مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
بررسی کاربرد و مزیت سنسور ضربه یا شوک سنسور خودرو
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
برای بسیاری از خریدارن سنسور دزدگیر این سوال پیش می آید که شوک سنسور چیست ؟در این مقاله سعی بر آن شده تا توضیحاتی پیرامون شوک سنسور و سنسور های ضربه و انواع آن داده شود.

سنسور ضربه یک سنسور الکترونیکی حساس به ضربه می باشد که در مواقعی که به محل مورد حفاظت ضربه یا شوک مکانیکی وارد شود سنسور سنس کرده و دستگاه مرکزی دزدگیر آلارم خواهد زد.سنسورهای ضربه از نظر نحوه اتصال به دستگاه مرکزی به انواع سنسور ضربه سیمی و سنسور ضربه بیسیم تقسیم بندی میشوند.

آشنایی با سنسور ضربه

طرز کاز سنسور ضربه ماشین بدین صورت است که میزان لرزش های وارد شده به موتور را بررسی و اندازه گیری کند. این بررسی ها در ادامه به ecu ارسال می شوند. تا حد مشخصی از ناک مجاز است اما اگر بیشتر شود یا به عبارتی از حد مجازی که کامپیوتر ماشین تعیین کرده بالاتر برود، چراغ چک روشن می شود و به شما اخطار می دهد.
گاهی اوقات میزان ناک خیلی ضعیف است و ما متوجه آن نمی شویم، اما سنسور ضربه ماشین را می گیرد. تمامی ضربه ها، حتی ضربه های ضعیف قادرند به موتور آسیب بزنند. دلیل این که سنسورها این اطلاعات را به کامپیوتر می دهند، این است که در صورت نیاز، از احتراق ها جلوگیری شود.

سنسور ناک یا سنسور ضربه

انواع شوک سنسور

شوک سنسور از لحاظ نحوه اتصال به دستگاه مرکزی به انواع سیمی و بی سیم تقسیم بندی می شوند. نوع بی سیم شوک سنسور دارای فرکانس های ۳۱۵/ ۴۳۳/ ۸۶۶ مگا هرتز است. شوک سنسور سیمی سنسوری است که روش ارتباط آن با دستگاه دزدگیر مرکزی به کمک سیم کشی صورت می گیرد. و در انواع مکانیکی و برقی به بازار ارائه می شوند. لازم به ذکر است سنسور لرزشی سیمی الکترونیکی به مراتب عملکرد بهتری نسبت به انواع مکانیکی عرضه می کند.

همچنین شوک سنسور سیمی به علت عدم استفاده از باتری داخلی و نیاز به نگهداری نسبت به شوک سنسور بی سیم می تواند هزینه کمتری داشته باشد. در ضمن دقت کنید که در برخی مواقع به علت عدم امکان سیم کشی، استفاده از سنسور مذکور خیلی محدود می شود. شایان ذکر است در مواردی از شوک سنسور سیمی و بی سیم به صورت ترکیبی استفاده می شود.

عملکرد سنسور ضربه ماشین

یک مقاومت متغیر یا در واقع پیزوالکتریک، عملکرد سنسور ناک را تنظیم می کند. داخل سنسور، یکی از این پیزوالکتریک ها وجود دارد که اگر ضربه ای وارد شد، میزان و شدت آن بررسی شود.
اگر ارتعاشات از ۱۲ الی ۱۶ کیلوهرتز بیشتر بشود، ای سی یو مطلع می شود. کاری که ای سی یو در ادامه می کند، این است که اجازه می دهد هوا و سوخت به میزان مناسب وارد موتور شوند و احتراق در زمان مناسب صورت بگیرد. برای این که احتراق های ناگهانی و بی موقع اتفاق نیوفتد و جرقه زنی به موقع انجام شود، این سنسور پیامی به ای سی یو ارسال می کند تا از سرعت جرقه زنی کاسته شود.

کاربرد شوک سنسور

شوک سنسور، وسیله ای کوچک، جمع و جور و نامحسوس می باشد که روی سطحی که قابل ضربه بوده قرار می گیرد و در صورت حرکت ناگهانی یا ضربه، زنگ هشدار را به رایانه فرستاده و آن را فعال می سازد. واکنش این سنسور آنی و حیرت انگیز است و از آنجا که صدای سیگنال خیلی بلند می باشد، سبب شده فرد سارق سریعا از خودرو دور شود.
این سنسور در دو حالت عمل می کند. حالت اول، به صورت هشدار است و موقعی فعال شده که وسیله نقلیه یا شی با ضربه یا لمس ناحیه ای که سنسور در آن جا نصب است، لمس شود. در این شرایط، سنسور با انتشار چندین بوق کوتاه عکس العمل نشان داده که می تواند با چراغ های چشمک زن ترکیب گردد.

سنسور ضربه چه کاری انجام می دهد

مزیت این حالت در این است که اگر به طور مثال گربه ای روی کاپوت ماشین بپرد؛ یا توپی به آن ضربه وارد کند، بوق هشدار طولانی نمی زند. حالت دوم عملکرد شوک سنسور حالت هشدار می باشد که تنها در صورت وارد شدن نیروی زیادی به ماشین فعال می شود.به طور مثال پنجره شکسته شده یا سعی در سرقت خودرو وجود دارد. در این وضعیت سنسور ضربه سیگنال فوری به کنسول هشدار ارسال کرده و بوق مداوم و بلندی از آن ساطع می شود.
برای این که سنسور ضربه بتواند تاثیر واقعی را از ضربه های تصادفی و تداخل تصادفی شناسایی کند، به کنترل دو ناحیه ای مجهز است.

به عبارت دیگر شوک سنسور دارای یک سیستم داخلی بوده که می تواند بین تاثیرات را شناسایی کند. خود سنسور بسته به اصل عملکرد فیزیکی به دو نوع پیزو الکتریک و مگنتو دینامیک تقسیم می شوند. سنسور شوک پیزوالکتریک از توانایی صفحه پیزو الکتریک برای ایجاد تنش خمشی بهره می برد.این سنسور شوک ارزان بوده و نصب ساده ای دارد. اما اشکال بزرگ آن، حساسیت بالا به لرزش های با فرکانس زیاد است. و با کوچکترین لرزشی یا صدای جانبی همچون صدای زنگ هشدار دیگر ، رعد و برق یا هر نوع سر و صدایی واکنش نشان می دهد. همچنین تحت تاثیرات حرارتی قرار گرفته و حساسیت سنسور بسته به دمای بیرون افزایش یا کاهش پیدا می کند.

مکان نصب شوک سنسور

درباره مکان نصب سنسورهای شوک بین کارشناسان اختلاف نظر بسیاری وجود دارد. برخی عقیده دارند که سنسور شوک باید روی بخش های آهنی اتومبیل نصب شده و به طور محکم بسته شوند تا در معرض لرزش های بیرونی واقع نگردند. با این حال برخی کارشناسان معتقدند نصب سنسور روی آهن کار اشتباهی است چرا که بیشتر دامنه توسط آهن جذب شده و سنسور قادر نیست داده ها را به طور صحیح خوانده و در اغلب موارد در مقابل تاثیرات ضعیف، عکس العمل نشان می دهد.در سال های اخیر تست های زیادی صورت گرفته تا این موضوع مشخص شود که بهترین مکان نصب شوک سنسور کجاست؟

به نظر می رسد اخیرا درباره نصب شوک سنسور زیر داشبورد ماشین، نتایج خوبی به دست آمده است.

تنظیم شوک سنسور

در صورتی که در این کار تخصص کافی ندارید بهتر است آن را به یک سرویس کار تخصصی جهت پیکربندی سنسور بسپارید. با این وجود اگر می خواهید خودتان به تنظیم سنسور اقدام کنید. ابتدا باید بدانید سنسور در کجای اتومبیل نصب شده و همانطور که ذکر شد معمولا سنسور ضربه زیر داشبورد، زیر فرمان نصب می شود.

سنسور ضربه یا ناک سنسور

در صورتی که خودرو به زنگ هشدار داخلی مجهز است، معمولا محل قرارگیری حسگر شوک در دفترچه راهنمای خودرو مشخص شده است. هنگامی که حسگر را پیدا کردید، به کمک پیچ گوشتی مناسب پیچ های آن را مطابق آن چه در دفترچه ارائه شده، بچرخانید. طبق دستورالعمل هایی خود دستگاه می توانید متوجه شوید که کدام پیچ را چرخانده تا حساسیت دستگاه بیشتر یا کمتر شود.

به این ترتیب شوک سنسور در قسمتی از ماشین جاسازی می شود و در اثر ضربه یا ارتعاش وارد شده به ماشین آژیر را به صدا در می آورد. البته در این سنسور پتانسیل متر یا پیچ تنظیم تعبیه شده که توسط آن می توان حساسیت شوک سنسور را افزایش یا کاهش داد و به میزان دلخواه تنظیم نمود. در برخی از شوک سنسورها دو عدد پیچ تنظیم تعبیه شده که اولی برای ضربه های سبک و دیگری برای ضربات سنگین است.

مزایا و معایب شوک سنسور

در مورد مزایا و معایب شوک سنسور می توان گفت برخی از سنسورها بیش از اندازه به تاثیرات بیرونی حساس بوده و تنها در حالت زنگ خطر فعال می شوند. یعنی حتی به کوچکترین لرزشی حساس بوده و می توانند سبب آزار صاحب خودرو و همسایه های آن ها شوند. همچنین مدل هایی از شوک سنسور به نصب حرفه ای نیاز دارند.

حتماً بخوانید:
لیست قیمت دزدگیر خودرو

لیست قیمت دزدگیر خودرو

در این بخش قیمت انواع دزدگیر ماشین (تصویری، ساده) شامل برندهای : ماجیکار، وستا، استیل میت، استیلاک، زنوتیک، چیتا، اگزد، بوستر، پرومتیکس، کارا، کیلس،…

این مدل ها را نمی توان شخصا نصب کرد و باید خودرو را به یک سرویسکار تخصصی سپرد و هزینه خدمات حرفه ای نیز پرداخت شود. این موارد جزو معایب سنسور ضربه به حساب می آید ولی از مزایای مهم آن می توان به تامین امینت خودرو و کاهش نگرانی صاحب خودرو از سرقت اتومبیل اشاره کرد.

نشانه های سنسور ضربه معیوب

۱. عملکرد نادرست موتور:مطمئنا اولین چیزی که در اثر بروز ناک تاثیر می گیرد، موتور است. عملکرد نادرست موتور بیشتر در شرایطی چون سر بالایی ها، یا زیاد شدن سرعت و حمل بارهای زیاد دیده می شود. بنابراین، در چنین زمانی حتما خودرو را به تعمیرکاران نشان دهید.
۲. شتاب ضعیف:یکی از نشانه ها کم بودن سرعت ماشین خرابی سنسور ضربه ماشین است. پس اگر حس کردید سرعت ماشین کم است و شتاب نمی گیرد، به سلامت سنسور ناک شک کنید. علاوه بر سرعت ماشین، مصرف سوخت هم بالا می رود و هزینه های زیادی روی دستتان می گذارد بنابراین بلافاصله بعد از این که متوجه شدید سنسور آسیب دیده، به وضعیت آن رسیدگی کنید.
۳. روشن شدن چراغ چک:همانطور که پیش تر هم گفته شد، وقتی در ماشین ناک به وجود بیاید، سنسور خبرش را به ای سی یو مخابره می کند و در ادامه، انتقال سوخت کمتر می شود. این مسئله باعث روشن شدن چراغ چک میشود.
۴. کاهش قدرت ماشین:کار نکردن سنسور ضربه ماشین، از قدرت ماشین کم می کند. اگر میزان اکتان بنزین هم کم باشد، قدرت ماشین کمتر و خطر دو برابر می شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است