دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
داستان کهن ایرانی / سه پیرمرد
8
داستان های کوتاه به دلیل اینکه حجم کمتری نسبت به رمان و داستان های بلند دارند و وقت زیادی از خواننده را نمی گیرند بیشتر مورد توجه هستند.داستان ها به ما تجربه ها و درس های بزرگی را در زمانی کوتاه می آموزند.

شخصی برای حل مشکلی که داشت به پیرمردی مراجعه کرد که قامتش به سرش طاس ریشش سفید و دراز و چشمهایش قی آلود و کاسه ی سرش فرو رفته بود و به نظر میآمد که این پیرمرد در لحظات آخر زندگی است.
خلاصه آن مرد مشکل خودش را به این پیرمرد اظهار نمود و راه چاره خواست. پیرمرد در حالی که سرش از ضعف پیری می لرزید به آن مرد گفت باید وی و برادرم را که از من مسن تر است ببینی. ممکن است او با تجربیاتی که دارد مشکل تو را حل کند آن مرد میگوید با راهنمائی این پیرمرد رفتم و برادرش را پیدا کردم ولی دیدم از پیر اولی قویتر و موهایش تازه شروع کرده است به سفیدی و به نظرم خیلی کم سن و سال تر از پیرمرد اولی می آمد.

داستان کهن ایرانی / سه پیرمرد

مشکلم را به او شرح دادم و از او خواستم که مرا در حل آن یاری و هدایت کند. جواب داد نمی دانم اگر کسی بتواند به سئوال تو پاسخ دهد آن برادر بزرگتر از من است که در همین نزدیکی ها او را خواهی یافت. من ناچار از پیش او نیز گذشته به راه افتادم. مردی را دیدم که مشغول زراعت زمین است و موهایش ابدأ سفیدی ندارد و به قدری قوى البنیه و تنومند است که ابدا تصور نمی برد که از دو پیرمرد اولی و دومی بزرگتر باشد. به او گفتم: ای پدر من، دو پیرمرد در من، دو پیرمرد یافتم که مرا مسخره کردند و حل مشکلی را از آنان خواستم ، گفتند ما از دادن پاسخ به مشکل تو عاجزیم، برادری از خود بزرگتر داریم شاید او بتواند جواب قانع کننده ای به تو بدهد و تو را در حل مشکل یاری نماید. آن پیرمرد تبسم کرد و در جوابم گفت: آن چه دو برادر من به تو گفته اند: راست است آن هر دو از من کوچکترند. اولی را که شما دیدید زیادتر سال ندارد. اگر شکسته و رنجور و قد خمیده است علتش این است که زنی بداخلاق و لجوج دارد و نیز اطفالی چند که همه شرند و او را عذاب می دهند.

داستان کهن ایرانی / سه پیرمرد

برادر دوم من هفتاد و پنج ساله است و اگر به نظر تو جوان تر آمده است از باب آن است که زنی خوش اخالق و سازگار دارد و بدون اولاد است و از این جهت گرفتاری ندارد.و مرا که می بینی با بنیه تر و قویتر از آن دو برادر به نظر می آیم و با آن که قریب صد سال از عمرم گذشته هنوز مشغول زراعت و کشاورزیم. به آن سبب است که تا حال اصلا به فکر ازدواج نیفتاده ام و زن و بچه ندارم!این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (8 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است