دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
حقایق جالب درباره برف که احتمالا نمی‌دانستید!
15
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ظاهر متفاوت و زیبای دانه‌های برف تنها جنبه‌ی شگفت‌انگیز این بخش از طبیعت نیست و موارد دیگری هم وجود دارد که می‌تواند برای شما حسابی تعجب‌آور باشد.

درباره برف چه میدانید ؟

اگر دانه‌های برف را زیر میکروسکوپ نگاه کنیم می بینیم که برف زیباتر از آن چیزی هست که در ظاهر می بینیم و باید به آن توجه بیشتری داشته باشیم. با این حال ظاهر متفاوت و زیبای دانه‌های برف تنها جنبه‌ی شگفت‌انگیز این بخش از طبیعت نیست و موارد دیگری هم وجود دارد که می‌تواند برای شما حسابی تعجب‌آور باشد.

حقایق جالب درباره برف که احتمالا نمی‌دانستید!

برف سفید نیست!

در حالی که دانه‌های برف از آسمان فرود می‌آیند و روی زمین جمع می‌شوند، به رنگی کاملا سفید به نظر می‌رسند. اما لازم است بدانید که در واقع برف سفید نیست و کاملاً شفاف است. اگرچه برف مانند یک ورق شیشه شفاف نیست اما می‌تواند نور را به طور غیر مستقیم از خود عبور دهد. به این معنی که کریستال‌های یخ باعث انعکاس و پراکندگی کل طیف نور می‌شوند که در نتیجه دانه‌های برف به رنگ سفید به نظر می‌رسند.

حقایق جالب درباره برف که احتمالا نمی‌دانستید!

دانه‌های برف دست ‌کم 35 شکل مختلف دارند!

احتمالا بارها شنیده‌اید که هیچ دانه‌ی برفی شبیه دیگری نیست. این عبارت به شکل کامل درست نیست اما باید بدانید که چندان خالی از حقیقت هم نیست. دست کم 35 شکل مختلف برای دانه‌های برف شناسایی شده است که برخی از این اشکال شامل فرم‌های شش ضلعی، ستاره‌ای، سرخس-ستاره‌ای و انعکاسی است. نحوه‌ی شکل‌گیری دانه‌های برف به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بحث دما است. جالب است بدانید که زیباترین فرم رگه‌دار دانه‌ی برف را می‌توان در دمای منفی پانزده درجه سانتی‌گراد به دست آورد.

حقایق جالب درباره برف که احتمالا نمی‌دانستید!

حدودا یک ساعت طول می‌کشد تا برف به زمین برسد

به طور کلی برف با سرعتی بین 1 تا 4 مایل در ساعت (1.61 تا 6.5 کیلومتر در ساعت) می‌بارد که بستگی به جرم و سطح دانه‌های برف و شرایط محیطی پیرامون دارد. دانه‌های برف می‌توانند با سرعت 9 مایل در ساعت هم حرکت کنند، اما به طور میانگین سرعت آن‌ها به 1.5 مایل در ساعت می‌رسد و حدود یک ساعت طول می‌کشد تا به زمین برسند.

همه‌ی دانه‌های برف شش ضلع دارند

حقایق جالب درباره برف که احتمالا نمی‌دانستید!

شاید برای شما بسیار تعجب‌آور باشد اگر بدانید که هیچ دانه برفی را با تعداد اضلاع کمتر یا بیشتر از شش پیدا نخواهید کرد. چرا که مولکول‌های هیدروژن و اکسیژن در کریستال‌های یخی همیشه و بدون استثنا به شکل شش ضلعی با هم پیوند می‌خورند.

حقایق جالب درباره برف که احتمالا نمی‌دانستید!

برف نخورید

اگرچه برف کاملا پاک و تازه به نظر می‌رسد، اما از آنجایی که آلودگی در اتمسفر زمین هم وجود دارد تمام برف‌ها در حین شکل‌گیری این آلودگی‌ها را جذب می‌کنند. درواقع همانطور که برف از آسمان می‌بارد، می‌تواند آلاینده‌ها را در شبکه‌های پیچیده‌اش قفل کند. رایج‌ترین نوع آلاینده در دانه‌های برف، کربن است. به همین دلیل هم بهتر است برف نخورید یا اگر خیلی به خوردن آن علاقمند هستید اولین دست را نخورید و بعد از چند ساعت به سراغ آن بروید.

حقایق جالب درباره برف که احتمالا نمی‌دانستید!این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (15 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits