مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مارس ۲۰۲۳ میلادی
مزیت استفاده از شامپو روزانه، برای چه کسانی مناسب است؟!
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
حتما شنیده‌‌اید که می‌گویند هرچه کمتر از شامپو استفاده کنید برای موهای شما بهتر است یا در مقابل می‌گویند چرب ماندن مو خوب نیست و باید موهایتان را به‌طور مرتب بشویید. اما کدام یک از این گفته‌ها مبنای علمی دارد؟

شامپو چه می کند؟

از نظر فنی، شامپوها طراحی شده اند تا پوست سر را از سبوم (چربی طبیعی ترشح شده توسط پوست سر) پاک کنند و از بروز فولیکولیت (التهاب فولیکول های مو) و درماتیت سبورئیک (نوعی بیماری مزمن پوستی که باعث بروز پلاک های خارش دار همراه با پوسته های چرب می شود) جلوگیری به عمل بیاورند.

به طور دقیق شامپوها برای از بین بردن سبوم، عرق، سلول های مرده لایه شاخی پوست، باقی مانده محصولات حالت دهنده مو و آلودگی های محیطی استفاده می شوند. در بیشتر موارد، وجود اندکی از این آلودگی ها طبیعی است. در حقیقت شما قطعاً می خواهید کمی چربی روی موهایتان باقی بماند، چرا که چربی باعث حفظ رطوبت موها می شود و سدی محافظ برای پوست و مو فراهم می کند. با این حال باز هم برخی افراد به استفاده روزانه از شامپو برای موهایشان نیاز دارند.

پوستر استفاده از شامپو

گاهی اوقات افراد فکر می کنند که دلیل بروز شوره سر ، خشکی پوست سر است؛ اما در این موارد هم شست وشوی مرتب مفید خواهد بود. شوره و خشکی پوست سر علائم اصلی یکسانی مانند پوسته پوسته شدن و خارش پوست سر دارند، در حالی که کاملاً با هم متفاوت هستند. در خشکی ، پوست سر تحریک و پوسته پوسته می شود اما مهم ترین علت شوره ، چربی بیش از حد پوست سر است. این چربی اضافه باعث تجمع سلول های پوستی و سپس ریزش آن ها می شود.

چربی همیشه بد نیست!

درست است که موهای چرب شکل بدی پیدا می کنند؛ اما سبوم تولید شده توسط پوست سر شما برای داشتن موهایی سالم و درخشان حیاتی است. بر خلاف آنچه تبلیغات تجاری شامپوها به شما القا می کنند، شستن بیش از حد موها می تواند علت بد حالتی موهای شما شود. موهایی که به طور کلی فاقد چربی طبیعی باشند، خشک و زبر می شوند و حالت دهی به آن ها دشوار خواهد بود. وقتی می خواهید موهایتان را به صورت روزانه بشویید، اما نمی خواهید موهایی خشک یا شکننده داشته باشید، نوبت استفاده از شامپو های روزانه و ملایم است.

شامپو

شامپو روزانه چیست؟

شامپو های روزانه از نظر ساختاری شامپو هایی ملایم هستند که در مقایسه با سایر شامپوها ضعیف ترند. البته باید گفت شامپو های روزانه با وجود ملایمت، می توانند چربی و آلودگی را از بین ببرند و در عین حال به موهای شما آسیب نرسانند. متداول ترین مواد شوینده در شامپوهای قوی تر که اغلب شامپو های شفاف کننده (Claryfing shampoo) نامیده می شوند، عبارت اند از:

سدیم لورت سولفات
سدیم لوریل سولفات (SLS)
تری اتانول آمین (TEA) لوریل سولفات
آمونیوم لورت سولفات
آمونیوم لوریل سولفات
دی اتانول آمین (DEA) لوریل سولفات
سدیم اولفین سولفونات
دی سدیم اولئامین سولفوسوکسینات
سدیم دی اکتیل سولفوسوکسینات

اگر نام هر یک از این مواد را روی برچسب شامپو مشاهده کردید، از آن به صورت روزانه استفاده نکنید. شامپوهای شفاف کننده به دلیل وجود این مواد پاک کننده قوی، باید کمتر استفاده شوند. تنها زمانی از این شامپوهای قوی استفاده کنید که نیاز به تمیزی کامل موهای خود دارید؛ مثلا یک یا دو بار در ماه در حالت عادی و نهایتاً هفته ای یک بار، در صورت استفاده از محصولات مراقبت از مو و حالت دهنده های سنگین.

این میزان استفاده هم با توجه به ضخامت مو ، پوست سر خشک یا چرب ، محصولات مراقبت از موی مورد استفاده، میزان فعالیت و تعریق شما متفاوت خواهد بود. شامپوهای ملایم هم حاوی سورفکتانت (مواد فعال کننده سطحی) و شوینده هستند، اما ترکیبات آن ها به اندازه مواد پاک کننده ای که در شامپوهای شفاف کننده استفاده می شود، قوی نیستند.

مواد شوینده شامپو ملایم

کوکامیدوپروپیل بتائین
استرهای آمینه با زنجیره بلند
آمونیو اِسترها
ستیل تری متیل آمونیوم کلراید
الکل های چرب پلی اکسی اتیلن
استرهای پلی اکسی اتیلن سوربیتول
آلکانول آمیدها
سدیم لورامینوپروپیونات

مواد نرم کننده مو در شامپو ملایم

شامپو روزانه می تواند علاوه بر مواد شوینده ملایم ، حاوی مواد نرم کننده به شکل روغن های طبیعی، سیلیکون یا پروتئین هم باشد. که در ادامه با ما به آنها میپردازد. برخی از این مواد عبارتند از:

شامپو روزانه

ابریشم هیدرولیز شده و پروتئین حیوانی
آمینو اسید
گلیسیرین
دایمتیکون
پروپیلن گلایکول
کراتین
روغن های طبیعی یا اسانس های روغنی
عصاره های گیاهی
کره شی (شی باتر)
ویتامین هایی مانند پانتنول (ویتامین B5) و پروویتامین ها (پیش ساز ویتامین ها)

خواص شامپو روزانه

پوست سر را تحریک نمی کند.
پوست سر را تمیز کرده اما آن را بیش از حد خشک نمی کند.
باعث ریزش مو نمی شود؛ زیرا طوری طراحی نشده است که باعث ضعف و کم آبی موها گردد.
می تواند موهای آسیب دیده یا خشک را نرم کند.

چه کسانی می توانند از شامپو روزانه استفاده کنند؟

تقریباً همه می توانند از مزایای شامپو روزانه یا شامپو ملایم بهره مند شوند، اما از آنجا که همه شامپوهای روزانه حاوی ترکیبات یکسانی نیستند و همچنین نیاز افراد به شستن موهایشان متفاوت است، بهتر است مزایای این شامپوها را بر اساس انواع مختلف مو دسته بندی و توصیف کنیم.

حتماً بخوانید:
10 مدل شامپوی تخصصی فوق العاده با قیمت مناسب + خرید

10 مدل شامپوی تخصصی فوق العاده با قیمت مناسب + خرید

بسیاری از ما روی سلامت موهای خود حساس هستیم و به آن اهمیت می دهیم. در ادامه قصد داریم نمونه هایی از بهترین شامپوها را که سلامت موهای شما را تضمین می…

شامپو روزانه برای موهای خشک

شامپوهای روزانه یک انتخاب عالی برای موهای خشک هستند، زیرا پاک کنندگی ملایم و حالت دهندگی خوبی دارند اما چربی های مورد نیاز موهای شما را از بین نمی برند. البته اگر موهایی خشک یا خیلی خشک دارید، احتمالاً نیازی به استفاده روزمره از شامپوهای روزانه نخواهید داشت.

فر باشند
ضخیم باشند
سفید یا در حال پیر شدن باشند
از مواد شیمیایی مانند رنگ مو یا مواد صاف کننده شیمیایی روی آن ها استفاده شده باشد

فایده شامپو روزانه

شامپو روزانه برای موهای معمولی

اگر موهایتان معمولی است و از آن دسته افرادی هستید که باید هر روز موهایتان را بشویید تا احساس تمیزی کنید، قطعاً شامپوهای ملایم برای جلوگیری از خشکی موهای شما گزینه مناسبی هستند. پس میتوانید از این شامپو استفاده نمایید.

شامپو روزانه برای موهای چرب

اگر موهایتان چرب است، احتمالاً می خواهید حداقل هفته ای یک بار از یک شامپوی قوی استفاده کنید؛ اما خوب است بدانید که یک شامپوی ملایم نیز قدرت پاک کنندگی کافی برای از بین بردن چربی اضافی موها را دارد و برای استفاده روزانه مناسب است.
البته برای موهای چرب بهتر است از شامپو های ملایم حاوی سیلیکون (مانند سیکلومتیکون و دایمتیکون) استفاده نکنید. اگرچه سیلیکون می تواند باعث براق شدن مو شود، اما ممکن است از سوی دیگر باعث شود روی موهایتان احساس چربی بیشتری کنید.

شامپو روزانه برای موهای خیلی چرب

موهای خیلی چرب ممکن است چند ساعت پس از شست وشو (به ویژه در تابستان) یا بعد از فعالیت و تعریق، چرب به نظر برسند. افرادی که موهای خیلی چربی دارند، ممکن است شست وشوی روزانه را ترجیح دهند. اگر تار موها خیلی نازک و صاف باشد، بیشتر چرب می شود. استفاده از شامپوی دارای سولفات (شامپوی شفاف کننده) می تواند فاصله زمانی میان شستشوها را طولانی تر کند. اگر موهایتان خیلی چرب است، بهتر است مثل افرادی که موهای چرب دارند، از شامپوهای حاوی سیلیکون استفاده نکنید.

شامپو روزانه برای موهای نازک

شامپوهای ملایم برای جلوگیری از شکنندگی و نرم نگه داشتن موهای نازک گزینه خوبی هستند، زیرا موهای نازک بیشتر چرب می شوند و در نتیجه باید بیشتر شسته شوند. در صورت داشتن موهای نازک، به دنبال شامپوی ملایمی باشید که حاوی مواد ضخیم کننده و حجم دهنده نیز باشد؛ موادی مانند:

شامپو روزانه برای چه نوع مویی است؟

آمینو اسید
بیوتین
جینسینگ
روغن نعناع فلفلی

شامپو روزانه برای موهای فر

موهای فر یا موج دار به خشک شدن تمایل دارند، زیرا چربی نمی تواند به راحتی در سطح تارهای موی فر پخش شود و آن ها را بپوشاند.موهای فر برای نرم ماندن و جلوگیری از وز شدن به رطوبت بیشتری احتیاج دارند.
افرادی که موهای فر دارند، بهتر است از شامپوی ملایم برای جلوگیری از وز شدن و نگه داشتن حالت فر موها استفاده کنند؛ اما توصیه می شود که هر روز شامپو نزنند. همچنین بهتر است از شامپوهای حاوی برخی از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون استفاده نکنند چرا که فرها را سنگین کرده و باعث تبدیل موهای فر به موج دار و از بین رفتن حالت فنری موها می شود.

شامپو روزانه برای موهای رنگ شده یا آسیب دیده

شامپو ملایم برای موهای رنگ شده ، دکلره یا موهایی که از مواد شیمیایی برای صاف یا فر کردن آن ها استفاده شده، بسیار مناسب است. زیرا حاوی مواد پاک کننده خیلی قوی نیست. مواد قوی باعث از بین رفتن رنگ یا آسیب بیشتر به موها می شوند. همچنین اگر به دنبال شامپو برای موهای حساس هستید، باز هم شامپو ملایم می تواند انتخاب مناسبی باشد.

شامپو روزانه برای موهای دارای شوره

افراد مبتلا به شوره سر معمولاً باید به طور روزانه موهایشان را بشویند، اما سورفکتانت های قوی با خشک کردن پوست سر باعث می شوند که سلول های زیرین چربی بیشتری تولید کنند. برای مقابله با شوره سر از شامپوهای ملایمی استفاده کنید که حاوی زینک پیریتیون (zinc pyrithione) باشند. این ماده تولید سلول های پوستی را کند کرده و از پوسته پوسته شدن جلوگیری می کند.

کاربرد شامپو روزانه

بنابراین بسیاری از افراد احساس می کنند که بدون استحمام روزانه به اندازه کافی تمیز نیستند. اما به طور کلی نیازی نیست که هر روز به موهایتان شامپو بزنید، مگر اینکه تولید سبوم زیاد باشد.
شستن بیش از حد موها با شامپو برای ساقه مو مضر و آسیب رسان است. در بازار رنگارنگ شامپوها، انواع شامپو با خواص و ویژگی های متفاوت به چشم می خورد؛ از شامپو ضد ریزش ، شامپو تقویت کننده مو و شامپو ضد شوره تا شامپو ملایم ، شامپو خشک ، شامپو رنگساژ و غیره .

اما در این بین به ندرت شامپویی پیدا می شود که بتواند نیاز به شستشوی هر روز موها را بدون ایجاد آسیب برطرف کند. شامپو روزانه برای پاسخگویی به نیاز افرادی که هر روز موهایشان را می شویند، ساخته شده و به طور کلی حاوی مواد شوینده ملایم است. شامپوهای ملایم بر خلاف شامپوهای معمولی یا شفاف کننده، پاکیزگی را بدون آسیب و تحریک موها برای شما به ارمغان می آورند و به موها حالت می دهند. اگر موهای شما چرب یا کثیف هستند، یک بار در هفته از شامپوهای شفاف کننده قوی و در سایر روزها از یک شامپوی ملایم استفاده کنید.

بسیاری از شامپوها بر اساس نوع مویی که برای آن طراحی شده اند عرضه می شوند. شامپو مخصوص موهای چرب خاصیت پاک کنندگی قوی تری دارد، در حالی که شامپو های مخصوص موهای رنگ شده، صاف، فر شده با استفاده از مواد شیمیایی، دکلره یا خشک و همچنین شامپو بدون سولفات، از سورفکتانت های ملایم تری برای کاهش چربی برخوردارند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است