دلگرم
امروز: جمعه, ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۲ اوت ۲۰۲۲ میلادی
فواید ال کارنیتین برای مردان
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
مصرف مکمل‌ها و داروها به‌عنوان روشی برای حل این مشکلات پیشنهاد می‌شوند و L-CARNITINE یکی از مکل هایی است که برای کاهش وزن بسیار پر کاربرد است که در ادامه بیشتر با آن آشنا میشویم.

از جمله مشکلاتی که اکثر افراد با آن موجه هستند چاقی است و معمولا این گونه افراد همواره به دنبال راه حل هایی برای کاهش وزن هستند. ورزش و رژیم غذایی برنامه‌ریزی‌شده، یکی از راه‌ها برای درمان چاقی و رفع چربی هستند.

استفاده از این روش‌ها ممکن است زمان‌بر باشند بنابراین بسیاری از افراد به دنبال راه‌های سریع‌تر برای خلاص شدن از چربی‌های بدن هستند. مصرف مکمل‌ها و داروها به‌عنوان روشی برای حل این مشکلات پیشنهاد می‌شوند و L-CARNITINE یکی از مکل هایی است که برای کاهش وزن بسیار پر کاربرد است که در ادامه بیشتر با آن آشنا میشویم.

ال کارنیتین چیست و چه کاربردی دارد؟

مشتق شده اسیدآمینه است که در بدن ایجاد می‌شود و چربی‌ها را به انرژی تبدیل می‌کند را ال کارنیتین گویند. علاوه بر این بدن می‌تواند ال - کارنیتین را به پروپیونیل ال کارنیتین (propionyl-L-carnitine) و استیل ال کارنیتین (acetyl-L-carnitine) که مواد شیمیایی هستند تبدیل کند. جالب است بدانید که با مصرف برخی از مواد غذایی نیز L-CARNITINE به بدن شما وارد می‌شود. موادی چون گوشت قرمز، شیر، سینه مرغ پخته‌شده، ماهی و نان غلات حاوی ال کارنیتین هستند.

عواملی که باعث کاهش ال کارنیتین در بدن می شوند؟

علل کمبود ال - کارنیتین در بدن به چند علت ممکن است به وجود بیاید. برنامه غذایی غلط یکی از دلایل اصلی کمبود این ماده در بدن است. بسیاری از افراد به دلیل عدم تمایل یا فقر، قادر به خوردن مواد حاوی ال - کارنیتین نیستند. اختلالات ژنتیکی یکی دیگر از دلایل کمبود ال - کارنیتین در بدن است که آنزیم‌ها به‌درستی تجزیه چربی برای انرژی را انجام نمی‌دهند.

همچنین مصرف برخی داروها بر عملکرد آنزیم‌های تبدیل چربی به انرژی تأثیر گذاشته و تولید ال - کارنیتین را کاهش می‌دهند. برای این‌گونه افراد لازم است که با رعایت دستورات پزشکی از مواد غذایی حاوی ال - کارنیتین یا مکمل‌های آن استفاده شود.

اسهال، دیالیز و اختلالات کبدی از علت‌های دیگر کمبود ال - کارنیتین در بدن هستند.

تاثیر ال کارنیتین در کاهش خستگی و عملکرد ماهیچه ها چقدر است؟

خستگی زیاد از مشکلاتی است که هنگام ورزش‌های مداوم ایجاد می‌شود. بدن پس از فعالیت‌های مداوم خسته شده و توانایی آن کاهش می‌یابد. در بسیاری از موارد افرادی که دچار بیماری‌های کبدی و کلیوی هستند بیشتر به این عارضه دچار می‌شوند.

ورزشکاران به دلیل اختصاص تایم بیشتری به فعالیت ورزشی انرژی زیادی را صرف می‌کنند. آنها برای غلبه بر این خستگی علاوه بر رژیم غذایی استاندارد، از مکملهای غذایی چون ال - کارنیتین استفاده می‌کنند. ال - کارنیتین با اثرگذاری بر کبد و کلیه و تولید موادی خاص بر کاهش خستگی اثرگذار هستند.

افراد با مصرف بیشتر این ماده قادر خواهند بود ساعات بیشتری را بدون خستگی به فعالیت خود ادامه دهند. مخصوصاً اگر قرار باشد در مسابقات ورزشی شرکت کنند ال - کارنیتین مکمل خوبی برای افزایش انرژی برای آنها خواهد بود.

فواید ال کارنیتین برای مردان

ال کارنیتین انرژی را افزایش می دهد

مکمل‌های ال کارنیتین تولید یک ماده مغذی مبتنی بر کبد و کلیه را در بدن تقویت می‌کند که می‌تواند به عملکرد ماهیچه‌ها، چربی‌سوزی و کاهش خستگی کمک کند. برای اینکه عملکرد بهتر ال - کارنیتین‌ها را بهتر درک کنید باید سفری به درون سلول‌های بدن داشته باشیم.

سلول از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که هرکدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند. میتوکندری‌ها از اجزای درون سلول هستند و به‌عنوان منبع انرژی بدن فعالیت دارند. آنها انرژی‌های بدن را دریافت کرده و به مواد پرانرژی‌تر تبدیل می‌کنند تا بتوانند انرژی بدن را برای انجام فعالیت‌ها تأمین کنند.

سلول‌ها از کوچک‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده بدن هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند و فعالیت‌های حیاتی بدن را برعهده دارند. سلول‌ها متناسب با اینکه در چه قسمتی از بدن قرار گرفته‌اند شکل منحصربه‌فردی دارند. مثلاً سلول‌های عصبی کشیده و دارای دم هستند. سلول‌های ماهیچه‌ای به‌صورت مخروطی و سلول‌های قلب شکل صافی دارند.

ال - کارنیتین به چربی‌های بدن کمک می‌کند تا وارد میتوکندری شده و میتوکندری آنها را به انرژی تبدیل کند. علاوه بر این ال - کارنیتین باعث می‌شود که مواد زاید سلول دور ریخته شوند. به همین دلیل مصرف ال - کارنیتین انرژی بدن را افزایش می‌دهد.

ال کارنیتین برای مردان چقدر موثر است؟

خواص ال کارنیتین برای مردان بیشتر از زنان است. این خواص برای مردان به چهار مورد تقسیم می‌شود که شامل:

  • خواص ال کارنیتین بر سلامت روان
  • خواص ال کارنیتین بر سلامت جسم
  • خواص ال کارنیتین بر تناسب‌اندام
  • خواص ال کارنیتین بر سلامت جنسی

در ادامه به بررسی هر یک از این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

ال کارنیتین برای تناسب‌اندام

مردانی که از باشگاه‌ها برای تناسب‌اندام خود استفاده می‌کنند علاوه بر ورزش و رژیم غذایی از مکمل‌ها و داروها نیز استفاده می‌کنند. استفاده از این داروها علاوه بر ایجاد عضله، روند تناسب‌اندام نیز افزایش می‌دهد.

ال کارنیتین بر سلامت جنسی چه تاثیری دارد

طبق سایت ncbi.nlm.nih.gov 30 تا 50 درصد از کل موارد ناباروری ناشی از عوامل مردانه بوده است. در 30 درصد از زوج‌های نابارور، شایع‌ترین دلیل، کمبود تحرک اسپرم است. کیفیت اسپرم به دلیل چندین شرایط غیرطبیعی در طول اسپرم‌زایی مختل می‌شود.

مشکلات ناباروری می‌تواند به دلایل زیادی به وجود آید. در مواردی که بیماری‌ها و ناتوانی‌های اسپرم فقط با ماده غذایی قابل‌درمان نباشد، داروها و مکمل‌هایی تجویز می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده در اوایل دهه 90 نشان داد که کمبود L-CARNITINE، در بسیاری از مردانی که مشکل ناباروری دارند وجود دارد. از این رو تاثیر ال کارنیتین بر باروری بسیار حائز اهمیت است.

ال کارتنین و تقویت اسپرم مردان

اسپرم‌ها برای باروری باید سرعت لازم را داشته باشند تا بتوانند با تخمک‌ها لقاح پیدا کنند. درصورتی‌که سرعت اسپرم به اندازه کافی نباشد قادر به لقاح با تخمک نخواهد بود و بنابراین چرخه تولید مثل به‌درستی انجام شده و موجب ناباروری می‌شود.

افزایش رادیکال‌های آزاد اکسیژن در منی موجب کاهش ATP می‌شود. ATPها نقش مهمی در انرژی و سرعت اسپرم دارند. با تأثیر ال کارنیتین روی ATP موجب تقویت اسپرم‌ها می‌شود. خواص ال کارنیتین برای تقویت اسپرم موجب افزایش سرعت آنها شده و لقاح صورت می‌گیرد؛ بنابراین برای بسیاری از مردان که مشکل ناباروری به دلیل عدم سرعت کافی اسپرم است، داروهای ال کارنیتین تجویز می‌شود.

داروهای ال کارنیتین با اثرگذاری روی مکانیسم افزایش انرژی اسپرم‌ها سرعت آنها را افزایش داده و از این رو خواص ال کارنیتین برای مردان مشخص می‌شود. علاوه بر افزایش سرعت اسپرم، داروهای L-CARNITINE موجب افزایش کیفیت اسپرم‌ها می‌شوند.

آیا ال کارنیتین میل جنسی را افزایش میدهد؟

بیماری و افزایش سن از مواردی هستند که باعث کاهش میل جنسی و مشکلات نعوظ در مردان می‌شوند. L- کارنیتین با افزایش خون‌رسانی به بافت‌ها قادر به رفع این مشکل خواهد بود. البته میزان مصرف آن باید طبق نظر متخصص صورت گیرد.

مصرف ترکیب پروپیونیل ال کارنیتین و استیل ال کارنیتین به درمان کاهش میل جنسی در مردانی که به دلیل افزایش سن مبتلا شده‌اند کمک می‌کند. به طوری که سطح تستوسترون را افزایش داده و میل جنسی را افزایش می‌دهد.

فواید ال کارنیتین برای مردان

ال کارنیتین و تاثیر آن بر سلامت روان

افسردگی‌هایی که به کهولت سن و فشار عصبی به وجود می آید ممکن است به مرور زمان درمان نشود؛ یه همین منظور لازم است که از داروهایی برای درمان آن استفاده شود. ال کارتینین‌ها از داروهایی هستند که بر سلامت روانی اثر می‌گذارد. و مصرف آن به طور منظم طبق دستور پزشک به درمان افسردگی کمک می‌کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است