دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۰۸ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مه ۲۰۲۳ میلادی
آموزش راه های تقویت ترمز ماشین پراید
4
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ضعیف شدن ترمز و عدم عملکرد صحیح آن، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که ما در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت و نکاتی را در خصوص چگونگی افزایش قدرت و تقویت ترمز خودرو ، ذکر خواهیم نمود. با دلگرم همراه باشید .

آموزش راه های تقویت ترمز ماشین

از روش های تقویت ترمز پراید باید به تقویت دیسک ترمز و لنت ترمز اشاره کرد. با تقویت ترمز پراید، خطرات و مشکلات ایمنی را می‌توان تا حدودی رفع کرد.

کارکرد ترمز خودرو و مشکلات پیش رو

ترمز‌ها با لنت‌های اصطکاکی کار می‌کنند که روی دیسک خودرو فشار وارد می‌کنند و مسلما هر چقدر این فشار بیشتر باشد اصطکاک بیشتری حاصل می‌شود و ترمز محکم‌تری گرفته خواهد شد. در این هنگام انرژی خودرو به گرما تبدیل می‌شود و از طریق دیسک‌ها این گرما به محیط منتقل می‌شود که خود مشکل بزرگی است! رانندگان مسابقات و کسانی که در شرایط سخت رانندگی می‌کنند با این گرم شدن سیستم ترمز به خوبی آشنا هستند؛ آن‌ها مجبورند که بیشتر از ترمز استفاده کنند و ترمز‌های محکم‌تری بگیرند و در عین حال مراقب گرمای بیش از حد ترمز‌های خود هم باشند و به آن‌ها فرصت خنک شدن بدهند.

وقتی که پدال خودرو را می‌فشارید از طریق بوستر ترمز و به کمک موتور فشار روغن ترمز تقویت می‌شود و به همین دلیل است که وقتی موتور خودرو خاموش است قدرت ترمز‌های شما چندین برابر کمتر است. به خصوص در سر پایینی‌ها و نواحی کوهستانی باید بسیار مراقب بود و هنگامی که موتور خودرو خاموش است اجازه ندهید گیربکس در وضعیت خلاص باشد، چون به راحتی از کنترل خارج می‌شود.فشار از طریق روغن ترمز به لنت‌ها وارد می‌شود – البته به وسیله پیستون‌ها – و یکی دیگر از مشکلات سیستم ترمز این است که گرمای لنت‌ها به راحتی به روغن ترمز منتقل می‌شود.

اولین مرحله برای این که مشخص کنید به چه میزان افزایش کارایی، در سیستم ترمز خودروی خود نیاز دارید؟ این است که تصمیم بگیرید می‌خواهید سیستم ترمز استاندارد خودرو را بهینه سازی کنید یا قصد تعویض آن را با یک نمونه‌ی قدرتمندتر دارید؟ در چنین مواردی دو بخش مهم سیستم ترمز وجود دارند که باید به آن‌ها پرداخته شود که یکی از آن‌ها لنت است و دیگری دیسک ترمز.

روش های تقویت ترمز پراید

۱) تقویت دیسک ترمز

دیسک ترمز صفحه‌ای گرد است که درست در پشت چرخ خودرو جای گرفته است. اگر خودرو دارای رینگ‌های آلومینیومی باشد می‌توان به راحتی از لابلای پره‌های رینگ دیسک ترمز آن را تماشا کرد. این قطعه را از سطح فلزی و براق آن می‌توان تشخیص داد. اگر خودرو مجهز به ترمز دیسکی باشد در این صورت چند گزینه برای بهبود کارایی ترمز خودرو وجود خواهد داشت که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

تقویت عملکرد ترمز خودرو

انواع دیسک ترمز

۱. دیسک های ترمز کارخانه ای (شرکتی)

این دیسک‌ها ارزان‌ترین گزینه هستند که می‌توان آن‌ها را از مراکز خدمات پس از فروش و یا فروشگاه‌های قطعات یدکی تهیه کرد. این دیسک‌ها معمولا از جنس آهن ساخته می‌شوند و می‌توانند به دو صورت توپر معمولی یا دارای پره‌های داخلی برای خنک کاری باشند.

۲. دیسک های ترمز شیاردار

این دیسک‌ها دارای شیار‌هایی هستند که روی سطح دیسک ایجاد شده اند. این شیار‌ها سبب بهبود دفع حرارت از سطح دیسک می‌شوند و در صورت برخورد آب به سطح دیسک نیز کمک می‌کنند تا آب روی سطح بیشتری جریان پیدا کند.
دیسک‌های شیاردار ظاهر زیبایی دارند و عملکرد آن‌ها قابل قبول و مناسب است؛ با این وجود استفاده از این دیسک‌ها سبب می‌شود که لنت ترمز خودرو کمی زودتر از حالت معمول به اتمام برسد.

۳. دیسک ترمز سوراخ دار

دیسک‌های ترمز سوراخ دار برای دستیابی به بالاترین عملکرد، طراحی و ساخته می‌شوند. این دیسک‌ها دارای سوراخ‌هایی روی سطح خود هستند که با دریل ایجاد شده‌اند و وجود آن‌ها بالاترین انتقال و دفع حرارت را فراهم می‌کند. دیسک ترمزهای سوراخ دار عملکردی عالی دارند، اما قیمت آن‌ها نسبت به دیگر انواع، بالاتر است.

۲) تقویت لنت ترمز

لنت‌های ترمز قطعاتی هستند که با فشرده شدن بر روی سطح دیسک با ایجاد اصطکاک، سبب اعمال فشار شده و سرعت خودرو را کاهش می‌دهند. این قطعه مشکلاتی نیز دارد؛ برای مثال این اصطکاک به مرور زمان سبب خورده شدن لنت و کاهش ضخامت آن می‌شود و اگر ضخامت آن‌ها از حد معینی کمتر شود باید آن‌ها را با لنت‌های نو تعویض کرد.

بهبود کارایی ترمز خودرو

انواع لنت های ترمز

به طور کلی لنت های ترمز به سه دسته تقسیم می‌شوند.

۱. لنت های غیر فلزی (non-metalic)

لنت‌های غیر فلزی معمولا به صورت استاندارد استفاده می‌شوند و قیمت پایینی هم دارند. این نوع لنت‌ها عملکرد مناسبی دارند، اما طول عمرشان نسبتا پایین است و برای افرادی مناسب است که می‌خواهند به زودی خودروی خود را تعویض کنند.

۲. لنت های نیمه فلزی (semi-metalic)

لنت‌های نیمه فلزی یک حالت میانه در بحث قیمت و دوام دارند. این نوع لنت‌ها در هنگام استفاده سفت و سخت ترند، اما طول عمر آن‌ها به دلیل استفاده از مواد فلزی در ساختار آن ها، بالاتر از انواع معمولی است.

۳. لنت های سرامیکی

لنت‌های سرامیکی بهترین گزینه‌ی موجود هستند و بیشتر در خودررو‌های قدرتمند و سریع استفاده می‌شوند. لنت‌های سرامیکی قدرت ترمزگیری بهتری نسبت به انواع غیر فلزی و نیمه فلری از خود بروز می‌دهند و عملکرد آن‌ها نیز کم سرو صداست.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (4 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !