتان را از محیط دور نگه دارید و فضای شخصی در اختیار داشته باشید تا مجبور به شنیدن بداخلاقی های پدرشوهرتان نشوید. در هر صورت همیشه به پدرشوهرتان احترام بگذارید تا او هم مجبور به احترام گذاشتن و حفظ حریم شخصی شما شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است