دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با انواع هندریل و حفاظ
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
هندریل (دستگیره، دست انداز، دَستک یا دستگرد) میله‌ایِ افقی شکل است که روی حفاظ (نرده) سوار می‌گردد تا افراد هنگام ایستادن کنار حفاظ‌ها (نرده‌ها) به آن تکیه کرده، آن را با دست بگیرند.

هندریل چیست؟

هندریل ها معمولا قسمت بالاییِ چارچوب یا قاب نرده های شیشه ای قاب دار (Framed) را تشکیل می‌دهند که هم جنبه ایمنی دارند و هم وجاهت بصری. برخی از آن‌ها کنار لبه‌­یِ بالاییِ صفحاتِ شیشه ای نصب شده و بسیار شکیل و امروزی هستند.

در حالیکه، همانگونه که اشاره شد هندریل، میله افقی‌­ای است که بالای نرده قرار می­گیرد و فرد هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها و سطوح شیب دار به عنوان تکیه گاه از آن استفاده می‌کند، اما نرده، محافظی است عمودی که کنار سطوح مرتفع، شیب دار یا پله ها کار گذاشته می‌شود تا ضمن جلوگیری از سقوط افراد، تردد آنها در پله‌ها را آسان کند.

همچنین، توصیه می‌شود در ساختمان‌ها و مراکزی که محل تردد کودکان یا بیماران ویلچیر دار (مانند مدارس، مهد کودک‌ها، پارک‌ها و مراکز تفریحی، بیمارستان‌ها و …) هستند، یک هندریل هم با ارتفاع کمتر از ۹۰ سانتیمتر نصب شود.

هندریل چیست؟

انواع هندریل

انواع هندریل در طرح‌ها، رنگ‌ها، مواد تشکیل دهنده و اشکال گوناگون در بازار موجود است. اما تقریبا می‌توان همه آنها را در دو نوع خلاصه کرد:

تاپریل (Toprail): نوعی از هندریل است که دقیقا بالای شیشه قرار می‌گیرد.

براکتی: نوعی از هندریل به شکل لوله است که از آن نیز جهت سهولت تردد افراد در ساختمان‌های مختلف بهره گرفته می‌شود.

انواع هندریل

انواع هندریل

در اکثر موارد هندریل های که روی نرده های شیشه ای نصب می‌شوند را از جنس استیل ضد زنگ یا آلومینیوم می‌سازند.

اما می توان برای دیگر مصارف یا به دلایل هنری و تناسب طراحی، آنها را از چوب، سایر فلزات، سنگ و برخی مواد پلیمری جدید و «آلومینیومِ پوششِ پودری» هم تولید کرد.

انواع هندریل شیشه ای

هندریل شیشه ای فیکس پوینت
هندریل شیشه ای اکسپوز
هندریل شیشه ای دفنی
هندریل شیشه ای اس
هندریل شیشه ای هنزا

هندریل شیشه ای اسپیگات

یکی از رایج ترین مدل های حفاظ شیشه ای که نیازی به زیرسازی ندارد و زمان نصب آن بسیار کوتاه تر از مدل های دیگر است و اتصالات آن به راحتی وظیفه نگهداری شیشه ها را انجام می دهد. پایه نرده شیشه ای اسپیگات از یک سری پایه های نگهدارنده که معمولا ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر دارند و از متریال های فولادی، آلومینیوم و استیل ستخته می شوند.

هندریل شیشه ای فیکس پوینت

نرده فیکس پوینت یا سیستم اتصالات نقطه ایث یکی از مدرن ترین روش های نصب نرده شیشه ای می باشد. در این نوع نرده، شیشه ها در محل های اتصال به بدنه سوراخکاری می شوند و قطعاتی نگهدارنده شیشه ها در محل های اتصال به بدنه جانبی متصل می گردند.

هندریل شیشه ای اکسپوز

این مدل نرده به نام اکسپوز یا هنریل روکار شناخته می شود. این نرده به صورت شیشه ای و یکدست درون پروفیلی یو شکل با جنس آلومینیوم نصب می شود. این پروفیل ها اغلب به دو صورت طراحی شده اند، مدل روکار و توکار که هندریل شیشه ای دفنی همان توکار است.

فواید هندریل

هندریل شیشه ای دفنی

این مدل حفاظ شیشه ای شباهت زیادی به نرده اکسپوز یا روکار دارد با این تفاوت که پایه نرده شیشه ای دفنی درون زمین جایگذاری می شود به همین دلیل است که به آن دفنی یا توکار گفته می شود. نکته مهم در استفاده از این مدل این است که قبل از اتمام کف سازی باید پروفیل ها در داخل زمین کار گذاشته شوند و سپس کار کف سازی را به اتمام برسانید.

هندریل شیشه ای هنزا

نرده شیشه ای هنزا به صورت المان هایی عمودی نصب می گردند. با توجه به نوع و استحکام بالای پایه های نگهدارنده این محصول، تمامی نیروی وارد شده از سوی شیشه به پایه ها منتقل شده و توسط اتصالاتی مناسب به کف انتقال پیدا می کند.

مقررات ملی نصب هند ریل ها

مقررات ملی نصب هندریل ها (موضوع الزامات عمومی ساختمان، مصوب سال ۱۳۹۲) سازندگان را به رعایت موارد زیر ملزم کرده است:

کار گذاشتن هندریل ها در ارتفاع حداقل ۹۰ سانتیمتری از سطوح شیب دار یا پله‌ها.
تمام سطوح با اختلاف سطح ۷۰ سانتیمتر به حفاظ (نرده) و هندریل نیاز دارند.
سطح میله­‌یِ دستگیره (هندریل) باید پیوسته، بدون محل قطع شدگی و فاقد هر گونه لبه یا جسم تیز باشد.
انتهای دستگرد (هندریل) باید به سمت دیوار خم یا چرخانده شده باشد تا از گیر کردن اشیاء یا لباس‌ها به میله­‌یِ هندریل جلوگیری شود.
الزام دیگر اینکه، رنگ میله­‌یِ دَستک (هندریل) باید با رنگ زمینه، دیوار یا اطراف متفاوت و قابل تشخیص باشد.
حداقل فاصله آزاد میان میله­‌یِ هندریل با نرده، دیوار یا سطح کنار آن (برای گرفتن دست) ۴۰ سانتیمتر بوده و این فضای آزاد می‌باید عاری از هرگونه جسم تیز یا برنده باشد.
در دو طرف مسیرهای ورودی و خروجی با ارتفاع دو پله و یا مسیرهای ورودی و خروجی شیب دار (مسیرهای دسترسی به ساختمان) باید میله­یِ دستگرد (هندریل) نصب گردد.

ویژگی های هندریل

ویژگی های هندریل شیشه ای

ایمنی و زیبایی بالا
ماندگاری و دوام بالا
نمای مدرن و منحصر به فرد
ایجاد چشم انداز بدون مانع
نصب سریع و آسان
شستشو و نظافت راحت
تنوع بالا در انتخاب رنگ شیشه و یراق آلات
استحکام بالا در برابر تغییرات جوی و برخورد اجسام

منبع : پنجره شهراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits