دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
دوختنِ نادرترین لباس دنیا از ابریشم طلایی!
8
پروژه‌های عجیب، ضد محیط زیست و بی فایده:این دونفر سرپرست تیمی ۸۰ نفره بوده‌اند تا ۱‌.۲ میلیون عنکبوت طلایی را جمع کنند، با شیر تغذیه کنند تا الیاف لازم برای دوختنِ نادرترین لباس دنیا از ابریشم طلایی را مهیا کنند.

در سال 2009، آنچه تصور می‌شود بزرگ‌ترین و کمیاب‌ترین تکه پارچه جهان است که تماماً از ابریشم گوی باف ابریشم طلایی ساخته شده است، در موزه تاریخ طبیعی آمریکا در نیویورک به نمایش گذاشته شد. گفته می شود که "تنها تکه پارچه بزرگ ساخته شده از ابریشم عنکبوت طبیعی موجود در جهان امروز است." این یک منسوجات نفس گیر است و داستان خلقت آن جذاب است.این تکه پارچه پروژه ای بود که به طور مشترک توسط سایمون پیرز، مورخ هنر بریتانیایی که در منسوجات متخصص است، و نیکلاس گودلی، شریک تجاری آمریکایی او، رهبری می شد. تکمیل این پروژه پنج سال طول کشید و بیش از 300000 پوند (تقریباً 395820 دلار) هزینه داشت. نتیجه این تلاش یک پارچه 3.4 متری (11.2 فوت/) در 1.2 متری (3.9 فوت) بود.

دوختنِ نادرترین لباس دنیا از ابریشم طلایی

پارچه تولید شده توسط Peers and Godley یک شال/شنل براده طلایی رنگ است. الهام بخش این شاهکار توسط Peers از یک روایت فرانسوی مربوط به قرن 19 گرفته شده است. این گزارش تلاش یک مبلغ یسوعی فرانسوی به نام پدر پل کامبوه را برای استخراج و ساخت پارچه از ابریشم عنکبوت توصیف می کند. در حالی که در گذشته تلاش های مختلفی برای تبدیل ابریشم عنکبوت به پارچه انجام شده است، پدر کامبوه به عنوان اولین فردی در نظر گرفته می شود که موفق به انجام این کار شد. با این وجود، تار عنکبوت قبلاً در دوران باستان برای اهداف مختلف برداشت شده بود. به عنوان مثال، یونانیان باستان از تار عنکبوت برای جلوگیری از خونریزی زخم استفاده می کردند.

دوختنِ نادرترین لباس دنیا از ابریشم طلایی

دوختنِ نادرترین لباس دنیا از ابریشم طلایی

دوختنِ نادرترین لباس دنیا از ابریشم طلایی

عنکبوت Peers و Godley که برای تولید پارچه‌های خود استفاده می‌کنند، به عنوان عنکبوت گوی تار طلایی پا قرمز (Nephila inaurata) شناخته می‌شود که گونه‌ای بومی شرق و جنوب شرق آفریقا و همچنین چندین جزیره در غرب هند است. اقیانوس، از جمله ماداگاسکار. تنها ماده های این گونه ابریشم تولید می کنند که آن را به صورت تار می بافند. تارها در نور خورشید می درخشند و گفته شده است که این کار یا برای جذب طعمه است یا به عنوان استتار.

دوختنِ نادرترین لباس دنیا از ابریشم طلایی

برای Peers و Godley، بیش از یک میلیون نفر از این عنکبوت‌های طلایی پا قرمز ماده باید اسیر می‌شدند تا ابریشم کافی برای شال/شنل خود به دست آورند. خوشبختانه این گونه معمولی عنکبوت است و در جزیره به وفور یافت می شود. عنکبوت ها پس از تمام شدن ابریشم به طبیعت بازگردانده شدند. با این حال، پس از یک هفته، عنکبوت ها می توانند یک بار دیگر ابریشم تولید کنند. عنکبوت ها فقط در فصل بارانی ابریشم خود را تولید می کنند، بنابراین فقط در ماه های بین اکتبر و ژوئن صید می شوند.

دوختنِ نادرترین لباس دنیا از ابریشم طلایی

دوختنِ نادرترین لباس دنیا از ابریشم طلاییاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (8 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است