مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی
راه و چاه پرورش بلدرچین و تمام نکاتی که باید بدانید
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
امروزه پرورش بلدرچین بعنوان یکی از فعالیت های رایج و محبوب، در صنعت پرورش ماکیان محسوب می گردد. زیرا بلدرچین علیرغم جثه کوچک خود در مقایسه با بسیاری از انواع ماکیان، دارای قابلیت رشد و بلوغ جنسی سریع تری می باشد.

مجموعه نکات مهم پرورش بلدرچین گوشتی

گوشت بلدرچین سرشار از خواص بوده و یکی از مهمترین محصولات بلدرچین می باشد که میتوان با تولید آن، کسب درامد کرد. پرورش بلدرچین گوشتی نیز همانند مرغ گوشتی صنعتی دوره بسیار کوتاهی دارد و این پرنده در عرض ۸ هفته به سن مطلوب کشتار می رسد.

انتخاب نژاد مناسب برای پرورش بلدرچین گوشتی

نژاد یک فاکتور بسیار مهم در پرورش طیور می باشد، تمامی نژادهای بلدرچین برای تولید گوشت مناسب نیستند. چون برخی از نژادها وزن بسیار کمی دارند. بنابراین در قدم اول باید نژادهای گوشتی بلدرچین را برای پرورش انتخاب کنید تا محصولی بازارپسند و رقابتی بتوانید تولید نمایید. بلدرچین هایی که برای تولید گوشت پرورش داده میشوند، از جمله نژادهای اصلاح شده هستند و برای همین وزن آنها در مقایسه با دیگر نژادهای بلدرچین زیاد می باشد.
از بین نژادهای مختلف بلدرچین سفید آمریکایی و سینه سفید هندی دو نژاد مهم برای تولید گوشت هستند. متوسط وزن بلدرچین گوشتی در سن کشتار بین ۲۰۰ الی ۲۵۰ گرم است. در حالیکه متوسط وزن دیگر نژادهای بلدرچین به شکل زیر می باشد:

پرورش بلدرچین

بلدرچین معمولی: ۹۶ گرم
بلدرچین مینیاتوری یا چینی: ۲۸ الی ۴۰ گرم
بلدرچین کالیفرنیایی: ۱۶۰ گرم
بلدرچین ژاپنی : ۹۰ گرم
نژاد بابت وایت: ۱۷۰ گرم

بلدرچین گوشتی در سن ۶ هفتگی حداقل باید ۲۰۰ گرم وزن داشته باشد.

طول دوره پرورش بلدرچین گوشتی

بلدرچین گوشتی در عرض ۴۵ روز به سن مطلوب کشتار میرسد، البته به شرطی که با خوراک خوب تغذیه شده باشد. در هر دوره نیز بطور متوسط دو هفته صرف آماده سازی و ضدعفونی سالن میشود. بنابراین کل دوره پرورش بلدرچین گوشتی نهایتا ۶۰ روز خواهد بود. در طول سال نیز ۵ دوره میتوان بلدرچین گوشتی پرورش داد و به بازار عرضه نمود.

هزینه دان بلدرچین گوشتی

بلدرچین گوشتی از یک روزگی تا سن کشتار با چندین نوع دان تغذیه میشود. دان بلدرچین گوشتی فرمول ویژه ای دارد و ترکیبات آن کمی با ترکیبات دان بلدرچین تخمگذار متفاوت است. خوراک مصرفی بلدرچین را از بدو تولد تا زمان کشتار میتوان از بازار تهیه کرد. البته روش ارزان تری هم برای تهیه دان مصرفی بلدرچین ها وجود دارد که آن هم خرید نهاده ها از دولت و تهیه دان با دستگاه های آسیاب و میکسر می باشد.

فرمول تهیه دان بلدرچین گوشتی را حتما باید با نظر یک دامپزشک متخصص تغذیه ای دام و طیور تهیه کرد. به طور کلی تا سن کشتار هر قطعه بلدرچین ۶۰۰ گرم دان مصرف میکند. با احتساب دان هدر رفته حدودا به ازای هر قطعه بلدرچین ۸۰۰ گرم دان مصرف میشود. در پرورش بلدرچین گوشتی تا حدالامکان باید از پرت دان جلوگیری کنید تا اینکار صرفه اقتصادی داشته باشد.

پرورش بلدرچین چگونه است؟

آیا پرورش بلدرچین گوشتی نیاز به مجوز دارد؟

در صورت راه اندازی این کسب و کار به شکل سنتی و بعنوان مشاغل خانگی، نیازی به مجوز نیست ولی در فروش گوشت بلدرچین ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. شرایط اخذ مجوز پرورش بلدرچین در هر منطقه ممکن است فرایند و ضوابط مختلفی داشته باشد. برای همین بهتر است که به جهاد کشاورزی منطقه خویش مراجعه نموده و جزئیات جواز کسب پرورش بلدرچین را از آنجا مطلع شوید.

روش های جلوگیری از هدر رفت دان و آب در پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین گوشتی را میتوان با تهیه جوجه یک روزه از مجتمع های مادر استارت زد. استان های مرکزی ایران قطب پرورش بلدرچین هستند و چندین مجتمع تولید جوجه یک روزه گوشتی در این استان ها مشغول به فعالیت هستند. سخت ترین و پر ریسک ترین مرحله پرورش بلدرچین گوشتی دو هفته اول می باشد. این دو هفته اول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و اگر در این زمینه کوتاهی شود، جوجه ها تلف خواهند شد.

قبل از انتقال جوجه ها به داخل سالن، لازم است که سالن برای جوجه ریزی آماده شده باشد. ضدعفونی سالن، گرم کردن محیط و قرار دادن لامپ های مادر مصنوعی، چیدمان دانخوری ها و آبخوریها، سیستم تهویه، آماده سازی بستر، آماده سازی سیستم روشنایی و … از جمله کارهای مهم قبل از جوجه ریزی می باشند.

ویژگی های محل نگهداری بلدرچین های گوشتی

بلدرچین گوشتی حتما باید در یک سالم سربسته نگهداری شود. جوجه یک روزه بلدرچین برای زنده ماندن نیاز به محیط گرم دارد و در محیط بسته بهتر میتوان دما و رطوبت را کنترل کرد. همچنین بلدرچین ها به راحتی میتوانند پرواز کنند.

 نگهداری بلدرچین

بنابراین محیط نگهداری آنها باید سربسته باشد. پرورش بلدرچین گوشتی هم در قفس و هم بر روی بستر امکان پذیر است. در صورت استفاده از قفس کمی کیفیت گوشت بلدرچین پایین می اید چون پرنده تحرک کمی دارد و کمتر انرژی مصرف میکند، ولی در عوض سریع وزن میگیرد. استفاده از قفس بلدرچین گوشتی سوددهی شما از این شغل را افزایش خواهد داد برای همین بیشتر از سیستم قفس در پرورش بلدرچین استفاده میشود.

حتماً بخوانید:
۹ خاصیت معجزه آسا گوشت بلدرچین

۹ خاصیت معجزه آسا گوشت بلدرچین

مجله دلگرم | فواید و خواص گوشت بلدرچین فراوان است. بلدرچین، کوچک ترین پرنده از خانواده قرقاول ها می باشد. در فارسی آن را کرک، ورتج، بدبده و بلدرچین…

فضای لازم برای بلدرچین گوشتی

در روش سنتی ۲۰۰۰ قطعه بلدرچین گوشتی را میتوان در یک سالن یا انباری ۵۰ متری پرورش داد. محل نگهداری بلدرچین های گوشتی حتما باید سیستم تهویه، گرمایشی و سیستم نوردهی داشته باشد. جوجه های یک روزه بلدرچین در یکی دو روز اول بصورت ۲۴ ساعته باید نور دریافت کنند. پس از آن به تدریج به ساعات خاموشی اضافه میشود تا بلدرچین ها بتوانند استراحت کنند.

بلدرچین های گوشتی در انتهای دوره به کشتارگاه ها فروخته و ارسال میشوند. رستوران ها و هتل ها نیز از دیگر بازارهای هدف گوشت بلدرچین می باشند. البته بازار اصلی و پر درامد گوشت بلدرچین، کشورهای عربی بوده و همیشه مشتری برای خرید گوشت بلدرچین از این کشورها وجود دارد. با کمی تحقیق در این زمینه شما میتوانید مشتریان بالقوه ای را برای بلدرچین های گوشتی پیدا کنید.

روش پرورش بلدرچین گوشتی

در پرورش بلدرچین گوشتی هم جنس نر و هم جنس ماده این پرنده برای پرورش انتخاب میشوند. بلدرچین های ماده کمی بزرگتر و سنگین وزن تر از نرها می باشند. قیمت گوشت بلدرچین در فصل های سرد سال بیشتر از دیگر فصول می باشد.

آیا بلدرچین گوشتی نیاز به واکسن دارد؟

بلدرچین ها به مراتب سیستم ایمنی قوی تری نسبت به مرغ ها دارند و کمتر دچار بیماری میشوند. برای تولید گوشت ارگانیک بلدرچین، از واکسیناسیون آنها خودداری میشود. ولی بلدرچین ها نیز همانند دیگر طیور باید در برابر بیماری های خطرناک نظیر آنفولانزا، نیوکاسل، آبله، برونشیت و غیره واکسینه شوند. واکسن های مورد نیاز بلدرچین و نحوه تزریق آنها باید توسط دامپزشک منطقه مشخص شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است