دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
اطلاعات کامل درباره آبشار حرام او
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آبشار حرام او یک آبشار با ارتفاع و وسعت مناسب بوده و دارای خزه های سرسبز است. شما می توانید از چشم اندازهای این آبشار بهتر دیدن کنید.

معرفی و مسیر دسترسی به آبشار حرام او

آبشار زیبا و جلبکی حرام او (haram ow) در فاصله 30 کیلومتری شهر نور و در 25 کیلومتری در مسیر جاده رویان به بلده قرار دارد. این مسیر به جاده آبشار آب پری هم معروف است. این آبشار درست در کنار جاده قرار دارد و برای بازدید از آن فقط کافی است اتوموبیل خود را کنار این آبشار پارک کرده و از ماشین پیاده شوید.

آبشار حرام او

آبشار حرام او (آبشار جلبکی)

این آبشار جلبکی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مازندران است که در مسیر زیبا و جنگلی جاده نور به بلده قرار دارد.
بلندای آبشار حرام او به 15 متر میرسد و به دلیل وجود خزه و گلسنگ در مسیر آبشار، آب ریزه های بسیار زیبایی شکل گرفته است. قرار گرفتن آبشار در کنار جاده باعث شده تا گردشگران کنار آن توقف کرده و از خنکی و گوارایی آب آن بهره مند شوند.
بومیان این خطه معتقد اند آب آبشار حرام او خاصیت درمانی دارد. دلیل آن را نیز در وجود امامزاده ای در بالا دست آبشار می دانند.

دلیل نام گذاری آبشار حرام او

واژه او (ow) در گویش طبری به مانند گویش لری به معنی آب است و حرام هم از واژه حَرم به معنی مقدس آمده است.

مسیر دسترسی به آبشار حرام او

آبشار حرام او در فاصله 30 کیلومتری شهر نور و در 25 کیلومتری در مسیر جاده رویان به بلده قرار دارد. اگر از این جاده به سمت آبشار حرکت کنید از پارک جنگلی رویان و آبشار آب پری عبور کرده و پس از طی حدود 18 کیلومتر در مسیر دل انگیز به این آبشار زیبا می رسید. اگر کمی بیشتر این مسیر را طی کنید از سایر دیدنی های مسیر مانند روستای بلده و پس از آن یوش (دیار نیما یوشیج) نیز میتوانید دیدن کنید.

تصاویر آبشار حرام او

در آخرین بازدید ما از این آبشار در خرداد ماه 1402 در 2 ناحیه پس از آبشار آب پری جاده در دست تعمیر و حدود 300 متر بصورت خاکی بود.
همچنین در میانه راه و پس از عبور از روستای گلندرود به یک دوراهی میرسید که تابلویی بر سر آن قرار دارد و قسمت به سمت بلده کدر شده و شما باید در جاده اصلی و به سمت چپ به حرکت خود ادامه دهید.
آبشار حرام او همچنین از تهران در مسیر جاده هراز و جاده چالوس به سمت بلده در دسترس می باشد.

منبع : بوم لایناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits