دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
مهاجرت از طریق پناهندگی چه معایبی دارد؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
به شخصی که بنا به دلایلی : مسائل سیاسی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی در کشور خود در خطر جانی، روحی یا ترکیبی از هردو باشد و از روی ناچاری بجای روش‌ های معمول مهاجرت، بطور غیرقانونی در کشور مقصد درخواست اقامت از این طریق می‌دهد، پناهنده می‌گویند.

همه چیز درباره ی سختی ها و مشکلات پناهندگی

مهاجرت و پناهندگی دو مسئله ی کاملا جداگانه هستند که خیلی ها به اشتباه این دو را با هم اشتباه و یا شبیه به هم می دانند. زمانی که شما برای برخوردار شدن از یک موقعیت بهتر چه در تحصیل و چه در اشتغال با طی کردن مراحل و مدارج رسمی و قانونی به کشور مقصد خود می روید و همه چیز از ابتدا تا به انتها قانونی است اما جریان پناهندگی کاملا با مهاجرت فرق دارد. خیلی از عوامل مختلف واقعی و یا به اصطلاح صوری هستند که منجر به پناهندگی می شوند.

پناهندگی چیست؟

قبل از این که به بررسی معایب پناهندگی بپردازیم، بیایید تا به اتفاق یکدیگر ببینیم و بررسی کنیم که اصلا پناهندگی چیست؟ متقاضی پناهندگی به انگلیسی Asylum seeker می شود. پناهنده یا پناهجو به کسی گفته می ‌شود که کشور اصلی خود را که دارای تابعیت آن است را بنابر عوامل مختلف ترک کند و سپس از کشور دیگری با استفاده از حق برخورداری از حقوق بین ‌المللی تقاضای پناهندگی نماید. پناهجو یا متقاضی پناهندگی ممکن است یک پناهنده، یک فرد آواره، یا یک مهاجر اقتصادی باشد.

متقاضی پناهندگی کسی است که یک فرم درخواست رسمی را برای گرفتن حق اقامت در کشور دیگری را پرداخت کرده و یا پر کند. فردی که به آن اصطلاحا پناهنده گفته می شود، این حق یا موقعیت قانونی را تا زمانی که درخواست نامه پناهندگی او تحت بررسی است و به پایان نرسیده حفظ می نماید. پس از درخواست پناهندگی، مدارک و مستندات به مقامات مربوطه و به بخش مهاجرت کشور مقصد تحویل داده می شود.

سپس آن ها با بررسی های مختلف تعیین می ‌کنند که یا متقاضی پناهندگی، پناهندگی اش مورد پذیرش قرار می‌ گیرد و یا به‌ طور رسمی موقعیت پناهندگی کسب می ‌کند یا این که مورد پناهندگی او کاملا رد می ‌شود که در نتیجه این شخص مهاجر غیرقانونی است و مجبور است آن کشور را ترک کند. در برخی از موارد حتی پیش آمده است که فرد از کشور اخراج گردد.

پناهندگی چیست؟

متقاضی پناهندگی اگر وضعیت حقوقی خود را منطبق با تعریف پناهنده در کنوانسیون حقوق بشر ۱۹۵۱ و سایر قوانین پناهندگی مانند کنوانسیون حقوق بشر اروپا باشد ممکن است به عنوان پناهنده شناخته شده و موقعیت حقوقی پناهندگی کسب کند. توجه داشته باشید که اگر درخواست پناهندگی از اتحادیه ی اروپا باشد، کشورهایی که کنوانسیون پناهندگان را امضا کرده اند؛ بر اساس قوانین خود در مورد پذیرش یا عدم پذیرش متقاضیان پناهندگی عمل می ‌کنند.

توجه داشته باشید که بسته به قوانین هر کشور شرایط برای متقاضیان پناهندگی در هر کشوری با یکدیگر و موردی تر از آن، سال به سال متفاوت است. به یاد داشته باشید که اصطلاح پناهجو یا متقاضی پناهندگی اغلب اشتباه گرفته می ‌شود. یک پناهجو یا متقاضی پناهندگی کسی است که می ‌گوید پناهنده است اما، ادعای او هنوز مشخص نشده ‌است. به‌ صورت متوسط هر سال حدود ۱ میلیون نفر به‌ شکل مستقل درخواست پناهندگی می‌ کنند.

حال که پناهندگی را برای شما به صورت ریشه ای بررسی نمودیم، نوبت به بررسی معایب پناهندگی می رسد. مهاجرت همانطور که اشاره کردیم مفهومی متفاوت از پناهندگی دارد. در هر صورت و شرایطی که یک فرد تصمیم به مهاجرت بگیرد با همه ی سختی هایش؛ یک تصمیم سخت محسوب می ‌شود با توجه به این که مزایای زیادی دارد، شامل معایبی هم نیز هست. مقصدهای بسیاری برای مهاجران وجود دارد که با توجه به شرایط خود و یا خانواده ی خود می‌ توانند یکی از آن ها را انتخاب نمایند.

به دلایل مختلفی، کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، برخی کشورهای اروپایی مانند انگلستان، آلمان، اتریش، سوئد، هلند و نروژ از مقاصد محبوب مهاجرت در سراسر جهان است. اما پناهندگی چطور؟ چگونه است که معایب پناهندگی از معایب مهاجرت بسیار بیشتر است؟ در سال های اخیر شاهد این هستیم که افراد زیادی از سراسر جهان و علی الخصوص خاورمیانه و قاره ی آفریقا در بسیاری در کشورهای مختلف درخواست پناهندگی می کنند که البته جدیدا هم اغلب آن ها با جواب منفی رو به رو می شوند.

معایب پناهندگی

یک اصل مهم برای پناهندگی وجود دارد که شامل این است که؛ مهم ترین و اساسی ترین مرحله ی درخواست پناهندگی داشتن یک پرونده ی قوی، مستند و مناسب است.

نکاتی درباره ی معایب پناهندگی

اگر شخصی که خواهان پناهندگی است، دارای پرونده و یا به اصطلاح کیس مناسب داشته باشد و از همه مهم تر بتواند نشان دهد که ترک وضعیت فعلی و ورود به وضعیتی که برای ان درخواست پناهندگی داده است به صلاح او است، مب توان گفت که به احتمال ۹۹ درصد درخواست پناهندگی او موفقیت آمیز خواهد بود.

اما مسئله ای که این روزها باعص شده است تا پذیرش پناهندگی سخت تر از قبل شود، دسته های بزرگ درخواست پناهجویان است که اتفاقا، درخواست پناهندگی آن ها رد هم شده است. حالا آن ها که نمی خواهند بازگردند، سال های زیادی از عمر خود را در حالت بلاتکلیفی به سر می برند و معلوم نیست که سرنوشتی در انتظار آنان است.

سوالی که در این جا و در زمینه ی بررسی معایب پناهندگی پیش می آید این است که؛ آیا کسی که با ویزای شینگن قانونی به اروپا سفر کرده باشد، می تواند درخواست پناهندگی کند؟ جواب مثبت است!
البته باید دلایل کامل و کافی ارائه دهد. خیلی ها این مسئله را به اشتباه متوجه می شوند بنابراین لازم است بگوییم که یکی از حباب هایی که در زمینه ی معایب پناهندگی برای افراد وجود دارد این است که فکر می کنند که با ورود غیر قانونی به اروپا می توانند روند سریع تری برای درخواست پناهندگی طی کنند در صورتی که این کاملا اشتباه است.

مهم ترین مسئله ای که در این زمینه وجود دارد این است که هنوز هم بسیاری از متقاضیان پناهندگی درک درستی از قوانین پناهندگی و جنبه های حقوقی و قانونی آن ندارند.

در مورد پناهندگی

طبق آمار، پناهجویان کشورهای مختلف در حالی برای پناهندگی اقدام عملی می کنند که کارمندان دولتی در ادارات مربوط به پناهندگی با جزئیات درمورد هرکدام از پرونده ها به صورت واضح و مشخص پرسش هایی را مطرح می کنند که با این که سوالاتی پایه هستند اما، پاسخی مشخص می خواهند که همان پاسخ ها بدون شک سرنوشت فرد را در کشور مورد نظر مشخص می کند.

درخواست پناهندگی از کشورهای قاره ی آمریکا و دیگر کشورها هم که قوانین سخت مربوط به خود را دارد. در نهایت همه ی این امور، درخواست پناهندگی به کشوری دیگر از جمله کارهای مبهم و سخت است که به خاطر آینده ی نامعلوم آن به کسی توصیه نمی شود.

نکاتی درباره ی معایب پناهندگی

اگر با ویزای توریستی و یا ویزای دیدار با بستگان به کشورهای اروپایی سفر کردید و تصمیم گرفتید که پناهنده شوید باید بگوییم که تصمیم بسیار سخت گرفته اید زیرا، احتمال رد پرونده ی شما بیش از پیش می شود. شما با استفاده از ویزای توریستی و یا ویزای دیدار با اعضای خانواده ی خود وارد یک کشور میزبان که اکثرا سخت گیر در زمینه ی صدور ویزا هم هستند می شوید و بعد اعلام پناهندگی می کنید!

حتماً بخوانید:
پناهندگی آمریکا :‌ شرایط و قوانین پناهندگی در آمریکا

پناهندگی آمریکا :‌ شرایط و قوانین پناهندگی در آمریکا

قوانین پناهندگی در آمریکا کسانی هستند که قصدمهاجرت به کشورامریکا ازطریق پناهندگی را دارند ما در این مقاله سعی داریم که وضعیت پناهندگان در کشور آمریکا…

این اقدام شما این گونه جلوه می کند که شما هم از اعتماد آن ها استفاده کرده اید و هم بر روی یکی از خطوط قرمز آن ها یعنی سو استفاده از اعتماد دست گذاشته اید. اگر که موردتان هم قابل پذیرش نباشد که ممکن است برای همیشه درخواست های ویزای شما در حوزه ی شینگن رد شود.

اگر واقعا می خواهید تا به کشوری پناهنده شوید، قبل از هر چیزی قوانین آن کشور را به صورت کامل جویا شوید و با معایب پناهندگی و حتی مزایا و امتیازات آن آشنا شوید و تصمیم درست را اتخاذ کنید.

منبع : الی گشتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits