دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با مجازات کپی پایان نامه و نکات مهم
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
سرقت ادبی بدین معناست که شما ایده و جملات دیگران را به عنوان ایده و جملات خودتان جا بزنید. اغلب دانشجویان ناخواسته مرتکب سرقت ادبی می شوند. اگر حین سرقت ادبی مچتان را بگیرند، عواقب آن می تواند اثرات مخربی بر جنبه تحصیلی داشته باشد.

مجازات سنگین برای کپی و خرید پایان نامه

جرم سرقت علمی ، به طور خلاصه به این معنا است که فردی ، با علم و عمد ، آثار علمی تولید شده توسط دیگری را به صورت غیر مجاز و بدون رضایت صاحب اثر ، مورد استفاده قرار داده و به نام خود منتشر نماید که این جرم ، مصادیق متنوعی دارد و در قوانین مربوطه ، مجازات هایی اعم از حبس ، جزای نقدی ، پرداخت خسارت برای ارتکاب آن پیش بینی شده است .

مدیر کل نظارت و ارزیابی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تشریح علل اصلی ریشه دوانیدن پدیده خرید و فروش یا کپی پایان نامه در دانشگاه های کشور، گفت: برخی از اعضای هیأت علمی در دانشگاه ها مسبب اصلی این تخلف بزرگ آموزشی هستند.

رضا عامری از برخی تخلفات که توسط دفاتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی مستقر در استان ها به وزارت علوم گزارش شده، خبر داد و گفت: در مواردی کپی و فروش پایان نامه که محرز شده حاصل زحمات دانشجو نبوده است و از دانشگاه ها خواسته شد تا با این دسته از دانشجویان برخورد شدیدی صورت گیرد.

اخراج آموزشی؛ نتیجه کپی پایان نامه

به گفته وی به محض مشاهده خرید یا کپی پایان نامه، پس از برخورد با شخص خاطی، نه تنها اخراج آموزشی صورت می گیرد، بلکه دیگر امکان دانش آموختگی نیز برای این افراد وجود ندارد.

جرم سرقت علمی چیست ؟

این مقام مسئول در وزارت علوم که معتقد است باید دید ریشه خرید و فروش پایان نامه بیشتر از کجا سرچشمه می گیرد، تاکید کرد که ابتدا لازم است محرز شود این تخلف در تمام نظام های آموزشی حتی دانشگاه های مختلف کشور از جمله غیرانتفاعی ها و غیردولتی ها، دانشگاه آزاد یا پیام نور شیوع دارد یا نه.

عملیات پلیسی بهترین راه نیست

مدیر کل نظارت و ارزیابی وزارت علوم گفت: به طور کلی نمی توان سهم دانشگاه ها را در تخلفات پایان نامه یکسان دید و مسلماً در دانشگاه هایی که هیأت علمی تمام وقت فعال و چارچوب نظام آموزشی مشخص دارند، کپی یا خرید و فروش پایان نامه کمتر دیده می شود اما هر جا که نه تنها هیأت علمی تمام وقت فعال نیست و برعکس استادان مدعو و حق التدریس حضور بیشتری دارند، تعداد این تخلفات نیز بیشتر است.

وی با بیان اینکه برخورد با فروش پایان نامه ها باید ریشه ای باشد، گفت: استفاده از شیوه های پلیسی به منظور جستجو در سطح شهر و زیرزمین ها برای یافتن مراکز فروش و کپی پایان نامه رهگشا نیست و سازمانهای مسئول باید با این موضوع برخورد کنند.

جرم سرقت ادبی - سرقت علمی

هیأت علمی ها؛ مقصران اصلی

مدیر کل نظارت و ارزیابی آموزش عالی در وزارت علوم، بررسی تعداد پایان نامه هایی که یک استاد راهنما همزمان با دانشجویانش به پیش می برد را یکی از راههای کاهش این تخلف آموزشی عنوان کرد و گفت: در دانشگاه هایی که استادان راهنما بیشتر از سهم خود دانشجویان کارشناسی ارشد را در پیشبرد پایان نامه راهنمایی می کنند، مشکلات کپی پایان نامه نیز بیشتر خواهد بود.

از یاد بردن موضوع 7 یا 8 پایان نامه ای که استاد راهنما با دانشجویان خود دارد، نتیجه اش همین فروش پایان نامه می شود و مهمترین موردی است که به گفته عامری ابتدا باید در دانشگاه ها به آن توجه شود.
ارزیابی درون دانشگاهی به ویژه در دانشگاه های غیردولتی باید جدی تر گرفته شود هر چند ممکن است این تخلف در سایر دانشگاه ها نیز مشاهده شود.

سرعت دادن به ارزیابی ها در دانشگاه ها

این مقام مسئول در وزارت علوم، با اشاره به برگزاری آخرین نشست هیأتهای نظارت و ارزیابی دانشگاهها که برای بررسی برخی مشکلات و تخلفات مانند خرید یا کپی پایان نامه تشکیل شده اند، افزود: در آن نشست، پیشنهاداتی از جمله واگذاری نقش و نظارت بیشتر به دفاتر نظارت و ارزیابی استانها مطرح شد از این رو هم اکنون اکثر بازدیدها توسط دفاتر ذکر شده، صورت می گیرد.

مجازات کپی پایان نامه

همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی و سرعت دادن به ارزیابیها پس از آن نشست در دستور کار قرار گرفت و از تمام دفاتر خواسته شد تا نتیجه نظارت ها و ارزیابی ها را ارسال کنند که به تدریج این امر صورت می گیرد؛ هر چه از عمر این هیأت ها می گذرد نه تنها به وظایف خود آشنا می شوند بلکه دقت و سرعت عملشان نیز افزایش می یابد.

حتماً بخوانید:
حکم شرعی خرید و فروش پایان نامه و کسب درآمد از آن

حکم شرعی خرید و فروش پایان نامه و کسب درآمد از آن

در بسیاری از حوزه‌های دینی، احکامی برای خرید و فروش پایان‌نامه یا تز و دفاع از پایان‌نامه تعیین شده است. در ادامه به برخی از این احکام اشاره می‌کنیم.

مدیر کل نظارت و ارزیابی آموزش عالی در وزارت علوم در ادامه با بیان اینکه حدود 600 تا 700 بازدید میدانی از سوی دفاتر نظارت و ارزیابی استانها در دانشگاه ها گزارش شده است، اظهار داشت: نتایج این ارزیابی ها در تصمیمات وزارت علوم از جمله صدور مجوز رشته های تحصیلی، توسعه دانشگاه ها و سایر موارد تاثیر گذار است.

منبع : خبرگزاری قدساین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits