دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
7 محل مناسب برای نصب ردیاب خودرو
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
متخصصین نصب ردیاب، فضای زیر سپر جلو و عقب خودرو را برای نصب ردیاب بسیار مناسب می دانند. در این مورد لازم است به آرامی سپر جلو یا عقب ماشین را در بیاورید و ردیاب مورد نظر در داخل آن نصب کنید.

ردیاب خودرو از جمله مهم‌ترین مواردی است که در جلوگیری از سرقت خودرو و پیدا کردن خودرو پس از سرقت، نقش پررنگ و روشنی دارد. بنابراین با تهیه GPS برای خودرو خود خیالی آسوده را به خود هدیه خواهید داد. اما آیا کار با خرید جی پی اس خودرو تمام می‌شود؟
طبیعتاً نه؛ در واقع یکی از دغدغه‌هایی که پس از خرید ردیاب یا حتی پیش از آن ذهن خریداران را درگیر می‌کند، محل نصب ردیاب خودرو است.

محل نصب ردیاب خودرو

در ابتدا و پیش از هر چیز دیگری بد نیست بدانید که نصب ردیاب خودرو به موارد مختلفی بستگی دارد. این موارد با در کنار هم قرار گرفتن‌شان به شما کمک می‌کنند تا برای پیدا کردن این محل تصمیم درست را بگیرید. مواردی که برای نصب ردیاب خودرو باید به آن‌ها توجه داشته باشید به اختصار عبارتند از:

 ردیاب خودرو

نوع ردیاب خودرو

به طور کلی مدل خودرو و نوع ردیاب مورد نظرتان مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که بر محل نصب ردیاب خودرو تاثیر بسیاری می‌گذارند. با این حال مدل خودرو شاید برای انتخاب این محل چالش زیادی ایجاد نکند.
چراکه ساختار خودروها و علی‌الخصوص سیمکشی و سیستم برق آن‌ها که در نصب جی پی اس مهم‌اند، معمولاً به یک شکل هستند و تفاوت‌هایی جزئی دارند. اما نوع ردیاب خودرو مورد مهم‌تری است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. در حال حاضر دو مدل از ردیاب‌های خودرو وجود دارند که عبارتند از: ردیاب سیمی و ردیاب آهنربایی

ویژگی ردیاب‌های آهنربایی خودرو که موجب تمایز آن‌ها با ردیاب‌های سیمی شده است، حمل آسان آن‌ها و باتری داخلی است که قابلیت شارژ مجدد دارند. اما ردیاب‌های سیمی برق مورد نظر خود را از باتری خودرو تامین می‌کنند که از این جهت نیاز به سیمکشی دارند و نقطه قوت آن‌ها نسبت به ردیاب‌های آهنربایی این است که دیگر نیاز به شارژ ندارند و گاه‌وناگاه امکان خاموش شدن آن‌ها وجود ندارد.

و اما برویم سراغ محل نصب ردیاب خودرو؛ حالا که با موارد مهمی که پیش از نصب جی پی اس خودرو باید به آن‌ها توجه داشته باشید آشنا شده‌اید، وقت آن رسیده تا از انواع محل‌هایی که می‌توانید برای نصب ردیاب خودرو روی آن‌ها حساب باز کنید، آگاه شوید. این محل‌ها که ممکن است در داخل کابین خودرو یا خارج از کابین قرار داشته باشند، به اختصار عبارتند از:

محل نصب ردیاب خودرو

  • زیر داشبورد فرمان خودرو
  • زیر سپر جلو و عقب ماشین
  • داخل چراغ ترمز ماشین
  • پشت و زیر صندلی خودرو
  • صندوق عقب خودرو
  • کنار بلندگوهای خودرو
  • زیر آفتاب‌گیر خودرو

۷ محل که می‌توانید برای نصب جی پی اس در نظر داشته باشید را به اختصار خدمت شما معرفی کردیم. در کنار معرفی این محل‌ها و نکاتی که در هنگام نصب ردیاب در این مکان‌ها باید به آن توجه داشته باشید، باید بدانید که در نظر گرفتن انتقال داده‌های ماهواره‌ای در هنگام نصب جی پی اس خودرو یا سیمکشی آن، در انتخاب بهترین جی پی اس خودرو و محل نصب ردیاب تاثیر به‌سزایی دارد.

بهترین مکان برای نصب جی پی اس

۱- زیر داشبورد فرمان خودرو

زیر داشبورد فرمان خودرو متداول‌ترین مکان برای نصب جی پی اس خودرو است. همچنین بیشترین سیمکشی خودرو در این قسمت قرار دارد و از قضا پورت OBD-ll هم که برای نصب ردیاب‌های سیمی خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد در زیر داشبورد فرمان خودرو قرار گرفته است.
پورت OBD-ll چیست و چه کاربردی دارد؟

پورت OBD-ll در خودرو به‌طور خلاصه به دستگاه‌های الکترونیکی این اجازه را می‌دهد تا با کامپیوتر مرکزی خودرو ارتباط برقرار کنند. در ابتدا این پورت به دو منظور ایجاد شده بود که یکی از آن‌ها کنترل گازهای گلخانه‌ای خودرو و دیگری هم کنترل میزان تزریق سوخت به صورت اتوماتیک بود. همچنین پورت OBD-ll امکان بررسی مشکلات ایجاد شده در سیستم خودرو را به مکانیک‌ نیز می‌دهد.

