دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
سکسکه جنین در رحم و نکاتی که درباره آن باید بدانید
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
علاوه‌بر لگدزدن جنین، ممکن است متوجه شوید که شکمتان احساس متفاوتی دارد و جنین به سکسکه افتاده است. آیا به‌نظرتان این طبیعی است؟

آیا سکسکه جنین خطرناک است؟ چگونه آن را متوقف کنیم؟ بارداری دوره‌ای است که در آن تغییرات مداومی هم برای شما و هم برای جنین در حال رشدتان اتفاق می‌افتد. اما علاوه‌بر لگدزدن جنین، ممکن است متوجه شوید که شکمتان احساس متفاوتی دارد و جنین به سکسکه افتاده است. آیا به‌نظرتان این طبیعی است؟

سکسکه جنین در بارداری چیست؟

به طور ساده، سکسکه جنین در رحم مادر اغلب ناشی از حرکات کوچکی است که دیافراگم جنین هنگام شروع تمرین نفس‌کشیدن تولید می‌کند. زمانی که جنین نفس می‌کشد، مایع آمنیوتیک وارد ریه‌های او می‌شود و سبب انقباض دیافراگم درحال‌رشد او می‌شود. در نتیجه جنین در رحم مادر به سکسکه می‌افتد.

علائم سکسکه جنین در رحم مادر

زمانی که جنین سکسکه می‌کند شکم مادر حرکت می‌کند. این حرکات همچون انقباضات ریتمیک هستند و ممکن است احساسی همچون اسپاسم عضلانی را برای مادر تداعی کنند.

سکسکه جنین در شکم مادر چگونه احساس می‌شود؟

به نقل از thebump سکسکه جنین در شکم مادر شامل یک سری حرکات سریع و تکراری است که کاملاً می‌توانید حس کنید که از سمت جنین آمده‌اند. در ابتدا ممکن است فکر کنید که این یک ضربه ملایم است، اما بعدازاین که بارها و بارها پشت‌سرهم تکرار شد می‌فهمید که چیز دیگری است.

اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید که ریتم سکسکه جنین شبیه سکسکه‌های بزرگسالان است. در بزرگسالان هم سکسکه در اثر حرکات دیافراگم ایجاد می‌شود. البته در بزرگسالان، علت این سکسکه‌ها به‌جای مایع آمنیوتیک، ورود مقدار زیادی هوا به داخل است.

سکسکه جنین در رحم و نکاتی که درباره آن باید بدانید

تعداد سکسکه جنین

ازآنجایی‌که هر بارداری‌ای منحصربه‌فرد است، هیچ قانون واحدی در مورد این‌که سکسکه جنین هر چند وقت بار باید اتفاق بیفتد و تعداد آن چقدر باید باشد وجود ندارد. بر اساس گفته Shar La Porte، یک پرستار مامایی در Midwifery Care NYC در بروکلین، نیویورک، سکسکه‌های جنین اغلب به‌صورت رندوم و تصادفی اتفاق می‌افتند و ممکن است مادر باردار چندین بار در روز آن‌ها را حس کند.

علت سکسکه جنین

برخلاف کودکان و بزرگسالان، غذاخوردن با سرعت بالا باعث به سکسکه افتادن جنین نمی‌شود. بلکه سکسکه یک عارضه‌جانبی است که جنین می‌خواهد تمام کارهای جدیدی که می‌تواند انجام دهد را امتحان کند

۱. رشد سیستم تنفسی جنین

۲. رفلکس های جنین

راه‌های متوقف کردن سکسکه افتادن جنین

اگر سکسکه‌کردن جنین باعث شده که اذیت شوید، می‌توانید این نکات را برای متوقف کردن سکسکه جنین امتحان کنید:

  • به سمت چپ دراز بکشید و در همین حالت کمی استراحت کنید.
  • از بالش برای کم‌کردن فشار وارده روی ستون فقرات استفاده کنید.
  • بهتر است یک رژیم غذایی متنوع و مغذی داشته باشید.
  • به ورزش‌کردن در حد متوسط ادامه دهید، البته تا زمانی که انجام ورزش ایمن باشد و سبب فشارآوردن بیش از حد به بدن نشود.
  • با نوشیدن آب زیاد هیدراته بمانید.
  • یک برنامه خواب منظم داشته باشید و در صورت لزوم در طول روز چرت بزنید.

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

سکسکه جنین یکی از تجربه‌های بارداری است که خیلی از مادران به علت عدم آشنایی با آن دچار واهمه می‌شوند. اما باید گفت که این یک علامت کاملاً طبیعی است.

اگر بعد از هفته ۲۸ بارداری تغییر ناگهانی در روند سکسکه کردن جنین تجربه کردید (به‌عنوان‌مثال، اگر سکسکه قوی‌تر شد یا بیشتر از حد معمول طول کشید)، بهتر است با یک دکتر زنان صحبت کنید. دکتر زنان می‌تواند وضعیتتان را بررسی کند و به شما بگوید که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. پزشک همچنین می‌تواند به شما کمک کند که نگرانی‌هایتان را برطرف کنید. در پنل دکترتو می‌توانید اقدام به دریافت نوبت حضوری و تلفنی از دکتر زنان و ماما کنید.

منابع:

https://doctoreto.com/blog/about-fetal-hiccups/

https://doctoreto.com/blog/topics/healthy-life/mother-and-child/این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits