دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
جالب ترین مزیت فلوس برای نوزادان را بخوانید!
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
فلوس یکی از گیاهان دارویی برای درمان یبوست نوزادان می باشد. ولی تحقیقات نشان داده که در مصرف آن باید جانب احتیاط را رعایت کرد.

آشنایی با خواص فلوس برای نوزاد

فلوس در حقیقت اسم یک درخت می باشد که اندازه نوع بالغ آن به ۱۰-۱۵ متر هم می رسد. از آنجا که این درخت در مناطق گرمسیری افریقا به طور خودرو رویش دارد، آفریقا به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان فلوس در جهان محسوب می شود. درخت فلوس تولید مثل جنسی داشته و قادر به تولید دانه است. دانه های فلوس همانطور که اشاره شد خواص دارویی دارند.
گل های گیاه زرد و برگ آن سبز تیره می باشد
و قطر دانه آن بین ۳۰-۵۰ سانتی متر است که داخل پوسته ای شبیه لوبیا جای دارد. در درون این دانه ها مایع چسبنده تیره رنگی حضور دارد که به آن عسل اطلاق می شود. طعم این مایع اندکی شیرین است ولی بوی خوشایندی ندارد. برای استفاده از فلوس پوسته آن را باید کمی روی آتش حرارت داد تا عسلش خارج شود.

شایان ذکر است فلوس در ایران با اسامی خرنوب هندی و خیار شنبر نیز شناخته می شود. فلوس در طب سنتی به طور گسترده مورد استفاده می باشد. خواص این گیاه دارویی بی شمار بوده و از آن در درمان بیماری های گوارشی، درد مفاصل، مشکلات روده، کبد و چشمی استفاده می شود. ضمنا در درمان عفونت های مختلف و حتی برای نوزادان نیز به کار می رود. در ادامه با خواص فلوس برای نوزاد آشنا می شوید.

خواص متعدد فلوس برای نوزادان

همانطور که اشاره شد در طب سنتی از فلوس بیشتر جهت بهبود دل درد و یبوست نوزاد استفاده می شود. البته بهتر است قبل از استفاده از هر نوع داروی شیمیایی یا گیاهی با پزشک مشورت داشته باشید. تا ایمنی ، نحوه و دوز مصرفی آن را تعیین کند. از جمله خواص دیگر فلوس برای نوزادان و حتی بزرگسالان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

خواص فلوس برای نوزاد

بهبود هضم غذا

دانه های فلوس حاوی ترکیبات ارگانیک به اسم گلیکوزوئیدها هستند که به هضم غذا در معده کمک می کند. نوشیدن یک فنجان دمنوش فلوس سبب هضم فوری غذا می گردد. در ضمن به علت دارا بودن خواص خنک کنندگی، از خشکی روده پیشگیری می کند. همچنین از فلوس برای درمان اختلالات روده، مثل نفخ در کودکان استفاده می شود.
افرادی که از درد معده یا سو هاضمه رنج می برند، با ماساژ روغن دانه فلوس مخلوط با روغن بادام روی شکم مورد درمان قرار می گیرند. در صورتی که نوزاد دل درد شده می توان جهت بهبود زودتر روغن فلوس را روی شکم نوزاد ریخته و چند دقیقه ای ماساژ بدهید.

بهبود و پیشگیری از یبوست

فلوس حاوی ترکیباتی می باشد که تاثیراتی شبیه داروی آمودین داشته و سبب بهبود یبوست می شود. نوشیدن روزانه دمنوش فلوس سبب رطوبت روده و تسهیل حرکتش می گردد. عصاره دانه های فلوس باعث روان شدن مدفوع شده و درد ناشی از یبوست را می کاهد.
می توان گفت مهمترین خاصیت فلوس که اغلب برای نوزادان کاربرد داشته، مسهل بودنش است. طی مطالعاتی که روی سی کودک ۱-۶ ساله مبتلا به یبوست در مرکز بهداشت و طب سنتی اردبیل در سال ۹۴-۹۳ صورت گرفت. مشخص شد که این گیاه دارویی در درمان یبوست نوزادان موثر می باشد.
همانطور که اشاره شد فلوس از لحاظ ترکیبات خیلی شبیه داروی آمودین بوده و ترکیبات موجود در این فراورده خاصیت ملین دارد. از آن در درمان تنبلی روده استفاده می شود. از این رو می تواند یبوست را نیز رفع کند. نوشیدن روزانه مقداری دمنوش فلوس سبب روان شدن مدفوع شده و از درد ناشی از یبوست می کاهد.

بهبود کیفیت خواب

دانه های فلوس خواص آرامش بخشی داشته و می توان جهت بهبود کیفیت خواب نوزاد، دانه خشک شده آن را درون بالش کودک ریخته تا از مزایای این گیاه شگفت انگیز بهره مند شود. به عبارتی استفاده از بالش حاوی دانه های فلوس به جای الیاف به بهبود کیفیت خواب کمک شایانی می کند.
همانطور که اشاره شد این دانه ها خاصیت آرامش بخش داشته و ماساژ آرام آن به سر، حس خوبی به همراه دارد. بالش دانه فلوس درمان عالی برای افرادی است که دچار آپنه خواب یا بی خوابی هستند. این بالش در طول تابستان، سرد و در زمستان گرم است. افرادی که در گردن و شانه از درد مزمن رنج می برند می توانند از بالش کاسیا بخوابند و از بالش دانه فلوس برای نوزادان هم استفاده می شود.
در صورتی که نوزاد بی خواب شده و یا خواب کافی ندارد. فلوس می تواند گزینه مناسبی جهت بهتر کردن شرایط خواب کودک باشد. به این ترتیب با استفاده از فلوس می توان کیفیت و میزان خواب نوزاد را بیشتر کرد. تنها کافی است دانه های خشک گیاه را درون بالش یا تشک نوزاد قرار دهید. در این حالت مولکول های گازی درون دانه، نوزاد را تحت تاثیر قرار داده و خواب عمیقی را به ارمغان خواهند آورد.

فلوس برای نوزاد

مقابله با میکروارگانیزم ها

فلوس قدرت مهار رشد میکروارگانیزم هایی مانند قارچ ها را دارد. در ضمن می تواند باکتری ها را نابود کرده و از رشد گونه های مختلف باکتری مثل باسیلوس دیفتری، استافیلوکوک و باسیلوس کولی پیشگیری کند. ترکیب کردن پودر دانه فلوس در آب آشامیدنی سبب درمان انواع گوناگون عفونت های موضعی ناشی از قارچ می شود.

کاهش فشار خون

نوشیدن دمنوش فلوس در طی روز سبب کاهش فشار خون می شود. فلوس گردش خون را تسهیل نموده و سبب تنظیم فشار خون می شود. در ضمن دانه های فلوس کاهنده چربی خون هستند.

بهبود سرماخوردگی

طبع فلوس گرم بوده و دارای خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی می باشد. از این رو می تواند یکی از داروهای گیاهی مفید در بهبود سرماخوردگی نوزادان باشد. به کمک روغن دانه فلوس می توان از بروز سرماخوردگی یا آنفولانزا پیشگیری کرد. دانه های فلوس سبب کاهش سردرد شده و سرماخوردگی را درمان می کنند. در ضمن با همه عفونت های مرتبط با آلرژی فصلی مقابله می کنند.

بهبود مشکلات چشمی

فلوس حاوی اسید رتینوئیک بوده از این رو سبب پاک سازی کبد بهبود بینایی می گردد. فلوس جهت درمان مشکلات مختلف چشمی مانند تاری دید، درد و تورم چشم، خارش، گلوکوم و خشکی چشم ها مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است اسید مذکور در بهبود بینایی نوزادان و رفع مشکلات مرتبط با بینایی موثر می باشد. به طور مثال اگر چشم کودک متورم یا دچار خارش شده باشد می توان از روغن فلوس برای درمان کمک گرفت.

ضد عفونی کننده

از دیگر خواص فلوس که موجب شده استفاده از آن حتی برای بزرگسالان هم مناسب باشد، خاصیت ضد عفونی کنندگی اش است. فلوس حاوی موادی است که می تواند سبب نابودی باکتری ها و میکروب ها شده در نتیجه عفونت رفع شود. به این ترتیب می توان از فلوس جهت بهبود عفونت های نوزاد استفاده کرد.

فلوس

کاهش وزن

فلوس سبب کاهش وزن و خارج شدن سموم از بدن می شود. در ضمن آب اضافی بدن را دفع کرده و سبب تغییر رنگ پوست می گردد. نوشیدن دمنوش یا عصاره این گیاه در چای سبب کاهش وزن می شود. فلوس اجازه جذب کربوهیدرات و چربی را به بدن نمی دهد و به این ترتیب سبب کاهش وزن می شود.
در پژوهشی مشخص شد که دانه های فلوس سبب کاهش میزان تجمع چربی در بافت ها می گردد. بافت چربی وظیفه ذخیره انرژی در فرم چربی را داشته و چاقی در وهله اول به علت تعداد زیاد بافت های چربی در بدن می باشد و نه وزن.

تنظیم میزان کلسترول خون

خاصیت دیگر فلوس این است که میزان کلسترول خون را کاهش می دهد. در ضمن رشد پلاک آترواسکلروز که سبب مشکلات قلبی عروقی می شود را مانع می شود.

تسکین درد مفاصل

روغن حاصل از بذر گیاه فلوس درمان موثری برای کاهش آرتروز و تسکین درد مفاصل می باشد. روغن دانه فلوس خاصیت ضد التهابی و ضد رماتیسمی دارد. ماساژ روزانه مفاصل با این روغن سبب بهبود جریان خون شده و اکسیژن مفاصل را تامین می کند. اگر به دنبال دارویی برای بهبود انواع عفونت ها، تسکین دردهای بدنی و حفظ وزن ایده آل می باشید، دانه های فلوس را تهیه کنید. می توانید از خواص دمنوش این دانه به تنهایی یا همراه با گل رز یا گل داوودی بهره ببرید.

بهبود نفخ

یکی از مشکلاتی که اکثر نوزادان با آن روبرو می شوند، نفخ و تجمع هوا در دستگاه گوارش می باشد. ماده ای در فلوس وجود دارد که سبب افزایش فعالیت روده شده و نفخ نوزاد و کودک را کاهش می دهد. این ماده از راه پوست نیز جذب بدن نوزاد شده و می تواند فعالیت معده و روده نوزاد را بهبود بخشیده تا نفخ برطرف گردد. در صورت ابتلای نوزاد به نفخ شدید، فقط کافی است کمی از روغن فلوس را تهیه و روی شکم نوزاد ماساژ دهید.

عوارض جانبی فلوس

شایان ذکر است فلوس خواص بیشماری داشته و در طب سنتی جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است. این گیاه در درمان بیماری های گوارشی، چشمی، مفصلی و عفونت ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اما استفاده از آن ممکن است عوارضی را در بزرگسالان و نوزادان به همراه داشته باشد از جمله:

مزیت فلوس

دانه های فلوس حاوی ترکیباتی مانند اوتوزین و اورانتئوتووتوزین است که مصرف آن ممکن است عوارضی را به همراه آورد.
افرادی که به اسهال و بیماری های گوارشی مبتلا هستند از مصرف فلوس خودداری نمایند. زیرا سبب تشدید بیماری می شود.
با توجه به این که فلوس محرک سیستم عصبی است ممکن است سبب افزایش سطح استرس و اضطراب شود.
با توجه به این که گیاه مذکور کاهنده فشار خون است، برای افرادی که داروی فشار خون مصرف می کنند؛ ممنوعیت دارد.
مصرف فلوس برای زنان باردار ممنوع است.
همه داروهای گیاهی و شیمیایی علاوه بر فوایدی که به همراه دارند، دارای عوارض جانبی هم می باشند. مهمترین عارضه فلوس برای نوزادان، خونریزی معده و افتادن روده ها روی هم می باشد.
در مورد مصرف فلوس برای نوزادان حتما احتیاط نمایید و درباره دوز مصرفی آن از قبل با پزشک مشورت داشته باشید.

طریقه مصرف فلوس جهت رفع یبوست نوزادان

سه طریقه مصرف فلوس وجود دارد. می توان به صورت دمنوش، مربا یا از روغن آن به صورت موضعی استفاده کرد. دقت کنید که مصرف فلوس به شکل دمنوش یا مربا برای کودک زیر یک سال ممنوع است.

دمنوش فلوس:

برای رفع یبوست، عسل داخل دانه را خارج کرده و حدود ۱۰ گرم عسل فلوس را با یک لیتر آب جوش مخلوط نموده و به شکل خوراکی مصرف کنید. این جوشانده مسهل خوبی بوده و با توجه به وزن و سن می توان میزان عسل فلوس را بیشتر کرد.

روغن فلوس:

روغن فلوس را می توان از عطاری ها تهیه نمود و چند قطره روی شکم نوزاد بریزید. سپس به صورت دورانی شکم کودک را ماساژ دهید. این کار در درمان نفخ و یبوست نوزادان موثر است.

مربای فلوس:

عسل داخل دانه فلوس را کمی جوشانده و اندکی قند کوبیده شده به آن اضافه کنید. در ادامه صبر کنید روی حرارت ملایم این ترکیب بجوشد تا آب اضافه آن بخار شود. هنگامی که غلظت آن به حداقل رسید، مربا آماده مصرف است. این مربا نیز مسهل خوبی است.
بهتر است در هنگام مصرف فلوس برای نوزادان جانب احتیاط را رعایت کرده و با نظر پزشک این کار را انجام دهید. چرا که هنوز تحقیقات کاملی درباره عوارض جانبی آن برای نوزادان صورت نگرفته است. از این رو ممکن است مصرف بیش از حد فلوس سبب عوارض جبران ناپذیری در کودکان گردد.
در مورد بزرگسالان نیز با توجه به فواید و خواص زیاد فلوس، از مصرف دانه های آن به مدت طولانی خودداری شود. زیرا دانه ها حاوی موادی است که سبب ملانوز روده می گردد. همچنین زنان باردار هم از مصرف آن اجتناب نمایند زیرا احتمال زایمان زودرس را به دنبال دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !