دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
اصول ترکیب رنگ سرد در نقاشی ساختمان
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
رنگ سرد به رنگ‌ هایی اطلاق می‌شود که شامل طیف رنگی از آبی، بنفش، سبز تیره، خاکستری و سفید با اندکی آبی هستند.

چند راه برای نقاشی ساختمان با رنگ سرد

رنگ‌هایی که در بالا به آن اشاره کردیم به دلیل داشتن تغییر نور مناسب برای استفاده در فضاهایی هستند که نور طبیعی ندارند، به عنوان مثال فضاهای داخلی با نور کم، یا فضاهایی که نور خورشید به آنها نمی‌رسد.

رنگ سرد به دلیل داشتن طیف رنگی از آبی و سبز تیره، با معنای پایداری، اعتماد به نفس و ثبات در ارتباط است. همچنین، رنگ سرد به دلیل داشتن رنگ‌های خاکستری و سفید، به معنای سادگی، صفا، تمیزی و حتی سردرگمی نیز استفاده می‌شود.

رنگ‌های سرد در نقاشی ساختمان می‌توانند احساسات متفاوتی را هنگام ورود به فضا برانگیزند. به همین دلیل است که وقتی صحبت از انتخاب رنگ‌های سرد می‌شود، باید به نوع ساختمان توجه کنید. گفته می‌شود که رنگ‌هایی مانند رنگ آبی اثر آرام‌ بخشی دارند و برای اتاق خواب یا دفتر کار خانگی که می‌خواهید در آن استراحت کرده یا تمرکز کنید، بهترین خواهند بود.

در همین حال، رنگ‌هایی مانند سفید می‌توانند تداعی کننده تمیزی و صلح باشند. به هر روی، در ادامه به چند راه برای نقاشی ساختمان با رنگ سرد اشاره می‌کنیم.

تصویر رنگ سرد

رنگ سرد چیست؟

رنگ‌های سرد به سبز، آبی و بنفش در نظر گرفته می‌شوند. تنها رنگ اصلی آبی است، بنابراین هر رنگی با ته رنگ آبی (تن غالب در هنگام ترکیب رنگ‌ها) رنگ سرد در نظر گرفته می‌شود.
برخلاف رنگ‌های گرم، رنگ‌های سرد تداعی کننده سرما هستند. رنگ‌های سرد به شما احساس آرامش در یک فضا را می‌دهند. رنگ‌های سرد آسمان و سرسبزی طبیعت را نشان می‌دهند و تسکین دهنده روح و روان هستند. رنگ‌های سرد همچنین این تصور را ایجاد می‌کنند که فضا بازتر است و جلوه‌ای آرام بخش دارد.

رنگ‌های طیف خاکستری

شاید از خود بپرسید که خاکستری رنگی گرم است یا سرد؟ رنگ خاکستری می‌تواند هر دو باشد. خاکستری از نظر فنی خنثی در نظر گرفته می‌شود، اما سایه‌های گرم و سرد خاکستری بر اساس تن رنگی متفاوت خواهند بود. به عنوان مثال، اگر رنگ خاکستری متمایل به آبی است، به عنوان یک رنگ کلاسیک سرد عمل می‌کند. خاکستری با ته رنگ بژ، زرد یا قرمز رنگی گرم محسوب می‌شود. نقاشی ساختمان با رنگ سرد خاکستری می‌تواند نمایی مدرن ایجاد کند.

رنگ‌های سرد و مکمل آنها

چرخه رنگ در تئوری رنگ به معنای واقعی کلمه دایره‌ای است که به دو گروه رنگ‌های گرم و سرد تقسیم می‌شود. قاعده تزئینی این است که متضادها باید یکدیگر را تقویت کنند. در چرخه رنگ، رنگ‌هایی که یکدیگر را تقویت می‌کنند، رنگ‌های مکمل نامیده می‌شوند. به عنوان مثال، قرمز (گرم) و سبز (سرد) رنگ‌های مکمل در چرخه رنگ هستند، زیرا مخالف یکدیگر در نظر گرفته می‌شوند.

رنگ سرد چیست؟

شما می‌توانید در اتاقی که دیوارهایش خنثی است، رنگ‌های گرم و سرد را با هم ترکیب کنید. برای مثال، به سراغ کفپوش‌های سفید با خاکستری، بژ با خاکستری بروید. رنگ‌های خنثی دارای ته‌ رنگ‌های گرم یا سرد نیز هستند، بنابراین مطمئن شوید که دیوارهای شما رنگی ختثی دارند تا بتوانید رنگ‌های مورد نظر خود را روی آنها اعمال کنید.

با ترکیب رنگ‌های گرم و سرد در یک فضا، ممکن است از نظر احساسی ثبات داشته باشید و در هنگام ورود به اتاق، از تنوع رنگ‌های متعادل استقبال کنید. برای ترکیب رنگ‌های گرم و سرد در یک اتاق خنثی، با رنگ‌های مکمل در چرخه رنگ آشنا شوید.

ترکیب رنگ سرد و گرم در ساختمان

در اینجا چند نمونه از نحوه ترکیب رنگ‌های گرم و سرد در اتاق‌های مختلف آورده شده‌اند:

آبی و نارنجی: آبی و نارنجی رنگ‌های مکمل در چرخه رنگ هستند. یک فرش سبز مایل به آبی ملایم (سرد) را با عناصر تاکیدی نارنجی سوخته (گرم) ترکیب کنید. کوسن‌ها با طرح‌هایی که شامل رنگ‌های سبز مایل به آبی و نارنجی سوخته هستند را به مبلمان اضافه کنید.

بنفش و زرد: بنفش و زرد رنگ‌های مکمل یکدیگر هستند. از بنفش بادمجان (خنک) و زرد کم رنگ (گرم) برای ترکیبی ملایم اما ظریف در اتاق خواب یا حمام استفاده کنید. برای حمام با پایه خنثی از کاشی و سرامیک کرم رنگ، دیوارها را با سایه روشن زرد رنگ کنید تا درخشش شادابی داشته باشید. روشویی گرم و با رنگ چوبی همه عناصر را به هم پیوند می‌دهد.

ترکیب رنگ سرد و گرم در ساختمان

تک رنگ: با استفاده از چندین رنگ مشابه به همراه رنگ خنثی، حال و هوای تک رنگی خنکی را به ساختمان خود بدمید. برای مثال، از مقدار زیادی سایه‌های مختلف آبی به عنوان عنصر تاکیدی در یک اتاق خواب کاملاً سفید استفاده کنید. نتیجه یک فضای خنک و آرام خواهد بود. نمونه دیگری از ظاهر تک رنگ سرد، یک حمام با کاشی تمام سفید است که با یک پالت زیبا از تمام سبزها برای ظاهری با طراوت برجسته می‌شود.

رنگ‌های مناسب دکوراسیون داخلی

تن‌های رنگی سرد به صورت آبی، سبز، مشکی، بنفش و سفید برای دکوراسیون داخلی عالی هستند. این رنگ‌ها فضای داخل را مطبوع، سبک و آرام می‌کنند. همه طراحان موافقتند که هر اتاقی می‌تواند با تعادل مناسب بین رنگ‌های سرد به تعادل برسد. طراحان ترجیح می‌دهند هنگام کار با رنگ‌های خنک‌تر، همه چیز را مات نگه دارند، اما اگر در مورد رنگ آمیزی کابینت، آشپزخانه و حمام صحبت می‌کنیم، باید کمی براقیت را به رنگ‌ها بدمید. نقاشی ساختمان با رنگ سرد برای دکوراسیون می‌تواند یک انتخاب عالی باشد.

رنگ برای تمیز نشان دادن ساختمان

رنگ‌های سرد مانند آبی و خاکستری جذابیت در اتاق تقویت می‌کنند، بنابراین مهم است که بافت‌های مختلف را برای جذابیت بیشتر ترکیب کنید. برای رنگ‌های سرد، باید رنگ‌های چوبی، چرم و عناصر تاکیدی طلایی یا برنجی را روی سطوح بپاشید تا اتاق در معرض خطر سردی بیش از حد قرار نگیرد. اتاقی با رنگ‌های گرم بیش از حد می‌تواند قدیمی و طاقت‌فرسا به نظر برسد، بنابراین می‌توانید رنگ‌های گرم را با رنگ‌های سفید و مشکی با رنگ سرد ترکیب کنید.

رنگ سرد برای اتاق خواب

رنگی تمشکی و زرد برای اتاق خواب

برای اتاق خواب روشن‌تر، دیوارها را سفید مایل به کرم رنگ کنید و تخت را با رنگ‌های خنثی خامه‌ای بپوشانید تا یک فضای ارامش بخش داشته باشید. کوسن‌ها را به رنگ زرد لیمویی (گرم) و تمشکی (سرد) با استفاده از الگوهای جذاب با هم ترکیب کنید. این ترکیب رنگی برای اتاق خواب کودکان و جوانان انتخابی عالی است، زیرا بسیار جوان پسند و شاد است.

منبع : گردآوری شده دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits