مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
تاریخ کریسمس 2022
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
تاریخ کریسمس ۲۰۲۳ در سال 1401 مصادف است با 25 دسامبر ۲۰۲۳ . حال بررسی میکنیم تاریخ دقیق کریسمس 2023 را در سال 401 ، کریسمس 2023 در سال 401 چه تاریخی دارد ؟

تاریخ کریسمس 2023

کریسمَس امسال (Christmas) یا نوئل (زبان فرانسوی: Noël) جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز عیسی مسیح برگزار می‌شود.

همه ساله در کشورهایی که دین رسمی آنها مسیحیت است کریسمس به صورتی بسیار گسترده برپا می‌شود و همه در آن به میمنت به دنیا آمدن حضرت مسیح جشن می‌گیرند و پایکوبی می‌کنند.

کریسمس ۲۰۲۳ چه روزی است ؟

تاریخ کریسمس سال ۲۰۲۳ روز یکشنبه ، ۴ دی ۱۴۰۱ میباشد .

کریسمس 2023 در سال 1401

تاریخ کریسمس 1401

تاریخ دقیق کریسمس در سال 1401 مصادف است با یکشنبه ، ۴ دی [ جَدی ] ۱۴۰۱
۴ / ۱۰ / ۱۴۰۱.

کریسمس 2023 در سال 1401

کریسمس امسال، سال 2023 به تاریخ ایران

کریسمس 2023 در ایران به تاریخ 1401/10/05 مصادف با الأحد ، ۱ جمادی الثانی ۱۴۴۴ میباشد .

کریسمس 2023 در سال 1401

کریسمس سال 2021 چه تاریخی دارد ؟

تاریخ کریسمس سال 2023 مصادف است با 2022 December 25 , Sunday
25 - 12 - 2022

کریسمس 2023 در سال 1401

سال نو میلادی چه روزی است ؟

سال نو میلادی و کریسمس 2023 مصادف با 4 دی سال 1401 و ۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۲ .

کریسمس 2023 در سال 1401

کریسمس 2023 در سال 1401

تاریخچه جشن کریسمس چیست ؟

در زمان‌های خیلی دور، مردم اروپا در تاریک‌ترین روزهای زمستان تولد و نور را جشن می‌گرفتند. بسیاری از مردم پس از پشت‌سر گذاشتن یک زمستان سخت، انقلاب زمستانی را جشن می‌گرفتند و با اشتیاق فراوان انتظار آمدنِ روزهای بلندتر و لذت بردن از نور خورشید را می‌کشیدند.

اهالی اسکاندیناوی از تاریخ ۲۱ دسامبر و مصادف با انقلاب زمستانی تا ماه ژانویه، جشن مذهبی یول (Yule) را برپا می‌کردند. آن‌ها بازگشت خورشید را با آتش زدن توده‌ی بزرگی از هیزم‌ها جشن می‌گرفتند.

پدرها و پسرها مقادیر زیادی هیزم جمع می‌کردند و به خانه می‌آورند. سپس آن‌ها را آتش می‌زدند و تا خاموش شدن آتش به جشن و برپایی ضیافت می‌پرداختند. خاموش شدن آتش این هیزم‌ها معمولا تا ۱۲ روز طول می‌کشید. مردم اسکاندیناوی اعتقاد داشتند آتش نماد خوک یا گوساله‌ای است که در سال پیشِ رو متولد می‌شود.

کریسمس در ابتدا با برگزاری جشن و پایکوبی همراه نبود حتی در سال ۲۴۵، اوریگن فیلسوف یونانی جشن گرفتن میلاد مسیح را امری قبیح دانست و گفت که در گذشته تنها گناهکاران روز تولد خود را جشن می‌گرفتند.

با این حال اولین اشاره به جشن کریسمس در تقویم فیلوکالوس مشاهده شده است که این تقویم در سال ۳۵۴ در روم نوشته شده است. در سال ۳۸۱ با تعیین شدن اسقف جدید، این جشن به طور کلی از میان رفت اما در سال ۴۰۰ با انتصاب جان کریستوستوم دوباره متولد شد.

در سال‌های ابتدایی مسیحیت، عید پاک (Easter) عید اصلی این مذهب به‌شمار می‌رفت و مردم تولد حضرت عیسی (ع) را جشن نمی‌گرفتند. در قرن چهارم پس از میلاد مسیح، کلیسا رسما تولد مسیح را به‌عنوان به‌عنوان عید اعلام کرد.

علی‌رغم آن‌که برخی شواهد نشان می‌دهند حضرت عیسی (ع) در بهار متولد شده است، پاپ جولیوس اول (Pope Julius I) تاریخ ۲۵ دسامبر را انتخاب کرد. گفته می‌شود کلیسا با اتخاذ برخی از سنت‌های ساترنالیا، جشن پاگان‌ها یا غیرمسیحی‌ها این تاریخ را انتخاب کرد.

این عید که در ابتدا با نام جشن پیدایش (Feast of the Nativity) شناخته می‌شد، تا سال ۴۳۲ به مصر و در اواخر قرن ششم میلادی به انگلستان رسید.

در پایان قرن هشتم میلادی، جشن کریسمس به کشورهای اسکاندیناوی هم رسید. امروزه در کلیساهای ارتدوکس یونانی و روسی، کریسمس ۱۳ یا ۱۴ روز پس از ۲۵ دسامبر جشن گرفته می‌شود.

کریسمس 2023 در سال 1401

سمبل ها و نماد های کریسمس

درست همانند ما ایرانیان که برای جشن نوروز از نمادهای خاصی مثل سفره هفت سین استفاده می کنیم ، مسیحیان نیز برای جشن کریسمس سمبل های خاص و زیبایی دارند.

سمبل فرشته در کریسمس

اولین سمبلی که بطور خلاصه درباره آن می خواهیم بگوییم سمبل فرشته است. اگر با دقت به تزئینات کریسمسی توجه کنید، متوجه خواهید شد که در گوشه و کنار آن مجسمه‌ها یا عروسک‌های کوچکی از فرشته‌ها ANGELS موجود هستند. فرشته‌ها در کریسمس نماد پیام‌رسان یا رسولان می‌باشند. در حقیقت منظور این است که فرشتگان و رسولان خبر به دنیا آمدن حضرت مسیح را می‌دهند؛ بنابراین یکی از اشیایی که برای تزیین نوک درخت کریسمس استفاده می‌شود نیز عروسک یا مجسمه‌ی کوچکی از یک فرشته است.

کریسمس 2022 در سال 1401

سمبل زنگوله در کریسمس

اگر دقت کرده باشید در اغلب کلیساها در سراسر دنیا هر یکشنبه ناقوس‌ها به صدا درمی‌آیند. از دیرباز نیز زنگوله ارتباط نزدیکی با دین مسیحیت در ادورا گذشته داشته است. اما این زنگ‌ها متعلق به یهودیان بود و در دین آنها استفاده می‌شد اما رفته رفته به یکی از ارکان مهم در مسیحیت تبدیل شد.

کریسمس 2022 در سال 1401

درخت کریسمس

یکی از مهمترین نمادهای کریسمس درخت آن است، درختی سرسبز و پر از تزئینات براق و دیدنی. عموم مردم تصور می‌کنند که ارتباطی مستقیم بین درخت کریسمس و بت‌پرستی در گذشته وجود دارد اما به هیچ‌وجه اینطور نیست و ادعاهای متعددی درباره‌ی چرایی وجود درخت کریسمس وجود دارد که در هیچ‌یک از آنها حرفی از پرستیدن بت وجود ندارد.

کریسمس 2022 در سال 1401

هدایای کریسمس

یکی از مهم‌ترین رسوماتی که در کریسمس وجود دارد، دادن و گرفتن کادو است. این رسم به این دلیل به وجود آمد که نشان بدهد هر کادویی به نوبه‌ی خود خوب و با ارزش است و حالا خداوند هدیه‌ای بسیار ارزنده به مردم جهان داده که آن چیزی نیست جز تولد حضرت مسیح (ع).

کریسمس 2022 در سال 1401

آب نبات در کریسمس

آب نبات‌ها هم نقشی پررنگ در کریسمس دارند و شاید جالب باشد که بدانید در طی این تعطیلات مصرف آب نبات‌ها در آمریکا دو برابر مصرف سالانه‌ی آن می‌شود.

واقعیت این است که دلیل اصلی استفاده از شکلات‌ها و شیرینی‌ها و آب نبات‌ها در کریسمس به درستی مشخص نیست اما دو نظریه‌ی معتبرتر در این زمینه وجود دارد یکی این که به مناسبت تولد حضرت مسیح آب نبات پخش می‌شود تا نشان دهنده‌ی شادی باشد.

نظریه‌ی دوم این است که در گذشته در کشورهایی که این دین رواج داشت، نیشکر به وفور کشت و برداشت می‌شد به همین خاطر تصمیم گرفتند تا در جشن‌هایشان از آب نبات‌ها استفاده کنند.

کریسمس 2022 در سال 1401

انتخاب ۲۵ دسامبر برای کریسمس

در سدهٔ سوم میلادی، زادروز مسیح هم بسیار مورد توجه بود و هم بسیار مورد اختلاف بود. نزدیک به سال ۲۰۰ پس از میلاد، کلمنت اسکندریه چنین نوشت:

کسانی هستند که نه تنها سال میلاد سرورمان بلکه روز میلاد او را نیز تعیین کردن؛ و می‌گویند آن در ۲۸ امین سال آگوستوس و در ۲۵ امین روز بشنس [ماه مصری برابر با ۲۰ می] رخ داده‌است… دیگران می‌گویند که او در ۲۴ ام و ۲۵ ام برموده [برابر با ۲۰ و ۲۱ آوریل] به دنیا آمده‌است.

در دیگر نوشته‌هایی که به آن دوران بازمی‌گردد، ۲۰ مه، ۱۸ و ۱۹ آوریل، ۲۵ مارس، ۲ ژانویه، ۱۷ نوامبر و ۲۰ نوامبر پیشنهاد شده‌است.

عوامل گوناگونی در برگزیدن ۲۵ دسامبر برای روز میلاد مؤثر است: نخست آن که این روز در گاهشمار رومی، روز انقلاب زمستانی بود، دوم آنکه ۹ ماه پس از ۲۵ مارس بود. ۲۵ مارس روزی است که به اعتدال بهاری و تاریخ تشکیل نطفهٔ عیسی مسیح مربوط است.

کریسمس 2023 در سال 1401

بسیاری از افراد جشن کریسمس را به‌عنوان زمان شروع سال نو میلادی می‌شناسند اما جشن کریسمس و مراسم سال نو میلادی جدا از هم هستند و در تاریخ‌های متفاوتی برگزار می‌شوند. کریسمس سالروز میلاد مسیح بوده و از 25 دسامبر آغاز می شود و تا 12 روز به طول می انجامد اما شب سال نو میلادی برابر با روز هفتم کریسمس است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است