مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۰۵ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۱ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
علت پرکنی در مرغ ها چیست؟
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
کندن پر در مرغها : کانی بالیسم و افزایش تلفات ناشی از آن یکی از معضلات اصلی در پرورش گله های تخمگذار می باشد . انواع مختلفی از کندن پر در پرندگان دیده می شود .

ریزش پر مرغ تقریبا همیشه نگرانی مرغداران را به دنبال دارد. گاهی این ریزش طبیعی بوده و فقط به خاطر رشد پرنده است و گاهی نیز به خاطر رژیم غذایی و شرایط نگهداری است که در این صورت باید نگران بود و اقدامات لازم را جهت پیشگیری و یا درمان ریزش پر مرغ ها انجام داد. درمان پرریزی پرندگان و مرغان باید با دقت به جزئیات انجام شود. در ادامه علل ریزش پر و روش های درمان آن را عنوان خواهیم کرد.

روند ریزش پر مرغ

در کل روند ریزش از بالای بدن جاندار یعنی از سر و گردن شروع می شود و به تدریج به پایین می رود اخرین قسمت نیز دم پرنده است. پیش از ریزش پر ها، رنگ آن ها تغییر کرده و طراوت خود را از دست می دهند.
سپس پر های قدیمی می ریزند و جای آن ها پر های تازه می گیرند. اگر جاندار شرایط گه داری مناسبی داشته باشند تنها دلیل این ریزش فیزیولوژیکی است. اما دیگر علت های غیر طبیعی که سبب ریزش پر می شوند شامل موارد زیر هستند.

 • تغذیه نا مناسب
 • بیماری ویروسی
 • بیماری قارچی
 • شپش زدن
 • دمای بالا یا پایین مرغداری
 • استرس حیوان
 • بلوغ جوجه مرغ
 • پر ریزی فصلی
 • جفت گیری مکرر

 ریزش پر مرغ

اهمیت تغذیه در ریزش پر پرندگان

همانند موی انسان پر مرغ نیز دارای مقدار زیادی پروتئین است. در صورت نبود پروتئین های لازم در رژیم غذایی جاندار علاوه بر ضعیف شدن آن ها ریزش پرشان را به دنبال دارد. نبود مقدار کافی اسید آمینه در برنامه غذایی کیفیت پر ها را کاهش می دهد. اسید های گوگرد آمینه، سیستئین و میتیونین، مهم ترین اسید های آمینه مورد نیاز مرغ هستند.
در ضمن این کاهش سطح پروتئین در جاندار آن را در مقابل بیماری های دیگر نیز آسیب پذیر تر می کند.

بیماری ویروسی

مرغ جانوری جاسا در مقابل ویروس است و در صورت ابتلا به بیماری های ویروسی از بین می رود. پولیوما ویریده ویروسی است که سبب ریزش پر مرغ ها می شود. برای تشخیص این بیماری نیز بهترین کار آزمایش های پزشکی است.
بیماری های ویروسی مرغ ها هنوز هم در حال مطالعه توسط دانشمندان هستند به این نکته توجه کنید که این مریضی ها سریعا بین پرنده ها شیوع پیدا می کند و باید برای جلوگیری آن ها را به موقع واکسینه کنید.

بیماری های قارچی

قارچ هایی مانند سودوموناس یا استافیلوکوک سبب خارش در جاندار شده و می توانند ریزش پر را به دنبال داشته باشند سایر بیماری های قارچی شایع در پرندگان، آسپرژیلوس و کاندیدیاز هستند. خارش شدیدی که این قارچ ها بوجود می آورند مرغ را وادار به خود زنی می کنند و سپس تعداد زیادی از پر ها می ریزند.

شپش زدن

در صورت عدم تمیزی محیط نگهداری مرغ ها شپش به ان ها حمله می کند . شپش ها برای زنده ماند به کراتینه پر مرغ ها نیاز دارند و آن ها را پس از مدتی از بین می برند. از بین نبردن فضولات جاندار و جمع شدن حشرات و موش ها در محیط از عوال اصلی حمله شپش به مرغ است.

پرریزی مرغ

دمای بالا یا پایین مرغداری

عدم تعادل دمای محیط ریزش پر را به دنبال دارد اگر دما بالاتر از حد معمول باشد مرغ بی حال می شود و احتمال بیشتری ب بیماری مبتلا می شود رد دمای سرد هم انرزی دریافتی از غذا را صرف گرم کردن خود می کند.

استرس

این انسان ها نیستند که به خاطر استرس ریزش مو می گیرند پرندگان نیز در شرایط استرس زا ریزش پر را تچربه می کنند. دمای مناسب محیط، گردش هوای ایده ال تمیزی محیط استرس را از بین می برد. در این مورد پیشگیری بهتر از درمان است چرا که دوره ریزش پر طولانی تر از دیگر موارد است.

ریزش پر مرغ در دوران بلوغ جاندار

در ابتدای مقاله هم گفتیم که یکی از علل ریزش پر جاندار رشد فیزیکی آن است پر های جوجه ها نازک و بی کیفیتند و با بلوغ جنسی جاندار این پر ها ریخته و جای خود را به پر های کلفت تر و با کیفیت تر می دهند.

پرریزی فصلی

این علت نیز طبیعی بوده و معمولا در فصل گرم سال اتفاق می افتد. در ضمن هنگام لانه سازی نیز می تواند ممکن است پرندگان دچار این مشکل شوند.

جفت گیری مکرر

در دوره جفت گیری مقدار زیادی از انرژی جاندار صرف جفت گیری می شود و ریزش پر در ناحیه سر و گردن اتفاق می افتد. این امر طبیعی است و پس از پایان این دوره پر ها با کیفیت بالاتری در می آیند.

درمان ریزش پر مرغ ها

در صورت مشاهده مرغ بیمار در میان مرغداری آن را سریع جدا کرده تا از بیمارشدن سایر پرنده ها جلوگیری کنند. برای یافتن علت بیماری نیز باید به سرعت با دامپزشک مشورت کرد. تا قبل از تست های آزمایشگاهی نمی توان نتیجه و علت اصلی ریزش پر را مشخص کرد.

درمان پرریزی مرغ

راه های درمان پرریزی مرغ

بهبود تغذیه حیوان

افزودن متیونین یا متیونین صنعتی ( دی ال متیونین) به خوراک مرغ، کیفیت غذای پرنده را افزایش می دهد و از پر ریزی جلوگیری می کند. به این نکته دقت کنید که اضافه کردن غلات نمی تواند تمام آمینو اسید های مورد نیاز جاندار را تامین کند.

حتماً بخوانید:
همه چیز در مورد تولک طوطی سانان و تفاوت آن با پرکنی

همه چیز در مورد تولک طوطی سانان و تفاوت آن با پرکنی

تولک در پرندگان چه زمانی اتفاق می افتد؟ آیا تفاوت بین پر ریزی و پرکنی در طوطی سانان می دانید؟ درمان سریع تولک طوطی در طوطی سانان؟ برای کسب اطلاعات…

از بین بردن آفات

می توانید قارچ ها و حشرات مانند شپش را با افت کش مخصوص از بین ببرید. دو تا سه هفته این سموم را به مرغ ها اسپری کنید و منتظر نتیجه بمایند به این نکته دقت کنید که استفاده نادرست و یا بیش از حد از یک سم بسیار بیشتر به شما ضرر می زند.

واکسینه کردن

با کمک دامپزشک زمان مناسب تزریق واکسن به مرغ ها را تعیین کنید و آن ها را واکسینه کنید تا در برابر بیماری ها مقاوم شوند


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (3 رای)  
 • منبع
 • minisalon.ir
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است