دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
نکاتی در مورد انتخاب رنگ فرش دستباف که باید بدانید
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
نحوه انتخاب بهترین رنگ فرش دستباف و هارمونی چشم‌نواز آن با دیگر اجزای خانه را در ادامه این مطلب بررسی کرده‌ایم.

خرید فرش دستباف آن هم با توجه به تنوع بالای رنگ، طرح و اندازه شاید در نگاه نخست کار سختی به نظر برسد، مخصوصاً اگر در مورد طراحی داخلی و چیدمان دکوراسیون خانه اطلاعات کمی داشته باشید. با ‌این ‌وجود چند نکته کوچک اما مهم وجود دارد که اطلاع از آن‌ها به شما در این راه کمک زیادی خواهد کرد، به ‌ویژه اگر بدانید که چه رنگ فرشی به چیدمان شما روح تازه‌ای می‌بخشد. نحوه انتخاب بهترین رنگ فرش دستباف و هارمونی چشم‌نواز آن با دیگر اجزای خانه را در ادامه این مطلب بررسی کرده‌ایم.

انواع مختلف رنگ فرش دستباف

اگر به در فروشگاه‌های حضوری بزرگ فرش سری زده باشید، قطعاً می‌دانید که فرش دستباف ایرانی جشنواره‌ای از رنگ و طرح‌های دلربا است؛ اما انتخاب از میان این رنگ‌های متنوع شاید شما را به دردسر بیندازد. قبل از انتخاب فرش بد نیست بدانید که به‌ طور کلی رنگ‌های مورد استفاده برای بافت فرش ایرانی به دو دسته طبیعی و شیمیایی یا غیرطبیعی تقسیم‌ می‌شوند.

 • رنگ‌های طبیعی: بیشتر سرمنشأ گیاهی دارند و از موادی چون پوست انار، روناس، پوست گردو و ... برای رنگرزی استفاده می‌شود.
 • رنگ‌های شیمیایی: که در فرش دستباف به‌ عنوان رنگ‌های کمکی در رنگرزی الیاف استفاده می‌شوند.

علاوه بر این موارد می‌توان طیف رنگ‌های مورد استفاده را به سه دسته خنثی، روشن و تیره تقسیم‌بندی کرد.

 • رنگ‌های خنثی: طوسی، کرم، نخودی و بژ در این دسته قرار دارند.
 • رنگ‌های روشن: زرد، سفید، لاکی روشن، مسی و ... در این دسته قرار دارند.
 • رنگ‌های تیره: سورمه‌ای، لاکی تیره، مشکی، سبز پررنگ و ... در این دسته قرار دارند.

نکات مهم در ست کردن فرش با دکوراسیون

انتخاب یک رنگ فرش عالی برای خانه شما در گرو این است که مکمل رنگ مبلمان و دیوارهای خانه باشد و از نظر زیبایی‌شناسی به خانه جلوه بدهد. شاید از نظر شما وظیفه اصلی فرش این است که کف خانه را برای راه رفتن یا استراحت راحت‌تر کند، اما رنگ آن هم می‌تواند فضا را تغییر دهد. برای همین باید به نکات زیر در هنگام انتخاب رنگ فرش توجه داشته باشید:

نکاتی در مورد انتخاب رنگ فرش دستباف که باید بدانید

توجه به کاربری فضا و شخصیت محیط

درک اینکه چگونه رنگ بر خلق‌و‌خو تأثیر می‌گذارد، برای دستیابی به ظاهری مناسب برای خانه شما مهم است. هنگام انتخاب رنگ فرش برای خانه خود، ارزش دارد که به روانشناسی رنگ توجه کنید؛ زیرا برخی از رنگ‌ها می‌توانند احساسات یا حالات خاصی را برانگیزند. به‌ عنوان‌ مثال، برای اتاق‌خواب بهتر است از رنگ‌‌های خنثی یا روشن برای تقویت حس آرامش و خواب بهتر استفاده کرد. در حالی‌ که در اتاق نشیمن می‌توان از فرش‌هایی با رنگ‌های پرجنب‌وجوش برای ایجاد فضایی شاد در هنگام پذیرایی از مهمانان بهره برد.

 • برای اتاق‌خواب، از رنگ‌های ملایم یا خنثی مانند خاکستری یا آبی روشن استفاده کنید تا آرامش را افزایش دهید.
 • برای ناهارخوری و اتاق نشیمن، رنگ‌های گرم‌تری مانند زرد و قرمز را برای تزریق شادی به مکالمات و تحریک اشتها انتخاب کنید.

توجه به هارمونی رنگ‌ها

مبلمان موجود، رنگ دیوار و دکوراسیون اتاق شما می‌تواند در انتخاب رنگ فرش موثر باشد. می‌توانید رنگ فرشی را انتخاب کنید که مکمل یا متضاد پالت رنگ اتاق و خانه باشد. برای این کار به دو نکته مهم زیر توجه داشته باشید:

 • برای اتاق‌های خنثی یا تک رنگ می‌توانید از یک فرش با رنگ تیره یا طرح‌های شلوغ برای کنتراست بهره ببرید.
 • برای اتاق‌هایی که رنگ‌های پر‌جنب‌و‌جوش دارند، می‌توانید از یک فرش مکمل با رنگ خنثی برای متعادل کردن فضا استفاده کنید.

