دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۷ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
چگونه با افراد پرتوقع برخورد و رفتار درست داشته باشیم؟
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
نحوه برخورد با افراد پرتوقع زمانی پیچیده‌تر می‌شود که متوجه می‌شوید همیشه باید حامی آنان باشید. افراد متوقع از اطرافیان انتظار دارند به هر شکل که می‌توانند از آن‌ها حمایت کنند. این در حالی است که خودشان در کمتر موقعیتی از دیگران حمایت می‌کنند.

آدم های پرتوقع چه ویژگیهایی دارند و چگونه باید با آن‌ها رفتار کرد؟

آدمهایی که علاوه بر آن که انرژی بخش نیستند مثل جاروبرقی کل انرژی شما را میمکند و شما را غمگین و عصبی از شرایطی که انتظارش را نداشته اید باقی می گذارند! این گروه از انسان ها مدام چیزی برای نق نق و نارضایتی دارند. قدرشناس نیستند. بنظر خودشان مرکز دنیا هستند و همه وظیفه دارند همان طور که آن ها دوست دارند پاسخشان را داده و یا رفتار کنند.

گارد دفاعی مستحکم از خصوصیت آدم های پرتوقع

یکی از خصوصیت های بارز اشخاص متوقع، گارد دفاعی مستحکم است. آنها در مقابل صحبت های شما یک دیوار دفاعی به دور خود می کشند و اجازه نمی دهند که صحبت کنید. در مقابل تا آنجایی که نفسشان یاری کند برای شما در خصوص موضوعی خاص سخنرانی می کنند. البته بعضی از آنها از دل یک مسئله، موضوع های دیگری را پیدا می کنند و به موردهای گذشته به شکلی ماهرانه ارتباط می دهند.

نداشتن گوش شنوا

این اشخاص به هیچ وجه قادر به شنیدن نقطه نظرات افراد دیگر نیستند. چنانچه مسأله ای پیش آید تنها خودشان حق دارند در خصوص آن اظهار نظر کنند، حتی اگر تمام کره زمین بگویند که نظرشان یکسان است، آنها معتقدند که سایرین اشتباه می کنند و تنها خودشان می فهمند و نظر خودشان است که بر نظریات دیگران برتری دارد.

رفتار با آدم های پرتوقع

از کاه کوه ساختن از ویژگی آدم های پرتوقع

از ویژگی های کاملاً آشکار این افراد، بزرگ کردن موضوعات مضحک و پیش پا افتاده است یعنی درصورتی که حرفی زده شود که به آسانی میتوان از آن گذشت، این اشخاص نمی توانند آنرا رها کنند. آن قدر در موردش حرف می زنند و آن قدر اظهارنظر می کنند که دیگران خسته و خشمگین میشوند و در بعضی از موارد با حرف های بی منطق و بی حساب و کتابشان سبب میشوند که بین چندین نفر درگیری رخ دهد.

حربه ای به نام قهر

اشخاص متوقع از قهر بعنوان یک سلاح برای رسیدن به خواسته هایشان استفاده می کنند. این قهر کردن میتواند ناشی از مشکلات فرد در دوران کودکی با پدر و مادرش باشد. از این رو این رفتار تا بزرگسالی در آنها نهادینه شده و در مواقعی که حس کنند اشخاص در مسیر چیزهایی که آنها می خواهند قدم برنمی دارند، قهر می کنند. باتوجه به خواسته و باتوجه به شخصیت اشخاص، قهر میتواند در حد چند ساعت و یا چندین روز به طول بیانجامد.

طلبکار بودن از خصوصیت آدم های پرتوقع

طلبکار بودن از دیگران یک خصوصیت خاص در اشخاص پرتوقع است که می تواند نشانه ای از خودخواهی آن ها نیز باشد. این افراد انتظار دارند دیگران خواسته هایشان را برآورده کنند و وقتی افراد تمام لطف و محبت خود را نثارشان می کنند بدون هیچ احساس شرم و حیا ، آن را نادیده می گیرند و فرد را رها می کنند و یا ارتباط شان را با آن ها قطع می کنند. آن ها این باور را دارند دیگران به دنیا آمده اند تا خواسته هایشان را برآورده کنند. به این مسئله اهمیتی نمی دهند که زیر پا گذاشتن و نادیده گرفتن محبت دیگران می تواند باعث شکستن قلب آن ها شود.

با آدم های پرتوقع چگونه برخورد کنیم

نگران ناراحتی آن ها نباشید و اجازه بدهید که آن ها ناراحت شوند

ممکن است که شما عادت کرده باشید که دیگران را ناراحت نکنید یا انسان خوش قلب و مهربانی هستید, ولی در رابطه با اشخاص متوقع, هیچ اشکالی ندارد که آن ها ناراحت شوند و ناراحت شدن برای شان موثر است زیرا مثل آمپولی ست که سبب می شود که روابط بین فردی سالم را بیاموزند بنابراین از ناراحت کردن اشخاص پر توقع نگران نباشید.

ایفای نقش کنید

ممکن است که شما به تازگی به اشخاص پرتوقع برخورد نموده اید و در واقع وقتی که از شما تقاضای زیادی دارد نمی دانید با وی چطور باید برخورد کنید.
بلکه امکان دارد که خشک تان بزند, اتفاقاً اشخاص پرتوقع منتظر این لحظه هستند آن ها به خوبی می دانند که شما در رودربایستی قرار میگیرید و خشکتان می زند ولی اهمیتی به آن نمی دهند و می خواهند از این ضعف شما بهره برداری کنند.
اما اگر که شما از قبل تمرین کرده باشید و موقعیتی که پیش می آید را پیش بینی کرده باشید و مثل تئاتر نقش بازی کرده باشید دربرابر وی خلع سلاح نمی شوید.

مشکل خودتان را پیدا کنید

درصورتی که که دو توصیه بالا بی فایده بود و اگر که شما دایماً با اشخاص پرتوقع برخورد می کنید و نمی فهمید که به چه دلیل دائماً این اشخاص در نزدیکی شما قرار دارند باید مشکل خود را پیدا کنید و باید ببینید که گرفتار چه طرحواره ای هستید که این ماجرا برای شما تکرار می شود ؟مثلاً افردی که طرحواره اطاعت و ایثار دارند در دام اشخاص متوقع و زیاد می افتند زیرا آن ها رودرواسی دارند و نمی توانند نه بگویند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • beytoote.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است