۲- زیر سپر جلو و عقب ماشین

یکی دیگر از محل‌هایی که برای نصب جی پی اس می‌توانید روی آن حساب باز کنید، زیر سپر جلو و سپر عقب خودرو است. این مکان‌ها با توجه به اینکه در خارج از کابین خودرو قرار گرفته‌اند و امکان آسیب دیدن آن‌ها هم به نسبت سایر محل‌های خودرو بیشتر است، مکان خیلی مناسبی نیست.
اما با این حال می‌تواند مکان بسیار مناسبی برای ردیاب‌های آهنربایی و قابل حمل باشد. برای نصب ردیاب‌های سیمی در زیر سپر جلو یا عقب خودرو هم لازم است تا سپر خودرو باز شده و در نتیجه ردیاب نیز نصب شود.

 ردیاب خودرو را کجا نصب کنیم ؟

۳- داخل چراغ ترمز ماشین

چراغ ترمز ماشین از جمله مکان‌های دیگری است که برای نصب ردیاب خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محل به جهت آنتن‌دهی ماهواره‌ای ردیاب و موقعیت مکانی خوبی که در بدنه ماشین دارد، محل مناسبی برای نصب ردیاب خودرو است.

اما به جهت اینکه برای نصب جی پی اس باید چراغ خودرو باز شود و ردیاب درون آن قرار بگیرد، مناسب‌ترین ردیاب برای این قسمت ردیاب سیمی است. جی پی اس سیمی هم به جهت سیمکشی که دارد، با نصب آن در این محل برای سیمکشی ردیاب چالش بیشتری خواهید داشت.

۴- پشت و زیر صندلی خودرو

با نصب ردیاب سیمی در زیر صندلی خودرو ممکن است با آنتن‌دهی ضعیف آن روبه‌‍رو شوید.مهم‌ترین نکته در هنگام نصب ردیاب خودرو در این محل، سیمکشی آن است که معمولاً از کف خودرو انجام می‌شود و چنانچه قصد دارید تا خودتان این کار را انجام دهید، برای سیمکشی ردیاب باید مهارت کافی را داشته باشید.

۵- صندوق عقب خودرو

نصب جی پی اس در صندوق عقب خودرو می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد. یکی از این مزیت‌ها شرایط پوششی مناسب آن است که در کنار جاهای مخفی مختلف، این امکان را به شما می‌دهد تا از ردیاب در برابر شرایط آب‌وهوایی مختلف و سارقان به خوبی محافظت کنید. همچنین سیستم برق‌رسانی کامل در صندوق عقب اغلب خودروها، سیمکشی جی پی اس خودرو را برای شما ساده‌تر می‌کند.

۶- کنار بلندگوهای خودرو

یکی از بهترین محل‌ها برای نصب ردیاب خودرو، کنار بلندگوهای خودرو در داخل درب خودرو‌ها است. این محل با توجه به اینکه مخفی است و از طرفی دیگر برای سیمکشی و آنتن‌دهی ردیاب هم چالش کمتری را خواهید داشت، می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. البته باید به فرکانس‌های آهنربایی بلندگو‌های خودرو و تاثیر آن بر ردیاب‌ها هم اطلاع کافی داشته باشید تا احیاناً با مشکلی از جنس اختلالات شبکه‌ای و … نیز روبه‌رو نشوید.

7 محل نصب ردیاب خودرو

۷- زیر آفتاب‌گیر خودرو

از جمله مکان‌های مناسب برای نصب جی پی اس خودرو زیر آفتاب‌گیر خودرو است. البته این محل بیشتر از آنکه برای نصب ردیاب‌های سیمی مناسب باشد، محل بسیار مناسبی برای نصب ردیاب‌های آهنربایی است. چراکه امکان آشکار شدن جی پی اس سیمی و پیدا کردن آن توسط افراد مختلف خیلی ساده است.

گرچه با نصب ردیاب در این محل می‌توانید از آنتن‌دهی مناسب آن بهره‌مند شوید، با این حال این مکان محلی ایده‌آل برای نصب جی پی اس نیست و آن را توصیه نمی‌کنیم؛ چراکه این محل برای از کار انداختن جی پی اس خودرو هم بسیار ایده‌آل است. البته در صورتی که جی پی اس زیر پوشش سقف در قسمت آفتاب‌گیر خودرو قرار بگیرد، احتمال از کار انداختن آن و آشکار شدنش به شدت پایین می‌آید.

منبع : رادار فراتکاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits