دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
مجازات رانندگی بدون گواهینامه چیست؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
مجازات رانندگی بدون گواهینامه، به موجب قانون مجازات اسلامی، برای مرتبه اول، حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و حکم جرم راننده بدون گواهینامه، برای مرتبه دوم، دو ماه تا شش ماه حبس است.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

رانندگی بدون گواهینامه هرچند که منجر به تصادف نشود، جرم تلقی می شود و مجازات دارد. اما چنانچه هنگام رانندگی بدون گواهینامه تصادف صورت گیرد مجازات شدیدتری به همراه دارد. در چنین شرایطی بهتر است حکم این جرم را بدانید، اینکه آیا بیمه خسارات ناشی از تصادف راننده بدون گواهینامه را پرداخت می کند یا خیر؟ و موارد دیگر که در ادامه به طور کامل به این موضوع پرداخته شده است.

نداشتن گواهینامه به خودی خود جرم محسوب می شود و مجازات دارد و این که منجر به تصادف شود یا خیر به منظور تشدید مجازات است. تاثیر مقصر بودن یا نبودن راننده فاقد گواهینامه در تصادفات نیز به منظور تشدید مجازات است.

بدین صورت که اگر راننده بدون گواهینامه در تصادف مقصر شناخته نشود صرفاً به جهت جرم رانندگی بدون داشتن گواهینامه مجازات می‌ شود و این طور نیست که فقط به دلیل نداشتن گواهینامه مقصر تصادف تلقی شود بلکه مقصر حادثه را مأموران و کارشناسان راهنمایی رانندگی تعیین می کنند.

حکم نداشتن گواهینامه

آیا تصادف منجر به فوت برای راننده بدون گواهینامه قتل عمد محسوب می ‌شود؟

قانون مجازات اسلامی در این خصوص مقرر کرده است که: هر گاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (اعم از وسائط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا متصدی وسیله نقلیه موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم محکوم می شود.
بنابراین مطابق قانون مجازات اسلامی چنانچه عمد بودن تصادف منجر به قتل از جهات دیگر ثابت نشود نمی ‌توان برای راننده فاقد گواهینامه صرفاً به این جهت که گواهینامه نداشته و تصادف منجر به فوت شده است، حکم قتل عمد صادر کرد.

بلکه تصادف در رانندگی بدون گواهینامه از مصادیق بی احتیاطی و بی مبالاتی و یا عدم مهارت راننده می باشد و اینکه برخی گمان می کنند که اگر راننده بدون گواهینامه سبب تصادف منجر به فوت شود حکم قتل عمد را دارد، تصوری کاملاً اشتباه است. بنابراین صرف نداشتن گواهینامه دلیل بر عمد بودن قتل محقق شده نیست.

جرم رانندگی بدون گواهینامه

آیا بیمه خسارت ناشی از تصادف راننده فاقد گواهینامه را پرداخت می‌کند؟

قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث مقرر کرده است که: در صورت اثبات عمد راننده در ایجاد حادثه توسط مراجع قضایی و یا رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان موثر در وقوع حادثه یا در صورتی که راننده مسبب فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد، شرکت بیمه موظف است بدون اخذ تضمین، خسارت زیان دیده را پرداخت نموده و پس از آن می‌تواند به قائم مقامی زیان دیده از طریق مراجع قانونی برای استرداد تمام یا بخشی از وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه نماید

آیا خودرو حریم خصوصی است؟

بنابراین مطابق قانون یاد شده چنانچه راننده فاقد گواهینامه مقصر حادثه باشد، خسارت ها توسط شرکت بیمه پرداخت می شود اما بعداً از راننده توسط شرکت بیمه مطالبه می شود.
اما این حکم با توجه به رای وحدت رویه شماره 806 دیوان عالی کشور در خصوص خسارت وارد شده به راننده مجری نمی باشد.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

آیا پایان اعتبار گواهینامه برابر با نداشتن گواهینامه است؟

پاسخ به این سوال منفی است و پایان اعتبار گواهینامه به معنای نداشتن گواهینامه نیست و مجازاتی ندارد و تنها با پرداخت جریمه می توان نسبت به تمدید اعتبار گواهینامه اقدام کرد.

تاثیر رضایت و عدم رضایت شاکی در مجازات راننده فاقد گواهینامه

چنانچه راننده فاقد گواهینامه در تصادف منجر به فوت، مقصر شناخته شود در صورتی که شاکی رضایت دهد و از شکایت خود صرف نظر کند، این رضایت فقط در تخفیف و تعدیل مجازات مجرم تأثیر دارد زیرا جرم قتل هرچند غیرعمد باشد جرمی غیر قابل گذشت است و با رضایت و بخشش شاکی، رسیدگی به پرونده خاتمه نمی‌یابد. و دادستان به عنوان مدعی‌العموم پرونده را پیگیری می‌کند و رضایت شاکی صرفاً از جهت تخفیف مجازات حبس و یا توافق در پرداخت دیه است.

حتماً بخوانید:
مدارک و مراحل تمدید گواهینامه

مدارک و مراحل تمدید گواهینامه

تمدید گواهینامه نیاز به گذراندن دوره بخصوصی نداشته و با در دست داشتن مدارک مورد نیاز می توانید اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی جدید کنید.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

مطابق قانون مجازات اسلامی مجازات جرم رانندگی بدون گواهینامه برای بار اول حبس تعزیری تا دو ماه و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات است و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد چنانچه تصادف منجر به قتل غیر عمد شود محکوم به پرداخت دیه و حبس تعزیری شش ماه تا سه سال می شود که البته قاضی می تواند به بیش از ⅔ حداکثر مجازات حکم دهد، همچنین علاوه بر مجازات فوق مرتکب را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی یا تصدی وسایل نقلیه موتوری محروم نماید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است