مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کلیسای وست مینستر لندن : همه آنچه قبل از رفتن باید بدانید
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
کلیسای وست مینستر که به عنوان کلیسای سلطنتی لندن شناخته می شود یکی از پربازدیدترین اماکن مذهبی دنیاست که مراسم رسمی خاندان سلطنتی انگلیس در آن جا برگزار می گردد. 

کلیسا وست مینستر ( به انگلیسی : Westminster Abbey ) یکی از کلیساهای تاریخی انگلیس در مرکز شهر لندن است که به سبک معماری گوتیک ساخته شده است و مکان سنتی مراسم تاج گذاری ، ازدواج و تدفین خاندان سلطنتی انگلیس است.

مساحت کلیسا حدود 3000 متر مربع و ارتفاع برجهای آن 69 متر است. زمان ساخت بنای اولیه این کلیسا به سال 616 میلادی برمیگردد. برج های غربی کلیسا در سال های 1722 و 1745 توسط نیکلاس هاکسمور ساخته شده اند.
مرمت و بازسازی کلیسا زیر نظر سر جورج یلبرت اسکات در قرن 19 میلادی انجام شد ، این کلیسا سویم مرکز علمی بریتانیا بعد از آکسفورد و کمبریج محسوب می شود.

هر ساله 1 میلیون نفر از کلیسای وست مینستر لندن بازدید میکنند ، این کلیسا به عنوان کلیسای سلطنتی لندن شناخته می شود که مراسم تاجگذاری متعددی در آن برگزار شده است.
این کلیسا با معماری گوتیک منحصر به فردی که دارد ، نقاشی های خیره کننده ، شیشه های رنگارگ و صنایع دستی زیبا ، تندیس ها و مجسمه های بی نظیر ، به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است و بین مردم لندن و توریست های خارجی کاملا شناخته شده است.

کلیسای وست مینستر لندن

معرفی کلیسا وست مینستر لندن

شهرت کلیسای وست مینستر لندن تقریبا به اندازه شهر کلیسای نوتردام پاریس است .
این کلیسا محل برگزاری مراسم مهم ملی و تاجگذاری های متعدد بوده است و به همین دلیل به عنوان کلیسای سلطنتی شناخته می شود.
مراسم ازدواج پرنس ویلیام و کیت میدلتون در سال 2011 در این کلیسا بوده است.
از آنجا که این کلیسا بازدید کننده زیادی دارد ، به جای برگزاری تورهای گروهی ، از تورهای صوتی برای بازدید کنندگان استفاده شده است ، فایل صوتی راهنمای کلیسا به 11 زبان ترجمه شده و رایگان است ، تور صوتی حدود 1 ساعت طول می کشد و معرفی کلیسا با دقیق ترین جزئیات انجام می شود.

نقش نگاره های دیوارهای کلیسا صدها سال راز و داستان تاریخی در خود جای داده اند.
این کلیسا به سبک معماری گوتیک در قرن 11 ساخته شده و از همان دوران محل محل تاج گزاری خاواده سلطنتی بوده و 16 مراسم ازدواج سلطنتی در آن برگزار شده است.
این کلیسا یکی از پربازدیدترین مکان های مذهبی جهان است و جدا از اهمیت مذهبی که دارد ، مجسمه ها ، تندیس ها و آثار یادبود زیادی را به تماشای بازدید کنندگان می گذارد.

تا 700 سال قبل صندلی تاج گذاری در کلیسا نگهداری می شد که جواهری اسکاتلندی با ارزش تاریخی بالا روی آن نصب شده بود. در کریسمس 1950 گروهی دانش آموز اسکاتلندی این جواهر با به سرقت بردند و به کشور خودشان برگرداندن ولی 4 ماه بعد توسط پلیس و در زمان تاجگذاری ملکه الیزابت دوم به کلیسا برگردانده شد.
در سال 1996 دولت بریتانیا به صورت رسمی این جواهر را به قلعه ادینبورگ در اسکاتلند برگرداند و در کنار جواهر تاج اسکاتلند قرار داد.
کلیسا وست مینستر 4 باغ دارد ، باغ سنت کاترین جدیدترین آنها و باغ کالج جالب ترین آن ها است .

کلیسای وست مینستر لندن کجاست

تاریخچه کلیسا وست مینستر

راهبان بندیکتی در سال 960 میلادی صومعه ار در کنار رودخانه تمیز و در منطقه جزیره تورنی ساختند که امروزه به نام محله وست مینستر شناخته می شود.
ادوارد یکم در سال 1040 دستور ساخت کلیسایی بزرگ با سبک معماری رمانسک را داد که جایگزین این صومعه شود و کلیسا را وقف سنت پیتر نمود ، ساخت این کلیسا 25 سال طول کشید ، از آنجا که در آن زمان کلیسای دیگری به نام ایست مینستر ( کلیسای شرقی ) برای سنت پاول ساخته شده بود ، کلیسای جدید را به عنوان وست مینستر ( کلیسای غربی ) نامگذاری نمودند که با هم اشتباه نشوند.
کلیسای وست مینستر تا 2 قرن بعد به همین شکل فعالیت داشت و در اواسط قرن 13 که سبک معماری گوتیک رواج گرفت ، پادشاه وقت ، هنری سوم دستور داد کلیسای وست مینستر به سبک گوتیک بازسازی شود البته بعضی از بخش های کلیسای قبلی را به همان شکل باقی گذاشتند .

معماری زیبای کلیسای وست مینستر

ساخت کلیسای گوتیک جدید در سال 1296 به پایان رسید و چندین بخش جدید به ساختمانش افزوده شد و برج های آ« در سال 1745 افتتاح گردید.
کلیسای وست مینستر از سال 1066 تبدیل به محل برگزاری تاجگذاری پادشاهان شد و در کنار کلیسای سنت مارگارت و ساختمان پارلمان بریتانیا در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید.39 پادشاه در این کلیسا تاجگذاری کردند و 17 پادشاه و ملکه و تعدادی از دوک ها و کنتس ها در آن به خاک سپرده شده اند.

عکس از کلیسای وست مینستر لندن

بخش های مختلف کلیسای وست مینستر

بخشی از کلیسا به نام بخش شاعران محل مقبره و یادبود نویسندگان بزرگان ادب از جمله توماس هاردی ، داروین ، چارلز دیکنز ، جفری چاوسر ، شکسپیر ، تی اس الیوت ، اسکار وایلد ، جین آستن ، افرابن و خواهران برونته و غیره است.
یک پنجره بزرگ رنگی در این کلیسا به نام آیزامبارد کینگدام برونل که یکی از مهندسان برجسته جهان به حساب می آمد ، اختصاص پیدا کرده است.
کلیسای وست مینستر در سال 1559 از کلیسای کاتولیک به کلیسای انگلیکان تبدیل گردید .
در سال 1560 جایگاه مختص شاهنشاهی به کلیسا تعلق گرفت یعنی کلیسای وست مینستر متعلق به پادشاه است و جزو قلمرو اسقف به حساب نمی آید.
در سال 2011 ازدواج شاهزاده ویلیام و کاترین میدلتون در این کلیسا برگزار گردید.
در سال 1953 مراسم تاج گذاری ملکه الیزابت در این کلیسا برگزار شد.
با وجودی که هیچ راهبی در این کلیسا زندگی نمی کند ولی در تعطیلات مذهبی و یکشنبه ها مراسم مخصوص کلیسا در آن برگزار می گردد.

باغ مخفی کلیسا وست مینستر

در این کلیسا باغی به نام باغ کالج وجود دارد که پشت دیوارهای بلند و درختان کهن پنهان شده است ، همین که وارد باغ می شوید احساس میکنید پا به دنیای دیگری گذاشته اید. این باغ حداقل 900 سال سن دارد و به عنوان قدیمی ترین باغ انگلیس شناخته می شود و در گذشته انواع گیاهان دارویی در آن کاشته می شده است.

معماری کلیسای وست مینستر لندن

مقبره سرباز گمنام

مقبره ای به حالت ایستاده متعلق به سربازی گمنام در این کلیسا ساخته شده است که ظاهرا متعلق به سربازی است که در جنگ جهانی کشته شده است. سایر مقبره های کلیسا به حالت افقی قرار دارند ولی این مقبره برای متمایز شدن هر چه بیشتر به حالت ایستاده ساخته شده است.

مسیر دسترسی به کلیسا وست مینستر

از آنجا که هیچ پارکینگی نزدیک به بنای کلیسا وجود ندارد بهترین روش برای رفتن به کلیسا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است