دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
دلیل چسبیدن خمیر به وردنه (مراحل آماده کردن خمیر نان)
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پختن نان در خانه سبب لذت بردن از طعم و مزه نان و کنترل روی مواد افزودنی داخل نان می شود. در این بخش نکاتی را درباره خمیر نان بیان کرده ایم که امیدواریم از آن بهره کافی ببرید. با ما همراه باشید .

راه کاری برای جلوگیری از چسبیدن خمیر به وردنه

چسبیدن خمیر نان به دست یک علت دارد و آن هم کم بودن میزان آرد است در این واقع خمیر را بپوشانید و در یخچال بگذارید تا چسبندگی برطرف شود. برای جلوگیری از چسبیدن خمیر به وردنه مطالب ما را دنبال کنید. برای جلوگیری از داشتن خمیر چسبناک نیز با ما همراه باشید .

برای جلوگیری از چسبیدن خمیر به وردنه روش زیر را پیشنهاد می کنیم : قبل از پاشیدن آرد ، وردنه را درون فریزر قرار دهید تا سرد شود .در این صورت خمیر به آن نخواهد چسبید پخت نان در خانه آسان است اما اگر برای اولین بار این کار را انجام دهید آماده کردن خمیر و مراحل پخت آن می تواند برایتان کمی مشکل ایجاد کند.
یکی از سوالاتی که به هنگام آماده نمودن خمیر برای یک نانوای تازه کار پیش می آید این است که چه زمانی خمیرتان خوب ور آمده است ؟ شما می توانید با تست انگشت خمیر یا ضربه زدن با یک وسیله نوک تیز بفهمید چه زمانی خمیرتان خوب ور آمده است.

راه کاری برای جلوگیری از چسبیدن خمیر به وردنه

علت چسبندگی خمیر نان چیست؟

خمیر نان را باید خوب ورز دهید تا در آن گلوتن ایجاد شده و نان نرم به دست آید . برای اینکار لازم است ، ۱۰ تا ۱۲ دقیقه خمیر را خوب ورز دهید و سپس با انگشت به آن ضربه بزنید.

اگر خمیر پس از ضربه زدن به حالت اول خود بازگشت و شکاف را پر نمود، برای اولین ور آمدن آماده است اما اگر روی خمیر ترک عمیق ایجاد گشت ، باید به ورز دادن ادامه دهید.معمولا خمیر نان در دو مرحله ور می آید که مرحله اول پس از مخلوط خمیر و در داخل کاسه یا نایلون است. بعد از مخلوط کردن خمیر آن را درون ظرفی بریزید و ساعتی زمان برای ور آمدن به آن بدهید .

علت جمع شدن خمیر نان

نشانه ور آمدن خمیر

برای اینکه بفهمید خمیر در این مرحله ور آمده و آماده چانه گرفتن است ابتدا باید دو تا از انگشتان تان را تا بند دوم در خمیر فرو کنید ، اگر جای انگشتان تان در خمیر به سرعت پر شد، باید به خمیر زمان بیشتری برای ور آمدن بدهید اما اگر جای انگشت ها روی خمیر باقی ماند خمیر آماده چانه گرفتن است و باید به آن استراحت دهید تا برای تست دوم آماده گردد.

در سینی که چانه ها را قرار داده اید یا در ظرف مخصوص پخت نان دومین ور آمدن خمیر، اتفاق می افتد. حجم خمیر افزایش می یابد و عطر و طعم مخمر کاهش پیدا خواهد کرد. اگر در این مرحله خمیر بیش از حد بماند و ور بیاید ، ممکن است پف آن در فر بخوابد و بسیار متراکم شود.

حتماً بخوانید:
طرز تهیه انواع نان خانگی برای روزهای قرنطینه کرونا

طرز تهیه انواع نان خانگی برای روزهای قرنطینه کرونا

با افزایش شیوع کرونا بسیاری از افراد ترجیح می دهند مواد خوراکی خود را تا حد امکان در خانه تهیه کنند. از این رو در این مطلب قصد داریم طرز پخت انواع…

علت جمع شدن خمیر نان

برای بار دوم می توانید زمانی که خمیر در حال ور آمدن است آن را با نوک انگشت خود تست کنید. بدین صورت که با نوک انگشت خود به آرامی قرص نان را لمس کنید، اگر روی آن فرو رفتگی کم عمقی ایجاد شد ، خمیر آماده برای پخت است.

علت چسبندگی خمیر نان چیست؟

تست انگشت برای خمیرهایی مانند خمیر سیاباتا یا باگت که با هیدراتاسیون بالا هستند ، جواب نمی دهد و برای خمیر نان هایی مناسب است که مقدار متوسطی مایه خمیر در آن استفاده شده است .خمیرنان باگت یا سیاباتا حتی هنگامی که آماده پخت هستند نیز چسبنده اند.

خمیر مرطوب آماده پخت حتی اگر چسبنده باشد، نباید هنگامی که به آن دست می زنید از هم باز شود. برای این نوع خمیر از آزمون شیشه پنجره می توان استفاده نمود و برای تعیین قدرت چسبندگی آن قدر آن را بکشید تا بسیار نازک گردد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits