دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۳ میلادی
آبشار رنگو، جلوه ی زیبایی های بی پایان استان گرگان
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
آبشار رنگو در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده است ، با ما همراه باشید.

معرفی آبشار و پارک جنگلی رنگو گرگان

این آبشار که بستری نیم دایره‌ای شکل دارد، شامل یک محل ریزش اصلی و چند محل ریزش فرعی است و حدود ۷ متر ارتفاع دارد. با توجه به وضعیت و نمای زیبای آبشار و وجود تنوع پوشش گیاهی در پیرامون آن و برخورداری از هوای خنک و لطیف، یکی از جاذبه‌های طبیعی استان محسوب می‌شود.

جنگل رنگو دارای گرمابه قدیمی – امامزاده ابراهیم می باشد و از لحاظ طبیعی دارای طبیعت زیبا اطراف آبشار- دره های مسیر رودخانه های منطقه می باشد . پس از حدود ۵ ساعت پیاده روی در امتداد دره و رود خانه آبشار رنگو خودنمایی می کند. این آبشار از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در ۵ کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است.

آبشار رنگو

جاهای دیدنی رنگو

آغاز ورودی جاده جنگلی رنگو، با ویرانه های یک گرمابه قدیمی روبرو می شویم که سالیان سال است متروک افتاده و کمی جلوتر از آن گورستان قدیمی روستا جلب نظر می کند. در ادامه مسیر رودخانه و دره به ارتفاع بیش از پنجاه متر نمایان می شود که دو سوی آن درخت های بلند شاخه در شاخه هم انداخته اند.
شیب دره در برخی نقاط تا هشتاد درجه نیز می رسد. پس از حدود پنج ساعت پیاده روی، در امتداد این دره و مسیر رودخانه، آبشار رنگو از فراز صخره های عظیمی نمایان می شود که با هیبت سرازیر شده و صدای مهیبش از فاصله ای دور شنیده می شود.

پیش از رسیدن به آبشار رنگو، کمپ رنگو نیز در بین راه قرار دارد. این کمپ برای اقامت طبیعت گردان و کوهنوردان، تعبیه شده است. در مسیر آبشار امامزاده ای به نام امامزاده ابراهیم نیز جلب توجه می کند که بنای آن به تازگی مرمت و بازسازی شده است. علاوه بر آبشار اصلی رنگو، در مسیر رودخانه جاری در میان جنگل، آبشارهای کوچک و بزرگ زیبایی ایجاد شده که هر کدام جلوه خاص خود را دارند.

آبشار رنگو گرگان

زمان مناسب برای بازدید

استان گلستان و به خصوص شهر گرگان آب‌و‌هوای مثل اکثر شهر‌های شمالی کرانه‌ی دریای خزر آب‌و‌هوایی معتدل و مرطوب دارد. این یعنی تقریبا غیر ۲ تا ۳ ماه به دلیل شرجی و گرمای تابستان و ۱ تا ۲ ماه به دلیل سرمای انتهای زمستان، هوا در بقیه‌ی روزهای سال فوق‌العاده لذت‌بخش است. برای اینکه بدانید بهترین زمان بازدید از آبشار رنگو گرگان چه وقتی است باید اول هدف و شرایط خود را در نظر بگیرید.
فصل بهار و تابستان برای تمام گروه‌های حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای که به گشت‌و‌گذار در زیبایی‌های بکر طبیعت می‌پردازند بسیار مناسب است. جنگل‌های انبوه و رودخانه‌ی پرآب در کنار مناظر شگفت‌انگیز مسیر آبشار رنگو، شما را ناامید نمی‌کند. با توجه به سختی دسترسی به آبشار پیشنهاد می‌کنیم اگر کوهنورد حرفه‌ای و باتجربه نیستید حتما در بهار یا تابستان به دیدن آبشار رنگو گرگان بروید.

اما اگر فکر می‌کنید می‌توانید از پس دشواری مسیر در هر شرایطی بر بیایید، حتما فصل پاییز را هم در نظر داشته باشید. درست است که باران ممکن است مشکلاتی برای‌تان ایجاد کند اما منظره‌های بی‌نظیر جلوی چشمان‌تان آنقدر جادویی هستند که همه‌ی سختی‌ها را فراموش کنید و تا رسیدن به آبشار ادامه دهید.
حتما حرکت خود را صبح خیلی زود آغاز کنید تا بتوانید تا وقت ناهار به آبشار برسید و خستگی به در کنید. اگر با تنبلی کار را شروع کنید احتمالا به تاریکی می‌خورید و تمام تلاش‌های‌تان بر باد می‌رود.

آبشار رنگو کجاست

نحوه دسترسی به آبشار رنگو

آبشار رنگو در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده و از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در ۵ کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است.
مسیر دسترسی به آبشار رنگو از داخل جنگل‌های پردرخت و تاریک منطقه، مسیری سخت و گمراه‌کننده است که وجود یک راهنمای محلی به رسیدن به آبشار الزامی است. پس از پیمودن ۲ کیلومتر از روستای توشن و عبور از مسیری خاکی در میان بوته‌های تمشک و درختان بلند، رودخانه‌ای دیده می‌شود که از چشمه‌های زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه می‌گیرد. در ادامه مسیر رودخانه، دره‌ای به ارتفاع بیش از ۵۰ متر نمایان می‌شود که دو سوی آن درخت‌های بلند در هم تنیده روییده‌اند.

عکس از آبشار رنگو

شیب دره در برخی نقاط به ۸۰ درجه نیز می‌رسد. پس از حدود ۵ ساعت پیاده‌روی، در امتداد این دره و مسیر رودخانه، آبشار رنگو از فراز صخره‌های عظیمی نمایان می‌شود.

منبع : سیری در ایراناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است