دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
شناسه ملی شرکت چیست + پاسخ به سوالات متداول در این باره
2
زمان مطالعه: 10 دقیقه
به دلیل افزایش جمعیت و سختی دسترسی به اطلاعات، برای رسیدن آسان­‌ به اطلاعات ، افراد کدهای مخصوصی دارند. این کدها در مورد اشخاص حقیقی، با نام کد یا شماره ملی و در مورد اشخاص حقوقی، از اصطلاح شناسه ملی شخص حقوقی یا شناسه ملی شرکت استفاده شده است.

شناسه ملی شرکت چیست + نحوه دریافت شناسه ملی

شناسه ملی شرکت ها ، به گزارش دلگرم شناسه ملی شرکت ، شماره ای یازده رقمی است که از سمت چپ ، چهار رقم کد شهرستان محل ثبت ، شش رقم بعدی منحصر به فرد برای شخص حقوقی دارنده شناسه در شهرستان محل ثبت است و رقم آخر آن هم یک رقم کنترل است که از روی 10 رقم سمت چپ به دست می آید . برای دریافت شناسه ملی شما باید شخصیت حقوقی داشته باشید یعنی شرکت تجاری یا موسسه ثبت کرده باشید .

مزایای داشتن شناسه ملی

تحصیل اعتبار ، شرکت در مناقصات ومزایدات دولتی ، پیوستن به نظام های مالیاتی ، پیوستن به نظام ملی شناسه کالا ، درج شناسه ملی در آگهی ها ، خرید سهام شرکتی ، امکان شناسایی بهتر مالک اصلی .

شناسه ملی شرکت و نحوه دریافت آن

شرکت های تجاری از اجتماع دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی به منظور انجام عملیات تجاری و کسب سود تشکیل می شوند که این شرکت ها پس از تشکیل و ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها دارای شخصیت حقوقی مستقل خواهند شد . شرکت های تجاری به موجب ماده 20 قانون تجارت به هفت نوع تقسیم بندی شده اند و در صورت ثبت و انجام فعالیت تجاری بایستی مالیات بپردازند .امروزه به دلیل افزایش جمعیت روز افزون جامعه و سخت بودن دسترسی به حجم وسیع اطلاعات ، برای دستیابی آسان­ تر به اطلاعات و داده های مورد نظر اشخاص ، به آن ها کد هایی تعلق گرفته که صرفا مربوط به خود آن ها است .

این کد ها در مورد اشخاص حقیقی ، با نام کد یا شماره ملی شناخته می شود و در مورد اشخاص حقوقی ، از اصطلاح شناسه ملی شخص حقوقی یا شناسه ملی شرکت استفاده شده است .حال ممکن است برای برخی افراد دارای شرکت این سوال به وجود بیاید که شناسه ملی چیست و چگونه می توان آن را دریافت کرد ؟

شناسه ملی شرکت

در این مقاله ضمن تعریف شناسه ملی شرکت به بیان نحوه دریافت شناسه ملی و مزایای گرفتن آن خواهیم پرداخت .همان طور که گفته شد شناسه ملی برای شرکت ها همانند شماره ملی برا افراد حقیقی است که امکان دسترسی سریع به تمامی اطلاعات شخصی افراد را به وجود می آورد . شناسه ملی ، وسیله شناسایی و کسب اطلاعات از شخصیت های حقوقی است . هیات وزیران در ماده 16 آیین نامه اختصاصی شناسه ملی به تمامی اشخاص حقوقی ، تمامی شرکت های تجاری چه در بخش خصوصی و چه در بخش عمومی را ملزم به گرفتن شناسه ملی کرده است .

با اجرایی شدن این آیین نامه انجام هرگونه معامله که با رعایت شرایط صحت معامله انجام می شود ، گرفتن و دادن خدمات شرکت تجاری صرفا با داشتن شناسه ملی امکان پذیر است . شناسه ملی شرکت های تجاری در واقع یک عدد 11 رقمی است که به وسیله آن شخصیت حقوقی ثبت شده در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، وزارت کشور ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ، اتاق بازرگانی ، سازمان اوقاف و امور خیریه و حوزه های علمیه ، به رسمیت شناخته خواهد شد .در این عدد از سمت چپ ، چهار رقم کد شهرستان محل ثبت ، شش رقم بعدی منحصر به فرد برای شخص حقوقی دارنده شناسه در شهرستان محل ثبت است و رقم آخر آن هم یک رقم کنترل است که از روی 10 رقم سمت چپ به دست می آید .

به موجب آیین نامه اختصاص شناسه ملی ، تمام اشخاص حقوقی اعم از بانک ها ، دهیاری ها ، شهرداری ها ، ادارات دولتی ، مدارس و دبیرستان ها ، شرکت های خصوصی ، موسسات ثبتی عام المنفعه و یا غیر انتفاعی موظف هستند طبق برنامه زمانی اعلامی سازمان های ثبت کننده شناسه ملی فرم درخواست شناسه ملی را تکمیل و همراه اسناد و مدارک لازم که توسط سازمان ثبت کننده اعلام می شود ، به سازمان یاد شده ارائه نمایند ، در واقع شرکت ها و شخصیت های حقوقی با این شماره شناخته می شوند .

مامی اشخاص حقوقی مانند بانک ها ، شهرداری ها ، ادارات ، مدارس ، شرکت ها و موسسات خصوصی و ثبتی برای احراز هویت خود نیازمند شناسه ملی می باشند . به موجب آیین نامه اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی ایرانی ، شناسه ملی عددی است که توسط پایگاه ( پایگاه اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی ) تنها به یک شخص حقوقی اختصاص داده می­ شود که می توان بر حسب این شناسه ملی استعلام شرکت یا شخصبت حقوقی را از طریق مختلف برای اظمینان بیشتر در انجام معاملات نمود .

حتماً بخوانید:
نحوه ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت ها (irsherkat.ssaa.ir)

نحوه ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت ها (irsherkat.ssaa.ir)

سامانه ثبت شرکت ها / سامانه ثبت شرکت ها و موسسات / چگونه شرکت خود را ثبت کنم ؟ برای ثبت شرکت و موسسه چه مراحلی را طی کنیم؟

در آیین نامه اختصاص شناسه ملی علام شده است که تمامی شخصیت های حقوقی موظف اند طبق برنامه زمانی اعلام شده از سوی سازمان های ثبت کننده شناسه ملی ، فرم درخواست شناسه ملی را تکمیل و همراه اسناد و مدارک لازم که توسط سازمان ثبت­ کننده اعلام می­ شود ، به این سازمان ارائه نمایند ، در واقع شرکت‌ ها و شخصیت های حقوقی با این شماره شناخته می ‌شوند .

یکی از مراحل ثبت شرکت تجاری در اداره ثبت شرکت ها ، دریافت شماره ملی است .همچنین سازمان های ثبت کننده شماره ملی شرکت باید امکان ثبت شماره ملی شخصیت های حقیقی و شناسه ملی اشخصیت های حقوقی ایرانی و شماره فراگیر اشخاص خارجی تشکیل دهنده شخص حقوقی را در پایگاه اختصاصی خود ایجاد کنند . به صورتی که دادن شناسه ملی به شخصیت حقوقی منوط به نوشتن شماره شناسه اخنصاص داده شده گردد .

این سازمان ثبت کننده شناسه ملی می بایست پس از اختصاص شناسه شرکت در پایگاه ، کارت شخص حقوقی را صادر و از طریق دفاتر پستی تحویل شرکت یا شخص حقوقی مورد نظر نماید .شخصیت حقوقی دارنده کارت مکلف است تغییر هر اطلاعاتی در کارت را مانند تغییر صاحبان امضای مجاز در شخصیت حقوقی و نیز پایان مدت اعتبار کارت ، با ارائه اسناد و مدارک به سازمان ثبت کننده اعلام کند تا حسب مورد نسبت به تعویض کارت و یا اصلاح اطلاعات پایگاه مربوط اقدام شود .

شناسه ملی شرکت چیست

تمامی دستگاه های اجرایی موظف هستند نسبت به درج شناسه ملی شخصیت های حقوقی و کد پستی دفتر مرکزی در هرگونه کارت ، مجوز و یا گواهی فعالیت که شامل کارت شناسایی اداری و صنفی و غیره می شود همچنین این دستگاها می بایست از ارائه هر گونه مجوز ، تسهیلات ، امکانات ، عقد قرارداد و قبول شرکت در مناقصه برای شخصیت های حقوقی فاقد شناسه ملی خودداری کنند . تمام شخصیت های حقوقی باید بر روی هر گونه کارت ، سربرگ های تبلیغاتی ، پروانه ، گواهی های صادر شده ، اوراق مالی ، حسابداری و موارد مشابه آن ، شناسه ملی و کد پستی دفتر مرکزی ( اقامتگاه قانونی شخصیت حقوقی ) خود را بنویسند .

یکی از پایگاه های اطلاع رسانی در کشور سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور است .در این سامانه فقط اطلاعات شناسه ملی شخص حقوقی قابل دسترسی می باشد. آدرس الکترونیکی این سامانه ilenc.ssaa.ir می باشد . این سامانه استعلام شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور برای سهولت استفاده کنندگان سازمانی و برون سازمانی به وسیله قوه قضاییه ایجاد شده است .برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرکت مورد نظر مثل موضوع فعالیت ، اشخاص شرکت ، سرمایه شرکت و سایر اطلاعات می توان به سامانه rrk.ir مراجعه نمود . در این سامانه می توان به اطلاعات شناسه ملی ، تاریخ تاسیس ، تاریخ ثبت شرکت ، نام شخصیت حقوقی ، نوع شخصیت حقوقی ، ثبت کننده شخصیت حقوقی ، شماره ثبت شرکت ، واحد ثبتی ، کد پستی و محل اقامت قانونی شرکت دست یافت .

در صورتی که هدف دریافت شناسه ملی است با درج شماره ثبت یا نام شخصیت حقوقی بر روی دکمه جستجو کلیک نمایید . شماره ثبت و یک کلمه از نام را تایپ نموده و جستجو کنید . نتیجه به دست آمده شامل شناسه ملی ، نام شخصیت و سازمان ثبت کننده برای شما نمایش داده می شود .

نحوه دریافت شناسه ملی شرکت

نحوه دریافت شناسه ملی شرکت

گفته شد که با استفاده از شناسه ملی می ­توان به اطلاعات جامعی در مورد شرکت­ ها دست پیدا کرد . و شناسه ملی شرکت را استعلام کرد . برای این کار می بایست پس از مراجعه به سامانه الکترونیکی شناسه ملی به نشانی ilenc.ir و وارد کردن شناسه ملی شرکت مورد نظر ، به اطلاعاتی از جمله نام و اقامتگاه و شماره و تاریخ ثبت و متعاقب آن سایر اطلاعات منتشر شده در مورد آن شخصیت حقوقی دست پیدا کرد برای دریافت شناسه ملی باید دارای یک شخصیت حقوقی بود ، به طور کلی شخصیت حقوقی مورد نظر یا دولتی است و یا خصوصی است .

در صورت اول بدون نیاز به ثبت ، شخصیت حقوقی مورد نظر به رسمیت شناخته شده و مشکلی برای دریافت شناسه ملی نخواهد داشت اما در مورد شخصیت های حقوقی خصوصی ، پس از تشکیل این اشخاص باید مراحل مورد نیاز برای ثبت در اداره ثبت شرکت ها به درستی طی شود و نهایتا شناسه ملی شرکت دریافت شود .شناسه ملی منحصرا برای یک شخصیت حقوقی قابل استفاده است ، صرف نظر از این که آن شخصیت حقوقی مشغول فعالیت باشد یا منحل شده باشد . هیچ یک از پایگاه های اختصاصی سازمان های ثبت کننده و نیز بانک های اطلاعاتی دستگاه های اجرایی مجاز نیستند شناسه ملی را برای شخصیت حقوقی دیگری استفاده کنند یا به شخصیت حقوقی دیگری اختصاص دهند . پس هر شخص یا سازمانی که به موجب قوانین و مقررات ، شخصیت حقوقی تلقی می شود باید شناسه ملی داشته باشد .

حتماً بخوانید:
ثبت شرکت چیست؟ نحوه پیگیری ثبت شرکت گاز رسانی

ثبت شرکت چیست؟ نحوه پیگیری ثبت شرکت گاز رسانی

شرکت گازرسانی همان طور که از نام ان پیدا است در زمینه امور گاز رسانی فعالیت می کند. شاید شما هم دیده باشید وقتی امکان گازکشی منازل به تازگی برای یک…

مزایای اخذ شناسه ملی شرکت

گفته شد که داشتن شناسه ملی برای اشخاص حقوقی همانند داشتن شناسه ملی برای اشخاص حقیقی است و موجب دسترسی سریع به اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی می شود . علاوه بر این که اخذ شناسه ملی برای شرکت ها جهت ثبت شرکت لازم است مزایایی هم دارد :

1. با گرفتن شناسه ملی یک فضای مناسب برای کسب و کار و پیشگیری از سوء استفاده و مقابله با کلاهبرداری شرکت ها ایجاد می شود .

2. شناسه ملی راه دستیابی به اطلاعات شرکت ، میزان سرمایه و دیگر جزئیات مربوط به شرکتی که قصد خرید سهام آن را دارید برای شما از طریق استعلام شناسه ملی .

3. با ایجاد شناسه ملی برای شرکت و شخصیت حقوقی آن در سراسر کشور تحصیل اعتبار می شود .

4. با ایجاد شناسه ملی امکان شرکت اشخاص حقوقی در مناقصات و مزایدات دولتی ایجاد می شود .

5. با ایجاد شناسه ملی امکان پیوستن شرکت تجاری به نظام های مالیاتی از جمله ارزش افزوده ایجاد می شود .

6. با شناسه ملی امکان پیوستن به نظام ملی شناسه کالا و خدمات ایران کد برای شرکت تجاری ایجاد می شود .

در مورد شناسه ملی شرکت

7. با ایجاد شناسه ملی شرکت های تجاری موظف به درج شناسه ملی در آگهی های قانون شرکت ها و سوابق آن ها هستند .

8. پس از اخذ شناسه ملی گرفتن آگهی تغییرات یا آگهی تأسیس شرکت ها بدون پرداخت هزینه خواهد شد .

9. با ایجاد شناسه ملی برای شرکت های تجاری امکان خرید سهام شرکتی بوجود می آید .

10. با ایجاد شناسه ملی برای شرکت های تجاری امکان شناسایی بهتر مالک اصلی و واقعی یک برند و دسترسی به آدرس و مشخصات ثبت کننده برند ایجاد خواهد شد .

سوالات متداول در مورد شناسه ملی شرکت

شناسه ملی چیست ؟

شناسه ملی برای اشخاص حقوقی همانند داشتن شناسه ملی برای اشخاص حقیقی است و موجب دسترسی سریع به اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی می شودکه در متن مقاله توضیح داده شده است .

آیا سامانه الکترونیکی برای دریافت شناسه ملی شرکت وجود دارد ؟

بله سامانه استعلام شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور برای سهولت استفاده کنندگان سازمانی و برون سازمانی به وسیله قوه قضاییه به آدرس ilenc.ir ایجاد شده است که در متن مقاله توضیح داده شده است .

آیا داشتن شناسه ملی در زمان ثبت شرکت لازم است ؟

یکی از مراحل ثبت شرکت برای ثبت در اداره ثبت شرکت ها نیز مربوط به دریافت شماره ملی می شود . که در متن مقاله توضیح داده شده است .


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است