مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
ایلان ماسک افراد نابینا را بینا می کند!
7
ایلان ماسک، مدیرعامل نورالینک در رویداد Show and Tell اعلام کرد که با تراشه‌های این شرکت می‌توان به افراد با مشکلات بینایی کمک کرد و حتی بینایی را به افرادی که از ابتدا نابینا بودند هم برگرداند.

شرکت نورالینک(Neuralink) در حال برگزاری رویدادی است که ایلان ماسک به عنوان مدیرعامل شرکت‌های بزرگ تسلا، اسپیس ایکس، توییتر و البته نورالینک آن را «نمایش بده و بگو» نامیده است.اصول اولیه نورالینک ثبت پتانسیل‌های عمل نورون‌ها در مغز است. این کار با قرار دادن یک الکترود نزدیک به سیناپس دو نورون در مغز و ضبط تکانه‌ی الکتریکی آن انجام می‌شود.موسسه ملی بهداشت تشخیص داده که این روش باعث آسیب عصبی نمی‌شود و همچنین به بیمار آسیبی نمی‌رساند. نام فنی آن تحریک عمقی مغز(Deep Brain Stimulation) است.نورالینک روی یک پروژه جاه‌طلبانه کار می‌کند تا به افراد فلج اجازه دهد دوباره حرکت کنند. این پروژه مراکز حرکتی مغز را که در آن فعالیت سیناپسی متوقف شده است را از طریق رایانه تحریک می‌کند.ماسک توضیح داد: ما می‌خواهیم با دقت بسیار بالا از کارایی دستگاه اطمینان حاصل کنیم پیش از آن که دستگاه را در بدن انسان‌ها قرار دهیم.

ایلان ماسک افراد نابینا را بینا می کند

وی افزود: پیشرفت در آغاز، به ویژه در انسان‌ها شاید به شدت کند به نظر برسد اما ما هر کاری می‌کنیم تا آن را به طور موازی در مقیاس بالا فراهم کنیم.

ایلان ماسک افراد نابینا را بینا می کند

ماسک ادامه داد که دو کاربرد اولیه نورالینک در انسان‌ها بازگرداندن بینایی و فعال کردن حرکات عضلانی در افرادی است که قادر به انجام این فعالیت‌ها نیستند. ما معتقدیم می‌توانیم بینایی کسی را که از بدو تولد هم نابینا بوده است، بازیابی کنیم.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (7 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است