دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۷ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۲ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
فیلتر آب یخچال چیست؟ چه کاربردی دارد و انواع آن
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
فیلتر یخچال و ساید : در ادامه این مقاله ما همراه شوید تا با انواع فیلتر یخچال و کاربردهای آن آشنا شوید.

فیلتر یخچال چیست؟

فیلتر یخچال یکی از قطعات یخچال‌های ساید بای ساید است که وظیفه‌ی تصفیه آب آشامیدنی را به ‌عهده دارد؛ اما می‌دانید فیلتر کجای یخچال قرار دارد، عمر مفید آن چه‌قدر است و از همه مهمتر آیا این فیلترها تمامی آلودگی‌ها را از بین می‌برند یا خیر؟ در نظر داشته باشید با کسب دانش حداقلی از وسایل برقی و گران‌قیمت نظیر یخچال می‌توانید عمر دستگاه‌تان را افزایش دهید و از خسارت‌های احتمالی و سنگین پیشگیری کنید.

بیشتر یخچال‌های مدل‌ جدید مثل ساید بای سایدها، مستقیم به آب شهری وصل شده و مخزن داخلی آن‌ها به‌صورت اتوماتیک از آب شهری پر می‌شود تا آب سرد یا قطعات یخ در اختیار مصرف‌کننده قرار گیرد. باتوجه به آلودگی و وجود املاح در آب‌، شرکت‌های سازنده در داخل یخچال‌ها از فیلترهای تصفیه کننده آب مختلف استفاده می‌کنند تا با حذف این ناخالصی‌ها، کیفیت آب آشامیدنی افزایش پیدا کند.

کاربردهای فیلتر یخچال

برای تصفیه آب شهری، از کلر استفاده می‌شود. کلر ماده‌ای ضدعفونی‌کننده و مناسب تصفیه آب است؛ اما مصرف بیش از آن می‌تواند مشکلات مختلفی برای دستگاه گوارشی و سایر ارگان‌های بدن ایجاد کند. علاوه براین، از زمانی که آب لوله‌کشی از تصفیه خانه‌ها به لوله‌کشی منزل منتقل شود، ممکن است بارها در لوله‌ها رنگ و بوی آن تغییر کند.
در نتیجه مهم‌ترین کاربرد فیلتر یخچال این است که کلر موجود در آب حذف می‌کند.اما این تنها کاربرد فیلتر نیست از کاربردهای دیگر فیلتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیلتر یخچال

حذف فلزات سنگین موجود در آب
حذف املاح و شن‌ریزه
حذف آفت‌کش‌ها و انگل‌ها
حذف مواد شیمیایی
حذف باکتری‌های مضر
بهبود رنگ و طعم آب

فیلترهای یخچال از جنس کربن فعال ساخته شده‌اند.

جنس فیلتر یخچال

فیلترهای یخچال از جنس کربن فعال ساخته شده‌اند و توانایی حذف املاح و رسوبات درشت آب را دارند. البته این نکته مهم را فراموش نکنید که مانند هر کالای مصرفی فیلتر تقلبی نیز در بازار موجود است و تشخیص اصلی یا تقلبی بودن این کالا کمی دشوار است.

انواع فیلتر یخچال

یخچال‌ها دارای دو فیلتر داخلی و خارجی یا هر دو هستند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می‌شویم.

فیلتر یخچال خارجی

فیلتر خارجی همان فیلتریست که در پشت یخچال و بین شیر آب و محل ورود آب یخچال قرار دارد. این فیلتر اغلب بزرگ و قابل دیدن است.

فیلتر یخچال داخلی

برخی یخچال‌ها، فیلتر داخلی نیز دارند که بسته به نوع، مدل و سال ساخت یخچال و … در قسمت‌های مختلفی قرار می‌گیرد. به‌عنوان مثال در برخی یخچال‌های ساید بای ساید در بالای سقف قرار دارد و در برخی در کنار جا میوه‌ای یا در زیر رکاب بیرونی قرار گرفته است.
برخی از یخچال‌ها علاوه بر فیلتر خارجی، فیلتر داخلی نیز دارند.

فواید فیلتر یخچال

فیلتر یخچال چگونه کار می‌کند؟

تمام انواع فیلترهای یخچال با استفاده از واکنش شیمیایی بین کربن فعال و ناخالصی‌های موجود در آب کار می‌کنند. کربن فعال مانند یک اسفنج عمل می‌کند و مواد شیمیایی املاح موجود در آب (که بیش از ۵ میکرون اندازه دارند) را خنثی می‌کند. علاوه‌براین کربن فعال موجود در فیلتر یخچال قادر است اکثر سموم، باکتری‌ها و آلاینده‌های موجود در آب را حذف کند و طعم و رنگ آب را نیز بهبود ببخشد.
قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال نشان دهنده این است که زمان تعویض فیلتر یخچال فرا رسیده است.

حتماً بخوانید:
آموزش مرحله به مرحله تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید

آموزش مرحله به مرحله تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید

تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید برای حفظ کیفیت آب آشامیدنی امری ضروری است و باید در موعد مقرر اقدام به تعویض فیلتر آب یخچال خود نمایید.

آیا فیلتر یخچال همه ضرات ناخالص را حذف می‌کند؟

کربن فعال قادر به حذف کامل رسوب از آب نیست، با این حال تاحد زیادی به کاهش رسوبات آب کمک می‌کند. همچنین فیلتر یخچال ممکن است قادر به از بین‌بردن برخی فلزات سنگین مانند نیترات، موفق نباشد. در چنین شرایطی برای اطمینان از حذف فلزات سنگین می‌توانید از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده کنید و یک انشعاب خروجی آن‌ را به یخچال متصل و فیلتر یخچال را برای همیشه حذف کنید.

کاربرد فیلتر یخچال

فیلتر یخچال را مانند یک اسفنج ظرفشویی در نظر بگیرید که تمام باکتری‌ها آلودگی‌ها را به خود جذب می‌کند و بعد از مدتی باید آن‌را تعویض کنید.
در بیشتر موارد با قرمز شدن چراغ فیلتر متوجه خواهید شد که زمان تعویض فیلتر یخچال فرارسیده است. در نظر داشته باشید که فیلتر یخچال به‌طور مستقیم با سلامت شما و خانواده‌تان در ارتباط است و عدم تعویض به موقع آن ممکن است سلامت شما را به‌خطر بیاندازد.
فیلتر یخچال را باید به‌طور منظم و در زمان مناسب تعویض کرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • a4baz.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است