دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
جریمه دو برگی چیست + قوانین و زمان مهلت پرداخت جریمه
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
زمانی که یک مامور پلیس به دنبال تخطی یک راننده از قوانین و بررسی خودرو به راننده دستور ایست بدهد اما راننده به این امر توجهی نکرده و همچنان به راه خود ادامه دهد، در این حالت جریمه دو برگی برای چنین راننده ای در نظر گرفته خواهد شد.

جریمه دو برگی چیست ؟ + آشنایی با همه قوانین جریمه دوبرگی

اگر پلیس به هنگام مواجه با تخلف یک راننده و یا براساس برخی شواهد و قرائن به منظور بررسی خودرو و مدارک راننده، فرمان ایست دهد و راننده توقف نکند و به راهش ادامه دهد، جریمه دوبرگی برای راننده صادر می شود.

سرهنگ کرمی اسد رئیس مرکز اجراییات پلیس راهور ناجا اظهار داشت: جریمه دو برگی نوعی از ابلاغ محسوب می شود که پلیس تخلف ارتکابی راننده را مشاهده کرده است.
هنگامی که پلیس تخلفی را از سوی راننده مشاهده می کند نسبت به توقف و ایست خودرو دستور می دهد.

رئیس مرکز اجراییات پلیس راهور ناجا ادامه داد: با توجه به ایست دادن پلیس و عدم توقف خودرو از سوی راننده چه به صورت عمد و غیر عمد ماموران پلیس راهور از دو برگه استفاده می کنند و جریمه و تخلف در سوابق راننده متخلف درج خواهد شد.
کرمی اسد گفت: در این حالت پلیس نسبت به صدور برگه جریمه با درج مشخصات خودرو شامل پلاک، رنگ، زمان و مکان تخلف و میزان جریمه اقدام می‌کند.

 جریمه دو برگی

انواع جرایم رانندگی

  • جریمه دو برگی
  • جریمه تسلیمی
  • جریمه الصاقی
  • ثبت تخلف با استفاده از دوربین

قوانین جریمه دو برگی

اگر راننده از قوانین سرپیچی کند و از وی تخلفی سر بزند، پلیس دستور توقف و ایست وسیله نقلیه را خواهد داد. چنانچه راننده از روی قصد و یا بدون قصد نسبت به توقف بی اعتنا باشد، ماموران پلیس راهور برای جریمه وی از دو برگه استفاده خواهند کرد. در این وضعیت راننده موظف به پرداخت هزینه جریمه و تخلف خواهد بود و این جریمه و تخلف در سوابق وی درج می‌شود.

آشنایی با جریمه دوبرگی

صادر شدن دو قبض جریمه برای راننده متخلف را جریمه دو برگی می گویند و این امر زمانی اتفاق می افتد که پلیس به محض تخلف راننده، فرمان ایست می دهد، اما راننده عمداً یا سهواً به خاطر عدم رویت فرمان پلیس توقف نمی کند و به مسیرش ادامه می دهد، در این حالت به دلیل عدم توجه به دستور پلیس تخلفی دیگر صورت گرفته است که پلیس بدین منظور دو قبض جریمه را برای راننده خاطی در نظر می گیرد، جریمه دومین تخلف ۴۰ هزار تومان می باشد.
در صدور قبض جریمه با ابلاغ دو برگی، معمولا مشخصات راننده درج نمی گردد و به منظور اعمال قانون و پیگیری های بعدی، پلیس مشخصات ظاهری خودرو و راننده خاطی را، روی برگه جریمه یاداشت می نماید.

 جریمه دو برگی چیست

مهلت پرداخت جریمه دو برگی

رانندگان متخلف برای هر یک از انواع قبوض جریمه ابلاغ شده به آنان به مدت ماه فرصت خواهند داشت، تا نسبت به پرداخت جرائم رانندگی خود اقدام نمایند، در غیر این صورت مبلغ قبص جریمه ابلاغ شده دو برابر خواهد شد.
به دلیل احتمال خطا در عدم توقف کامل خودرو، معمولا امکان کاهش مبلغ جریمه یا حذف آن وجو دارد، زیرا نه خود راننده در مکان حضور داشته که قبض جریمه به او تسلیم گردد و نه این که خودرو متوقف گردیده تا قبض جریمه به آن الصاق گردد، بخصوص زمانی که دلایل کافی برای اثبات اشتباه وجود داشته باشد و با ارائه مدارک و یا مستندات بتوان ثابت کرد که در لحظه بروز تخلف، خودرو مورد نظر در جای دیگری بوده است.

حتماً بخوانید:
مبلغ‌ جریمه‌ و کد‌ تخلفات‌ رانندگی‌ در سال ۹۹

مبلغ‌ جریمه‌ و کد‌ تخلفات‌ رانندگی‌ در سال ۹۹

جریمه رانندگی سال ۹۹ مبلغ‌ جریمه‌ رانندگی در سال 99 و کد‌ تخلفات‌ اعلام شد. جدول جریمه رانندگی 99 ردیف کد عنوان تخلف رانندگی مبلغ جریمه ( جدید ) به…

مهلت اعتراض به جریمه دو برگی

در صورتی که راننده نسبت به قبض جریمه دو برگی و یا دیگر قبوض جریمه اعتراضی داشته باشد باید مراحل زیر را طی نمایید.
چنانچه شهروندی نسبت به قبض جریمه دوربینی صادر شده برای وی معترض باشد، باید تصویر تخلف صورت گرفته خود را در مرکز اجرائیات سراسر کشور مشاهده و رویت کند.
برای اعتراض به دیگر انواع قبوض جریمه، شهروندان باید مطابق ماده ۵ قانون رسیدگی، برای ثبت اعتراض خود به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نمایند و پس از اقدام به تنظیم اعتراض و گزارش خود می توانند پاسخ این اعتراض خود را ظرف ۲۴ ساعت بعد و از سوی پلیس راهور نسبت دریافت کنند.
در صورتی که شهروند محترم مجددا به پاسخ دریافت شده معترض باشد، قادر خواهد بود برای بررسی اعتراض دوباره خود به مرکز رسیدگی به تخلفات مراجعه کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • tarafdari.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است