توجه به ترافیک و میزان رفت‌وآمد در فضا

اگر محلی که قصد خرید فرش برای آن را دارید، میزان رفت‌وآمد بالایی دارد فرش با رنگ‌های تیره‌تر می‌تواند به پنهان کردن ساییدگی ناشی از تردد مانند راهروها یا اتاق‌های مشترک کمک کند. در عوض برای مناطق کم تردد مانند اتاق‌خواب‌ها می‌توانید از فرش‌هایی با رنگ‌های روشن‌تر و بافتی ملایم‌تر استفاده کنید؛ زیرا کمتر کثیف می‌شوند و به شستشوی کمتری نیاز دارند.

توجه به هدف از خرید فرش

اگر قصد دارید فرش خود را پس از مدتی بفروشید، رنگ فرشی را انتخاب کنید که بر ارزش بلندمدت آن تأثیری نداشته باشد. به ‌عنوان ‌مثال، یک رنگ فرش مرسوم و ترند، ممکن است در حال حاضر شیک باشد، اما بعد از گذشت زمان، به شانس فروش مجدد آن آسیب برساند. اگر چیزی جاودانه‌تر و همیشگی می‌خواهید، فرش‌هایی با رنگ‌های خنثی یا کلاسیک مانند لاکی، بژ یا کرم بخرید.

اولویت قرار دادن سلیقه شخصی

سبک شخصی و سلیقه خود را برای انتخاب رنگ فرش باید در اولویت قرار دهید. در اصل نظر شما مهم‌ترین عامل برای انتخاب رنگ فرش است. اگر فرشی را که دوست دارید پیدا کردید، بهتر است سلیقه و آنچه بر دلتان می‌نشیند مهم‌تر از سایر موارد باشد.

اهمیت ابعاد فضا در انتخاب رنگ فرش

یکی دیگر از نکات مهمی که در انتخاب رنگ فرش دستباف باید به آن توجه ویژه داشت، ابعاد محیط است. خانه‌های امروزی اغلب فضای کوچکی دارند و برای همین باید فرشی را خریداری کرد که باعث بزرگ جلوه دادن فضا شود. در کل به دو نکته مهم زیر برای تناسب رنگ فرش و اندازه محیط توجه داشته باشید:

 • اگر متراژ خانه شما کم است، فرشی به رنگ روشن و با طرح خلوت می‌تواند فضای خانه را بزرگ‌تر نشان دهد.
 • برای خانه‌های بزرگ خرید فرشی با رنگ تیره بهتر است؛ زیرا باعث می‌شود خانه خالی و بی‌روح به نظر نرسد. همچنین بهتر است فرشی با طرح و نقشه پر از جزئیات انتخاب کنید.


تاثیر رنگ فرش در دکوراسیون خانه

انتخاب درست رنگ فرش از نکات مهمی است که می‌تواند چهره خانه شما را به ‌کلی تغییر دهد و حتی در خلق‌وخوی شما موثر باشد. برای همین نباید از تأثیر رنگ فرش در دکوراسیون خانه که شامل موارد زیر می‌شود غافل شد:

نکاتی در مورد انتخاب رنگ فرش دستباف که باید بدانید

 • استفاده از رنگ‌های روشن به ‌ویژه اگر کودک بازیگوش یا حیوان خانگی دارید باعث می‌شود لکه‌ها و موهای حیوانات خانگی نمایان‌تر شود و خانه شما را کثیف جلوه دهد.
 • استفاده از فرش با دو یا چند رنگ متضاد که در کنار یکدیگر به خانه شما شخصیتی جسورانه می‌دهد.
 • انتخاب از رنگ‌های روشن و خنثی چون سفید می‌تواند حسی تازه و مطبوع به اتاق بدهند، اما تطبیق رنگ عناصر دیگر می‌تواند احساس سردی آن را از بین ببرد.
 • اگر به دنبال یک دکوراسیون دراماتیک و پرجنب‌وجوش هستید، بهتر است رنگ‌های روشن و جسورانه فرش را انتخاب کنید.

سخن پایانی

خرید فرش برای خانه مانند دیگر اجزای دکوراسیون چون مبل نیازمند دقت به ‌ویژه در رابطه با رنگ آن است. انتخاب رنگ غلط خانه شما را از حس و حالی که انتظار داشتید دور خواهد کرد و به فضای کسل‌کننده و سرد یا شلوغ تبدیل می‌کند. ما به شما فروشگاه آریاس را برای خرید انواع فرش و تابلو فرش دستباف معرفی می کنیم که با تنوع بالا و طرحهای خاص و متنوع، زیبایی خانه شما را دو چندان می کند و دست شما را برای خرید باز می گذارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits