دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
بهترین نژاد مرغ تخمگذار چیست ؟
4
زمان مطالعه: 8 دقیقه
پرورش مرغ تخمگذار نیازمند آشنایی کامل با تمامی خصوصیات، انواع نژادها و نیازهای آن ها میباشد، که با انتخاب بهترین نژاد مرغ تخمگذار، میتوان با خیالی آسوده تر نسبت به پرورش اقدام نمود.

بهترین نژاد مرغ تخمگذار

مرغ تخمگذار دارای ویژگی هایی منحصربفرد میباشد که در ادامه برای شما خواهیم گفت . انتخاب نژادی مناسب با بیشترین تولید تخم و هزینه ی پرورش مقرون به صرفه، میتواند سود مناسبی برای پرورش دهندگان به همراه داشته باشد. انتخاب نژادی با سازگاری و مقاومت بالا نسبت به شرایط اقلیمی و بیماری ها، ریسک پرورش را کاهش میدهد.

از نظر ویژگی های ظاهری مرغ تخمگذار تاج بزرگی داشته، براق و قرمز رنگ میباشد، پاهایی محکم، سالم و بدون انحراف دارد. این نوع مرغ دارای منقار محکم و کوتاهی میباشد و شکم نرم و پهنی داشته، رشد عضلات سینه در آن خوب بوده و پرهایی ساییده شده و کهنه دارد.

مرغ تخمگذار فعال تر بود و در مقایسه با مرغ گوشتی سبک تر میباشد و سرحال تر به نظر میرسد. بهترین نژاد مرغ تخمگذار، در شرایط مناسب تغذیه ای و محیطی، در سال میتواند بیش از 200 تخم تولید کند. به منظور بالا بردن این میزان و استحکام پوسته تخم در زمان تخمگذاری از ویتامین AD3E استفاده میشود.

بهترین نژاد مرغ تخمگذار

بهترین نژاد مرغ تخمگذار در دنیا

معرفی بهترین نژاد مرغ تخمگذار

مرغ تخمگذار در ایران به سه دسته تقسیم میشود که شامل مرغ تخمگذار بومی، صنعتی و تخمگذار رنگی میباشد. برای معرفی بهترین نژاد مرغ تخمگذار در ابتدا توضیحاتی در مورد این نژادها میدهیم.

مرغ محلی یا بومی، نوع سازگار شده با شرایط اقلیمی ایرانی میباشد، که از جمله مرغ های اصیل به شمار می آید و به آن مرغ جهادی نیز می گویند. دومین گونه، مرغ تخمگذار صنعتی میباشد، که بعد از اتمام دوره تولید، این مرغ ها به قیمت بسیار پایینی نسبت به هزینه ابتدایی فروخته میشوند.

مرغ تخمگذار رنگی، از جمله مرغ های اصلاح شده میباشد، که بومی کشورهای دیگری بوده و از انواع مناسب برای پرورش میباشند. بهترین نژاد مرغ تخمگذار را میتوان مرغ سیاه مرندی معرفی کرد، که بومی شهر مرند بوده و ویژگی های آن باعث شده این گونه طرفداران بسیاری داشته باشد.

بهترین روش نگهداری از جوجه ها در منزل

مرغ سیاه مرندی، بهترین نژاد مرغ تخمگذار

مرغ تخمگذار سیاه مرندی به عنوان بهترین نژاد مرغ تخمگذار شناخته میشود. علاوه بر این، ظاهر زیبای آن باعث شده برخی از این گونه، به عنوان پرنده زینتی نیز نگهداری نمایند. اصالت این گونه به شهر مرند باز میگردد و بهترین نژاد تخمگذار محسوب میشود.

با توجه به ویژگی های مرغ مرندی، میتوان برای تولید گوشت ارگانیک نیز از این گونه استفاده نمود. این نژاد بدن جمع و جوری داشته و در ناحیه پا، دارای پر است، که پنجه ها بدون پر میباشند.

این گونه دارای منقاری خاکستری تا سیاه، لاله گوش سفید رنگ و کوچک و ریش قرمز رنگ میباشد. مقاومت بسیار بالای این گونه در برابر بیماری ها و تخمگذاری بسیار عالی آن ها باعث شده به عنوان بهترین نژاد مرغ تخمگذار معرفی شوند.

وزن این مرغ ها در زمان بلوغ حدود 2 کیلوگرم بوده و در 6 تا 7 ماهگی به بلوغ جنسی میرسند. مرغ سیاه مرندی برای تولید تخم به صورت گله ای نگهداری میشود که برای پرورش دهندگان توجیه اقتصادی خوبی دارد.

تعداد تخم تولیدی این گونه، سالانه بیش از 200 تخم میباشد. تخم مرغ این گونه دارای خواصی از جمله؛ پیشگیری از ابتلا به سرطان، آلزایمر و کاهش قدرت بینایی میباشد. علاوه بر کیفیت تخم این مرغ ها، گوشت مرغ سیاه مرندی نیز بسیار مناسب بوده و خواص متعددی مانند؛ پیشگیری از بروز مشکلات قلبی عروقی و آلزایمر را دارا میباشد.

بهترین نژاد مرغ تخمگذار

بهترین نژاد مرغ برای کرچ شدن

بهترین مرغ تخمگذار بومی

مرغ ­های تخمگذار رنگی یا مرغ­ های بومی، جزء مرغ­های پر تولید هستند. نژاد این مرغ ­ها شامل گروه ­های مختلفی می­شود.

بلک استار، پلیموت راک، ساسکس و نیوهمشایر، معروف ترین نژادهای مرغ تخم گذار در جهان هستند که راندمان بالایی دارند.

20 راه قطعی برای تشخیص جنسیت جوجه مرغ در خانه

مرغ تخمگذار بومی ایران

مرغ­ های بومی کشور ما، به دو دسته بومی اصیل و بومی دورگه تقسیم می­شوند. در ادامه، آن­ها را معرفی کرده تا بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش دادن را بررسی کنیم.

بهترین نژاد مرغ بومی تخم گذار در ایران کدام است ؟

بلک استار ، پلیمون راک ، و ساسکس جز نژاد های معروف مرغ تخم گذار بومی در ایران میباشند.

 • مرغ تخم گذار بومی اصیل

این مرغ ­ها، جزء بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش در روستاهای کشور ما هستند. مرغ­ های مختلفی با نام مرغ اصیل به فروش می­رسند اما باید در هنگام خرید توجه زیادی داشته باشید.

مرغ بومی اصیل کشور ما، تنها در مرکز اصلاح نژاد مرغ بومی ساری، واقع در استان مازندران پرورش داده می­شود. در گذشته، مراکز جهادی هم برای پرورش این مرغ­ ها تلاش می­کردند. به همین دلیل، نام دیگر مرغ بومی اصیل، “مرغ جهادی” است.

مرغ اصیل یا جهادی واقعی را فقط از این مرکز در ساری­ می توانید تهیه کنید. باقی مرغ­ های جهادی که در سایر استان­ها به فروش می­رسند، در واقع مرغ دورگه هستند. مرغ بومی اصیل نسبت به مرغ ­های دورگه مقاومت بالایی دارند و در طول سال بین 180 تا 200 تخم می­گذارند. به همین دلیل آن­ها یکی از بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش هستند.

 • مرغ بومی دورگه

مرغ ­های دورگ، از طریق اصلاح نژادی و تلاقی مرغ بومی اصیل با مرغ­ های تخم گذار رنگی خارجی تولید می­شوند. از آنجایی که مرغ­ های دورگه مثل مرغ بومی، بال و پر رنگی دارند، به عنوان مرغ محلی شناخته شده اند. تخم مرغ آن­ها هم مثل تخم مرغ بومی اصیل، رنگی است.

در حال حاضر، مرغ ­های دورگ در 2 طبقه جدا قرار می­گیرند. دسته اول، شامل مرغ­هایی که در گذشته اصلاح نژادی شده ­اند، می­شود.

 • مرغ دورگ گوشتی

این مرغ­ ها، در طول سال تولید تخم مرغ متوسطی دارند. به همین دلیل، جزء بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش دادن نیستند.

مرغ ­های دورگ گوشتی معمولا یا در روستاها پرورش داده می­شوند یا در مزارع تولید و پرورش مرغ. این مرغ­ ها در نهایت، به کشتارگاه فرستاده می­شوند.

 • مرغ دورگ تخم گذار

معمولا مرغ مادری که در اصلاح این نژاد استفاده می­شود، ولسامر هلندی است. البته در این اصلاح نژادی، هم مرغ گوشتی و هم مرغ تخم گذار به دست می ­آیند.

حداکثر تولید این مرغ ­ها، 200 عدد در سال است. این تعداد تخم مرغ، آن­ها را در گروه بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش قرار می­دهد. مرغ ورامینی و گلپایگانی، از این طریق تولید می­شوند.

بهترین نژاد مرغ تخمگذار

بهترین نژاد مرغ تخمگذار مرندی

معروفترین نژادهای مرغ تخم گذار

 1. نژاد مرغ تخم گذار لگهورن: مرغ لگهورن یکی از شناخته شده ترین نژادهای تخم گذار می باشد که در طول سال نزدیک به 280 عدد تخم میگذارد. منشا و تبار این مرغ کشور ایتالیا می باشد.
 2. نژاد استرالورپ Australorp: این نژاد بومی استرلیا بوده و توانایی بالایی در تخم گذاری دارد، به طوریکه در طول سال حتی می تواند تا 250 عدد تخم بگذارد .
 3. نژاد لوهمن: این نژاد نسبت به سایر مرغ ها جثه کوچکتری دارند، وزن آنها از 2 کیلوگرم بیشتر افزایش پیدا نمیکند. تخم گذاری حداقل 300 الی 310 عدد تخم در سال است .
 4. نژاد رد آیلند: این نژاد بومی آمریکا بوده و یک مرغ تجاری دو گانه می باشد و در سال تا 260 عدد تخم گذاری دارد .
 5. نژاد Sussex: مرغ ساسکس در رنگ های مختلفی یافت میشود این مرغ قادر به تولید سالانه 250 عدد تخم می باشد.
 6. نژاد Golden Comet (دم طلایی) : این نژاد در واقع یک هیبرید گسترده است که به دلیل توانایی بالای تولید تخم سالانه بین 250 الی 300 عدد یک مرغ تخم گذار ایده آل شناخته میشود .
 7. نژاد پلیموت راک: این مرغ نیز از جمله نژادهایی است که تخم گذاری مناسبی در طول سال دارد. به طوریکه هر مرغ سالم پلموث راک هر دو روز حداقل یک عدد تخم میگذارد .
 8. نژاد بلک استار: این نژاد حاصل ترکیب نژاد رد آیلند با پلیموت راک می باشد که توانایی تخم گذاری حداقل 250 عدد تخم در طول سال از خود نشان میدهد .
 9. نژاد آنکونا (Ancona) : مرغ آنکونا جثه کوچکی دارد و بومی کشور ایتالیا می باشد. و در طول 365 روز تا 200 عدد تخم می تواند تولید کند .

چگونه جوجه مرغ بی حال را درمان کنیم ؟

بهترین نژاد مرغ تخم گذار در جهان کدام است ؟

مرغ لگهورن یا لگرن، بهترین نژاد مرغ تخم گذار در جهان میباشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits