مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
نداشتن معاینه فنی چقدر جریمه دارد؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
معاینه فنی ۱۴۰۱، برای خودرو‌هایی با سن بیش از چهار سال اجباری محسوب می‌شود. به این ترتیب خودرو‌های ایرانی تولید سال ۱۳۹۷ (و قبل از آن) و خودرو‌های وارداتی تولید سال ۲۰۱۸ (و قبل از آن) امسال باید برای دریافت گواهینامه معاینه فنی ۱۴۰۱ اقدام کنند.

نوبت معاینه فنی بر اساس ماه تولید خودرو فرا می‌رسد. به‌این معنی که خودرو تولید شهریور سال ۹۷، باید در شهریور امسال برای اخذ معاینه فنی اقدام کند و نوبت مراجعه خودرو‌های تولید مهر سال ۹۷، مهرماه سال ۱۴۰۱ است. کوتاهی در این مسئله می‌تواند پشیمان‌کننده باشد، چون جریمه معاینه فنی ۱۴۰۱ توسط دوربین ثبت می‌شود و بابت هر روز ۵۰ هزار تومان است.
متاسفانه گاهی مواقع، ارسال پیامک اطلاع‌رسانی جریمه معاینه فنی به‌روز نیست و امکان دارد وقتی متوجه ماجرا شوید که دوربین‌ها ۱۰ روز متوالی پلاک شما را به‌خاطر تردد بدون گواهینامه معاینه فنی ثبت کرده‌اند.
در حالی که می‌توانید از همان اول با دریافت نوبت اینترنتی معاینه فنی (مخصوص ساکنان تهران)، مراجعه حضوری به مراکز اعلام شده و پرداخت ۴۷ هزار تومان به‌عنوان هزینه معاینه فنی ۱۴۰۱، کلک قضیه را بکنید.

جریمه نداشتن معاینه فنی

هزینه معاینه فنی ۱۴۰۱ چقدر است؟

هزینه معاینه فنی ۱۴۰۱، معادل ۴۷ هزار تومان در نظر گرفته شده است. امسال طبق تعرفه اعلام شده، هزینه دریافت گواهینامه معاینه فنی عادی و معاینه فنی برتر یکسان در نظر گرفته می‌شود. خودرو‌های سبک بنزینی یا دوگانه‌سوز (خودرو‌های سواری) در صورت مردودی در آزمون اول معاینه فنی، باید برای رفع نقص اقدام کنند و دوباره به مرکز معاینه فنی برگردند.

این گروه باید برای آزمون دوم به‌بعد ۱۰ هزار تومان بپردازند. هزینه معاینه فنی ۱۴۰۱ برای موتورسیکلت‌ها ۱۲ هزار تومان و هزینه آزمون دوم به‌بعد که در صورت مردودی انجام می‌شود، دو هزار تومان خواهد بود. از اول خرداد امسال پرداخت هزینه معاینه فنی در کلیه مراکز تنها از طریق کارتخوان امکان‌پذیر است و وجه نقد پذیرفته نمی‌شود.
سرویس مدارس تا ۹۰ درصد از پرداخت هزینه معاینه فنی معاف هستند و تاکسی‌ها در صورت مراجعه به هشت مرکز بیهقی، سراج، الغدیر، شقایق، دماوند، چمران، نیایش و آبشناسان، از پرداخت هزینه معاینه فنی معاف می‌شوند.

چه خودرو‌هایی معاینه فنی می‌خواهند؟

معاینه فنی ۱۴۰۱ برای خودرو‌های تولید شده در سال ۱۳۹۷ و قبل از آن اجباری به‌حساب می‌آید و خودرو‌های صفر کیلومتر تا چهار سال از دریافت معاینه فنی معاف هستند. خودرو‌های مشمول معاینه فنی، برای اساس ماه تولیدشان شناسایی می‌شوند.

معاینه فنی خودرو

به این معنی که اگر خودرو شما داخلی است و در شهریور ۱۳۹۷ تولید شده، یا وارداتی است و مدل آن به آگوست یا سپتامبر سال ۲۰۱۸ (و قبل از آن) برمی‌گردد، باید شهریور به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید. خودرو‌های تولید شده در مهرماه ۱۳۹۷ و آبان ۱۳۹۷ هم به‌ترتیب تا مهر و آبان امسال برای دریافت معاینه فنی ۱۴۰۱ مهلت دارند. سال تولید، روی کارت هوشمند خودرو نوشته شده، اما برای فهمیدن ماه تولید آن باید به سند خودرو مراجعه کرد.

جریمه معاینه فنی ۱۴۰۱ چقدر است؟

جریمه معاینه فنی سال ۱۴۰۱ روزی ۵۰ هزار تومان تعیین شده است. اگرچه سیستم جدید پیامکی برای اطلاع‌رسانی از زمان پایان اعتبار گواهینامه معاینه فنی راه‌اندازی شده و ۱۰ روز قبل شروع دردسر، به مالک خبر می‌دهد با این حال بهتر است قبل فرارسیدن موعد مشخص شده برای دریافت گواهینامه معاینه فنی ۱۴۰۱ اقدام کنید، چون غفلت باعث می‌شود دوربین‌های ترافیک در اتوبان‌ها، پلاک شما ثبت کنند و برایتان روزی ۵۰ هزار تومان جریمه صادر شود.

۱۰ روز بی‌توجهی به این ماجرا بریتان ۵۰۰ هزار تومان خرج می‌تراشد و یک‌ماه بی‌خیالی، نهایتا یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آب می‌خورد. اصلا عادلانه نیست؛ نه؟
بهترین زمان مراجعه به مراکز معاینه فنی کدام است؟جریمه معاینه فنی روزانه محاسبه می‌شود و در صورت جمع شدن آن‌ها روی هم مبلغ غیرمنصفانه‌ای خواهد شد. با توجه به شلوغی مراز معاینه فنی که در بعضی ایام سال، با ترافیک شدید و حجم بالای مراجعات روبرو است، توصیه شده پیش از فرا رسیدن موعد قانونی، نسبت به دریافت گواهینامه معاینه فنی اقدام کنید. مراکز معاینه فنی برتر به‌طور معمول فعالیت خود را از ساعت هفت صبح آغاز می‌کنند و تا ساعت ۱۷ به‌فعالیت ادامه می‌دهند.

ساعت خاتمه کار یک‌سری از مراکز ۱۶ و یک‌سری دیگر ۱۵ است. به‌همین دلیل می‌توانید وارد سامانه inspection.tehran.ir شوید یا در تماس با شماره ۹۶۰۰۶۰۰۰ اطلاعات دقیق‌تری کسب کنید. تهرانی‌ها امکان دریافت نوبت اینترنتی را از سایت تهران من دارند. صف دارندگان نوبت اینترنتی معاینه فنی، از صف مراجعات عادی جدا شده و حتی اگر دقیق نباشد، به‌صبر و انتظار کمتری نیاز دارد.

همچنین یک سرویس خصوصی در تهران، وجود دارد که آدم می‌فرستد تا ماشین شما را تحویل بگیرند، به مرکز معاینه فنی ببرند، ایرادات احتمالی را رفع کنند، گواهینامه بگیرند و ماشین را به‌شما برگردانند. معلوم است که بابت این خدمات پول دریافت می‌کنند. قیمت سرویس برای دریافت گواهینامه معاینه فنی ۴۹۰ هزار تومان است. اگر سرویس کارواش هم سفارش دهید، ۲۰۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در صورتی که علاوه بر معاینه فنی، ماشین را کارواش ببرند، باک بنزین را پر کنند و تعویض روغن و فیلتر انجام دهند، هزینه به ۸۸۰ هزار تومان خواهد رسید، ولی قیمت روغن و فیلتر را جداگانه محاسبه می‌کنند.

جریمه معاینه فنی چقدر است

آزمون‌های معمول معاینه فنی کدام است؟معاینه فنی خودرو از تست‌هایی برای سنجش سلامت وسیله نقلیه تشکیل شده است. این فرآیند شامل چک کردن ظاهری خودرو مانند آینه، چراغ، برف‌پاکن و… به‌صورت دیداری و چک کردن میزان آلایندگی خودرو از طریق اگزوز، چک کردن کمک فنر و چک کردن ترمز‌ها از لحاظ فنی است.

اندازه‌گیری میزان انتشار سطح آلایندگی گاز‌های خروجی مثل HC، CO، CO۲، O۲ از اگزوز در این مرحله انجام می‌شود. آزمون لغزش جانبی به‌منظور سنجش سلامت لاستیک‌ها و محور خودرو، آزمون کمک فنر، ترمز، سیستم تعلیق و جلوبندی نیز برای جلوگیری از چپ‌کردن ماشین و حوادثی از این دست است. هنگام مراجعه به مرکز معاینه فنی، کارت خودرو را همراه داشته باشید.

معاینه فنی برتر یعنی چی؟

معاینه فنی برتر در تهران و در بعضی مراکز معاینه فنی منتخب انجام می‌شود. در حال حاضر می‌توانید با مراجعه به مرکز معاینه فنی بیهقی، نیایش، دماوند، آبشناسان، سراج، خاوران، چمران، شقایق و الغدیر، گواهینامه معاینه فنی برتر بگیرید.
علاوه بر خودرو‌های مشمول معاینه فنی، مالکان خودرو‌های صفر کیلومتر با عمر کمتر از چهار سال در تهران، قادر هستند با مراجعه به مراکز مشخص شده، گواهینامه معاینه فنی برتر بگیرند و با این کار از تخفیف ٣٠ درصدی عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد استفاده کنند. امکان دریافت گواهینامه معاینه فنی برتر و بهر‌ه‌مندی از تخفیف ۳۰ درصدی خرید طرح ترافیک برای همه خودرو‌ها فراهم است.

حتماً بخوانید:
چگونه می توانیم معاینه فنی خودرو بگیریم ؟

چگونه می توانیم معاینه فنی خودرو بگیریم ؟

معاینه فنی خودرو در واقع نشان میدهد که خودرو دچار مشکلات فنی و عیوبی نیست. با ما در مجله دلگرم همراه شوید تا اطلاعات کامل را در مورد مراحل و مدارک…

تفاوت معاینه فنی برتر و معاینه فنی معمولی چیست؟

تفاوت اصلی معاینه فنی برتر با معاینه فنی عادی، در نوع تست آلایندگی است. تست آلایندگی معاینه فنی برتر به صورت سخت‌گیرانه‌تر، در دو دور آرام و ۲۵۰۰ انجام می‌شود و خودرو شرکت‌کننده، علاوه بر کارکرد درجا، باید از آزمون تولید آلایندگی در دور موتور بالا هم سربلند بیرون بیاید. چون آلایندگی در بسیاری مواقع وقتی اتفاق می‌افتد که خودرو در دور موتور بالا کار می‌کند. در معاینه فنی عادی، تست‌ها در سرعت پایین و هنگامی که دور موتور آرام است انجام می‌شود.

معاینه فنی برتر

مهمترین دلایل مردودی خودرو‌ها در آزمون معاینه فنی معاینه فنی یک آزمون است که بیشتر خودرو‌ها به‌خاطر تولید میزان آلایندگی زیاد در آن مردود می‌شوند. در سال گذشته ۱۲ میلیون و ۳۷ هزارو ۵۳۰ خودرو سبک در مراکز معاینه فنی پذیرش شدند که ۷۷ درصدشان گواهی معاینه فنی دریافت کردند. در سه‌ماه اول سال ۱۴۰۱، آمار مردودی خودرو‌ها در آزمون معاینه فنی به ۲۵ درصد رسید. ظرف این‌مدت حدود ۱۳ درصد مردودی‌ها در آزمون آلایندگی رخ داده.
حدود هفت درصد مراجعان به‌علت ایراد در همراستایی محور رد شده‌اند. سه‌درصد به‌خاطر ناتوانی در تست کمک‌فنر و ۹ درصد پس از شکست در تست ترمز‌ها موفق به دریافت معاینه فنی نشده‌اند، اما سهم ایرادات ظاهری هم زیاد است. ۱۳ درصد رانندگانی که زحمت کشیده‌اند و تا مرکز معاینه فنی رفته‌اند، هزینه معاینه فنی را پرداخت کرده‌اند، رنج ایستادن در صف را به‌جان خریده‌اند، در همان ابتدای کار یعنی در آزمون چشمی رد شده‌اند. در حالی که قبل مراجعه خودشان می‌توانستند متوجه سوختن لامپ چراغ ترمز بشوند و آن را برطرف کنند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است