مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
اولین فضانورد معلول جهان معرفی شد!
0
جان مک فال، جراح بریتانیایی توسط آژانس فضایی اروپا به عنوان اولین فضانورد معلول جهان انتخاب شد.

آژانس فضایی اروپا (ESA) اولین فضانورد معلول جهان را برای شرکت در یک مأموریت فضایی از بین ۲۵۷ داوطلب دارای ناتوانی جسمی انتخاب کرد. «جان مک فال» که پای راست خود را در سن ۱۹ سالگی از دست داده است، وی اولین پارافضانورد (Parastronaut) جهان خواهد بود که برای مأموریت فضایی جدید به‌منظور بررسی محل اقامت فضانوردان دارای معلولیت انتخاب شده است.

اولین فضانورد معلول جهان معرفی شد

آژانس فضایی در مارس سال 2021 برای افراد معلولی که می‌توانند تست‌های فیزیکی و روانی سخت‌گیرانه را پشت سر بگذارند، اما به دلیل کمبود امکانات سخت‌افزاری محدوده شده‌اند، درخواست کرده بود. ESA در برنامه خود، تغییرات و هزینه‌های لازم برای فرستادن فضانوردان معلول به فضا را بررسی خواهد کرد.مک فال از بین 257 شرکت‌کننده انتخاب شده است و ESA او را به‌عنوان اولین «فضانورد معلول» یا «پارافضانورد» (Parastronaut) جهان توصیف کرده است. در بهار آینده، او وارد برنامه آموزشی 12 ماهه در مرکز فضانوردان اروپا واقع در شهر کلن آلمان خواهد شد.

اولین فضانورد معلول جهان معرفی شد

مک فال 41 ساله می‌گوید:«همیشه علاقه شدیدی به علم داشتم و اکتشافات فضایی همیشه در رادار من بوده است. اما با وجود اینکه در 19 سالگی تجربه تصادف با موتور سیکلت را داشته‌ام، مانند زمانی که قصد داشتم به نیروهای مسلح بپیوندم، معلولیت همیشه مرا از انجام این کار منع کرده است.»«جوزف اشباخر»، مدیر کل ESA نیز در بیانیه‌ای گفت:«این کلاس فضانوردی ESA، جاه‌طلبی، استعداد و تنوع را به اشکال مختلفی به ارمغان خواهد آورد تا تلاش‌ها و آینده ما را هدایت کند؛ کاوش مداوم در مدار پایین زمین در ایستگاه فضایی بین‌المللی، به سمت ماه و فراتر از آن.»

اولین فضانورد معلول جهان معرفی شد

پس از تصادف و قطع عضو، مک فال دوباره دویدن را یاد گرفت و موفق شد تا مدال برنز دوی 100 متر بازی‌های پارالمپیک سال 2008 را کسب کند. علاوه بر این، او چندین مدرک پزشکی گرفت و از سال 2014 تا 2016 در سرویس سلامت ملی بریتانیا یک دکتر پایه بوده است. او در حال حاضر به‌عنوان یک متخصص تروما و ارتوپدی مشغول به کار است.

اولین فضانورد معلول جهان معرفی شد

علاوه بر این، او چندین مدرک پزشکی گرفت و از سال 2014 تا 2016 در سرویس سلامت ملی بریتانیا یک دکتر پایه بوده است. او در حال حاضر به عنوان یک متخصص تروما و ارتوپدی مشغول به کار است.آژانس فضایی در مارس سال 2021 برای افراد معلولی که می‌توانند تست‌های فیزیکی و روانی سخت گیرانه را پشت سر بگذارند، اما به دلیل کمبود امکانات سخت‌افزاری محدوده شده‌اند، درخواست کرده بود.

اولین فضانورد معلول جهان معرفی شداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است