مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۹ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
احیای بونسای خشک شده و شاداب شدن دوباره آن
1
زمان مطالعه: 12 دقیقه
درختان بونسای درختان مختص محیط داخل و حتی خارجی هستند که بخاطر داشتن اندازه های ظریف و کوچک و شکل های منحصر به فرد محبوب هستند. با وجود محبوبیت روزافزون آن ها، مراقبت از درختان بونسای بسیار مهم است.

هر چقدر که آرزو کنیم که هیچ وقت گیاهان‌مان دچار آسیب نشوند و نمیرند، اما با هم ممکن است که این اتفاق رخ دهد. این یکی از سخت‌ترین درس‌های بونسای است و ممکن است چندبار در طول زندگی بونسای با آن مواجه شوید. اگر بونسای شما درختی کهن‌سال باشد که مدت‌ها از آن مراقبت کرده‌اید، این اتفاق می‌تواند بسیار دل‌خراش باشد.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است یک بونسای بمیرد. این موارد می‌توانند از بی‌توجهی تا عفونت و حتی گاهی اوقات فقط مراقبت نادرست از گیاه باشند. با این حال، همیشه کمی امید وجود دارد. البته با چند راهکار می‌توانید درخت بونسای مرده را احیا کنید. در ادامه مطلب طریقه احیای بونسای خشک شده، مراحلی را برای شما خواهیم گفت که می‌توانید برای احیای درخت بونسای خود از آن‌ها استفاده کنید.

گیاه بونسای، به‌طور میانگین روزانه ۳ الی ۵ ساعت نور خورشید نیاز دارد و بهتر است فقط صبح‌ها در آفتاب باشد.
نور آبی و قرمز برای رشد گیاه مهم‌ هستند. نور آبی کاری می‌کند که گیاه کلروفیل تولید کند و نور قرمز، در باروری آن موثر است.
این گیاه باید با آب ولرم آبیاری شود.

 خشک شدن بونسای

علت خشک شدن بونسای

قبل از اینکه طریقه احیای بونسای خشک شده را بگوییم، باید به چند دلیل که چرا درخت شما ممکن است بمیرد اشاره کنیم. این نکته بسیار مهم است؛ زیرا شما می‌خواهید بدانید که چرا درخت شما مرده است تا از انجام اشتباه مشابه در آینده جلوگیری کنید.

یک مسیر یادگیری برای هنر بونسای وجود دارد و هرکسی در مسیر خود سفر می‌کند. برخی از مردم ممکن است در طول سفر خود درختان زیادی را بکشند؛ در حالی که دیگران ممکن است نه. نکته مهم این است که آن درس‌ها را یاد بگیرید و در آینده از آن‌ها استفاده کنید. سفر هر کس کمی متفاوت است، درست مانند زندگی و این یکی از ارزشمندترین چیزها در مورد بونسای است. بیایید به برخی از رایج‌ترین اشتباهاتی که می‌تواند منجر به مرگ بونسای شود، نگاهی بیندازیم.

طریقه احیای بونسای خشک شده

۱. فراموش‌کردن آب

همه ما می‌دانیم که آبیاری برای یک گیاه چقدر حیاتی است. همه گیاهان برای سالم ماندن و رشد به آب نیاز دارند. با این حال، گاهی اوقات قضاوت در مورد میزان آبی که بونسای شما نیاز دارد دشوار است. مقدار آب موردنیاز برای سالم ماندن درخت می‌تواند از گونه‌ای به گونه دیگر متفاوت باشد. برای مثال، بید مجنون به آب بسیار بیشتری نیاز دارد. ضروری است بدانید که درخت شما چه گونه‌ای است و به چه مقدار آب نیاز دارد.

همچنین به یاد داشته باشید که ظروف بونسای معمولاً ظروف کم‌عمق و کوچک با سوراخ‌های زهکشی هستند. آن‌ها مانند گلدان‌های دیگر نیستند. درختان در ظروف بونسای سریع‌تر از همتایان خود در گلدان‌های باغچه یا حتی در باغ خشک می‌شوند، زیرا رطوبت کمتری در دسترس آن‌ها قرار دارد. شما می‌توانید نشانه‌های درختانی که آبیاری نشده‌اند را در برگ‌هایشان ببینید. برگ‌ها شروع به افتادن، پژمرده‌شدن و درنهایت می‌ریزند.

۲. آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد یکی دیگر از عوامل مهم در بونسای مرده و در حال مرگ است. گاهی اوقات یک صاحب بونسای آن‌قدر تمرکز می‌کند که آبیاری درختان خود را فراموش نکند که متوجه آبیاری بیش‌ازحد آن‌ها نمی‌شود. بیشتر گونه‌های بونسای دوست ندارند ریشه‌هایشان دائماً زیر آب باشد. این امر منجر به پوسیدگی ریشه یا چروک شدن ساقه گیاه می‌شود که می‌تواند در موارد بسیار شدید به سمت تنه درخت حرکت کند و به‌طور مؤثر بونسای شما را از بین ببرد.

 احیای بونسای خشک شده

بزرگ‌ترین مشکل آبیاری بیش از حد این است که به‌آرامی و به‌تدریج اتفاق میفتد. زمانی که متوجه می‌شوید مشکلی پیش آمده است، ممکن است خیلی دیر شده باشد. با این حال، مانند بیشتر بونسای‌ها، برگ‌ها به‌طور کلی می‌توانند نشانه خوبی از سلامت درخت شما باشند.
یکی از نشانه‌های رایج آبیاری بیش از حد می‌تواند برگ‌های زرد و پژمرده درخت شما باشد. با این حال، این را با تأثیر تغییر فصل بر روی گونه‌های خاصی که برگ‌های خود را زرد می‌کنند، اشتباه نگیرید. زرد شدن برگ‌ها می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات دیگری مانند کمبود مواد مغذی هم باشد؛ بنابراین قبل از اینکه زردی برگ‌ها را تنها به یک علت نسبت دهید، مطمئن شوید که آیا خاک گلدان مرطوب است یا خیر.

۳. موقعیت نامناسب بونسای

بیشتر درختانی که در هنر بونسای استفاده می‌شوند، قرار نیست در داخل خانه نگهداری شوند. به عنوان یک قاعده کلی، بیشتر بونسای‌ها باید در فضای باز نگهداری شوند. با این حال، این کار و جابجایی بونسای همیشه امکان‌پذیر نیست و همه از این موضوع آگاه نیستند.
متأسفانه، این اتفاق میفتد که مردم یک بونسای کوچک زیبا برای میز کار خود می‌خرند و پس از انتقال بونسای به زودی درخت شروع به مردن می‌کند. این اتفاق به این دلیل است که شرایط داخلی برای حفظ سلامت درختان بهینه نیست. برخی از گونه‌های بونسای را می‌توان در داخل خانه نگهداری کرد و بسیاری از گونه‌های بونسای را نیز می‌توان در داخل خانه نگه داشت ولی اگر شرایط خوب با چراغ‌های رشد گیاه در دسترس داشته باشید.
مهم‌ترین چیز این است که بدانید چه گونه‌هایی از بونسای را دارید و نیازهای آن‌ها چیست. به این ترتیب، می‌توانید مطمئن شوید که برای حفظ سلامت و شکوفایی درخت آن را در بهترین نقطه قرار دهید.

روش احیا و درمان بونسای

۴. نور خورشید ناکافی

گیاهان برای رشد و سالم ماندن به نور خورشید نیاز دارند. بسته به گونه خاص بونسای، ممکن است روزانه بین ۳ تا ۶ ساعت نور خورشید نیاز داشته باشد. یک قانون سرانگشتی ایمن این است که بونسای خود را در مکانی قرار دهید که چند ساعت آفتاب صبحگاهی داشته باشد و در بعد از ظهر سایه داشته باشد. با این حال، مطمئن شوید که راهنمای گونه‌های خود را برای نیازهای آن‌ها بررسی کنید.

برخلاف تصور رایج، گیاهان به اشعه ماوراءبنفش نور خورشید نیاز ندارند؛ به همین دلیل است که برخی از بونسای‌ها می‌توانند در آستانه پنجره رشد کنند، جایی که آفتاب صبحگاهی زیادی دارد و بعد از ظهرها سایه زیادی دارد. به هر حال شیشه مقدار زیادی از اشعه ماوراء بنفش خورشید را مسدود می‌کند، بنابراین اگر گیاهان به آن نیاز داشته باشند، اصلاً نمی‌توانند در داخل خانه زنده بمانند.
گیاهان برای رشد به نور قرمز و آبی نیاز دارند. نور آبی تولید کلروفیل را تشویق می‌کند که منجر به رشد ساقه‌ها و برگ‌های قوی می‌شود. نور قرمز برای جوانه‌زنی، رشد پیاز، رشد ریشه، گلدهی و باردهی ضروری است.

حتماً بخوانید:
شرایط نگهداری از بونسای جنسینگ در منزل

شرایط نگهداری از بونسای جنسینگ در منزل

با نحوه نگهداری بونسای جنسینگ آشنا شوید : بونسای یکی از گیاهانی است که خاستگاه آن نواحی شرق آسیا می باشد. یکی از فراوان ترین گونه های آن بونسای…

۵. عجله در روند

این اشتباهی است که مبتدیان اغلب مرتکب می‌شوند. آن‌قدر در مورد یک بونسای جدید هیجان زده می‌شوید که ممکن است بیش از حد مشتاق شوید. ما این را درک می‌کنیم. با این حال، این امر ممکن است منجر به چند اشتباه و مرگ یک یا دو درخت مرده به‌طور بالقوه شود.
گاهی اوقات زمانی که ما برای شروع کار بر روی یک بونسای بسیار هیجان‌زده هستیم، تمایل داریم در این فرآیند عجله کنیم. تعداد زیادی برگ یا ریشه را هرس می‌کنیم. گاهی اوقات در زمان نامناسبی از سال، فقط برای اینکه آن را در گلدانی زیباتر بریزیم، گلدان را عوض می‌کنیم. حتی ممکن است درخت را با سیم حالت دهیم و یک هفته بعد تصمیم بگیریم که سبک آناناس را تغییر دهیم. این کارها برای درخت بسیار استرس‌زا هستند و گاهی اوقات ممکن است بیش از حد باشد و بر اثر آن بونسای بمیرد.
به یاد داشته باشید که بونسای یک ماراتن است، نه یک دوی سرعت. شما باید به آن به عنوان یک پروژه بلند مدت نگاه کنید، چیزی که می‌توانید برای سال‌های آینده از آن لذت ببرید. مراحل را به‌صورت گام‌به‌گام انجام دهید و از آن لذت ببرید.
اکنون که برخی از دلایل متداول‌تر مرگ بونسای را می‌دانیم، می‌توانیم به این موضوع بپردازیم که برای نجات درخت خود چه کاری می‌توانید انجام دهید. در ادامه طریقه احیای بونسای خشک شده به‌صورت مرحله‌به‌مرحله توضیح داده شده است.

احیای تنه بنسای

  • طریقه احیای بونسای خشک شده: هرس کردن بونسای

اولین کاری که باید انجام دهید این است که هر یک از شاخ و برگ‌های مرده را بردارید. از قیچی هرس تیز استفاده کنید و مطمئن شوید که تمام برگ‌های مرده را جدا می‌کنید. این کار برای این است که برگ‌های مرده انرژی غیرضروری از درخت نگیرند که بتوان از آن بهتر برای نجات درخت استفاده کرد.

  • نشانه‌های زندگی را بررسی کنید

برای احیای درخت بونسای مناطقی را که شاخ و برگ‌ها را از آن جدا کرده‌اید بررسی کنید. ببینید که آیا کامبیوم که لایه رشد درخت است، هنوز سبز است یا خیر. اگر در طریقه احیای بونسای خشک شده، کامبیوم هنوز سبز است، شانس بسیار بیشتری دارید که بتوانید درخت را نجات دهید.
اگر کامبیوم تیره یا خاکستری باشد، ممکن است خیلی دیر شده باشد. با این حال، بقیه مراحل را ادامه دهید؛ زیرا ممکن است بونسای بتواند همچنان به زندگی ادامه دهد.

  • ریشه‌ها را هرس کنید

ریشه‌ها را با دقت، مرتب و تمیز کنید. با یک قیچی ریشه تیز، شروع به کوتاه کردن ریشه‌های مرده کنید. ریشه‌های مرده معمولاً قهوه‌ای تیره یا سیاه هستند، در حالی که ریشه‌های سالم روشن‌تر هستند.

  • ریشه‌ها را در آب فرو کنید

ریشه‌ها را در آب فرو کنید تا در حین آماده‌سازی ظرف خشک نشوند. همچنین می‌توانید از یک پارچه مرطوب استفاده کنید که به آرامی روی کل سیستم ریشه قرار داده شده است.

  • یک ظرف تازه آماده کنید

اگر همان گلدان را به‌خوبی بشویید، می‌توانید از همان ظرف استفاده کنید. با این حال، ما متوجه شده‌ایم که اگر از ظرف بزرگ‌تری مانند گلدان باغ استفاده کنید، در حالی که درخت بهبود می‌یابد، نتیجه بهتری دارد.
در طریقه احیای بونسای خشک شده، هنگامی که گیاه بهبود یافت و دوباره سالم شد، می‌توانید قبل از فصل رشد بعدی، معمولاً اواخر زمستان یا اوایل بهار، درخت را در گلدان بونسای قرار دهید.

نگهداری بنسای

  • بونسای در حال مرگ خود را دوباره ذخیره کنید

مخلوطی از خاک سالم و خاک گلدان غنی از مواد مغذی، خزه اسفاگنوم و پرلیت را به نسبت ۱: ۱: ۱ مخلوط کنید. ظرف را با یک‌سوم از این خاک بازیابی، پر کنید. درخت خود را در مرکز گلدان قرار دهید و آن را با خاک پر کنید به‌طوری که همه ریشه‌ها را بپوشاند.

  • گیاه را در مکان ایده‌آل قرار دهید

شما باید بونسای خود را در یک مکان ایده‌آل قرار دهید و از بهترین پتانسیل درمانی آن اطمینان حاصل کنید. برای بیشتر بونسای‌ها، یک منطقه نیمه سایه مناسب است که هر روز حداقل ۴ تا ۶ ساعت در صبح آفتاب می‌گیرد و بعد از ظهر سایه می‌اندازد. مکان ایده‌آل برای ارتقاء رشد سلولی خوب، به تهویه مناسب نیاز دارد.فروش بونسای خشک شده

  • بونسای را کاملاً آبیاری کنید

هر وقت دیدید سطح خاک خشک می‌شود، بونسای خود را با آب ولرم یا معمولی آبیاری کنید. به خاطر داشته باشید که در طریقه احیای بونسای خشک شده بین آبیاری‌ها فاصله بیندازید تا خاک کمی خشک شود و مطمئن شوید که بونسای خود را بیش‌ازحد آبیاری نمی‌کنید.

ممکن است روزهایی وجود داشته باشند که بونسای شما به چندین بار آبیاری نیاز داشته باشد، مانند زمانی که هوا بسیار گرم است یا حتی زمانی که هوا بسیار مرطوب است و یا باد زیادی می‌وزد؛ زیرا این شرایط آب‌وهوایی می‌تواند به‌سرعت بونسای شما را خشک کند.
معرفی گیاهانی که نیاز به آب کم دارند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است