دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
میدونی چرا بسته های چیپس پر از هواست؟!
5
آیا برایتان سوال پیش آمده چرا وقتی بسته های گاز نیتروژن میخرید داخلش چندتا دونه چیپس وجود دارد؟

به منظور حفظ طراوت و تازگی چیپس ها و پفک ها، تولیدکنندگان به بسته ها نیتروژن اضافه می کنند.بسیاری افراد که طرفدار چیپس هستند از مقدار هوای داخل بسته ها شاکی هستند، اما علت علمی این همه هوای اضافی چیست؟علت وجود این هوا، نیتروژن است. هر نوع خوراکی و ماده غذایی از لحظه تولید در معرض فساد و آلودگی قرار دارد، بنابراین نوع و شیوه بسته‌بندی اهمیت بسیار زیادی در حفظ سلامت و بهداشت مواد غذایی دارد. در شرایطی که مواد غذایی موجود در بسته‌بندی ها با گاز نیتروژن یا گاز ازت با درجه خلوص بالا احاطه شود محیطی را به وجود می‌آورد که امکان فساد و خرابی ماده خوراکی به حداقل ممکن و حتی صفر می‌رسد. وجود نیتروژن سبب می‌شود از فساد و خرابی مواد غذایی به ویژه مواد غذایی سرخ شده و همچنین از ترشیدگی مواد غذایی که به دلیل اکسیدشدن در محیط بسته‌بندی ایجاد می شود، پیشگیری شود.

چیپس /گاز نیتروژن

به نظر می رسد 42 درصد نیتروژن در یک بسته بندی کافی و مناسب است.انجمن تولید کنندگان اسنک، آجیل وچیپس (SNACMA) بریتانیا توضیح می دهد که، محصولات تولید شده توسط تولید کنندگان اسنک بریتانیا بر اساس وزن فروخته می شود؛ و به منظور حفظ طراوت و تازگی محصول نیتروژن به آن اضافه می شود که این گاز در هوا هم وجود دارد. همچنین این گاز مانند یک لایه محافظتی برای چیپس ها عمل می کند و باعث می شود چیپس ها طی حمل و نقل خرد و شکسته نشوند.هوای داخل بسته های چیپس در بریتانیا اندازه گیری و مقایسه شد که مقدار هوا از 18 درصد تا 70 درصد تخمین زده شد.

چیپس /گاز نیتروژن

گاز ازت یا نیتروژن در صورتی که خلوص بالایی داشته باشد یک گاز بدون رنگ، بدون بو و بدون طعم است که در اصطلاح به آن گاز خنثی می‌گویند. از این گاز در صنایع بسته بندی به وفور استفاده می‌شود.وجود این گاز در بسته‌بندی محصولات و خوراکی‌ها به ویژه انواع اسنک‌ها کمک می‌کند تا میزان اکسیژن در بسته‌بندی ها به زیر یک درصد کاهش پیدا کند و فساد ناشی از باکتری های هوازی و اکسیداسیون در بسته‌بندی ها را به تاخیر می‌اندازد و به این ترتیب استفاده از این گاز موجب می شود مدت ماندگاری محصول بیشتر شده و علاوه بر سلامت غذا، شکل و ظاهر زیبای محصول نیز ماندگارتر می‌شود.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.6 از 5 (5 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است