دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
چالقفا سمیرم | منطقه ای با طبیعت بکر در استان اصفهان
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کوه و چشمه چالقفا در جنوب غربی شهر سمیرم در استان اصفهان مکانی با صفا با درختان جنگلی تنک و پوشش گیاهی متنوع و عظیم با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر از سطح دریا از مناطق ییلاقی بعضی از طایفه‌های قشقایی و از جاذبه های گردشگری سمیرم است.

چالقفا سمیرم منطقه تفریحی و سکونتگاه عشایری استان اصفهان

چالقفا سمیرم یکی از نواحی ییلاقی و مراتع سرسبز در اطراف اصفهان می باشد. فاصله این دشت ها تا یاسوج ۲۰ کیلومتر بوده و امروزه یکی از نواحی تفریحی و پر جاذبه برای گردشگران می باشد.
استان اصفهان مهد جاذبه های تاریخی و فرهنگی دنیا بوده این استان از جاذبه های بی شمار دیگری نیز برای گردشگران برخوردار می باشد. اما در نواحی اطراف این استان می توان جاذبه ها و چشم اندازهای طبیعی زیادی را مشاهده کنید که در این بخش با چالقفا سمیرم از نواحی نزدیک این اصفهان آشنا خواهید شد.

چالقفا سمیرم

چشم اندازهای چالقفا سمیرم

منطقه چالقفا یکی از نواحی و مراتع دیدنی است که با جاذبه های طبیعی بی شمار خود از سوی گردشگران زیادی مورد توجه می باشد. این منطقه کوهی با دشت های وسیع یک منطقه تفریحی مناسب بوده که البته دارای شرایط آب و هوایی مناسبی نیز می باشد. این نواحی زیستگاه جانورانی ارزشمند بوده و محل سکونت پلنگ و خرس است. این نواحی پر جاذبه و دشت های وسیع آن از دیدنی های اصفهان بوده که با آن آشنا می شوید.

چالقفا کجا قرار دارد؟

این نواحی تفریحی و دیدنی در شهرستان سمیرم قرار دارد. سمیرم در جنوبی ترین بخش اصفهان واقع شده و در دامنه های غربی رشته کوه های زاگرس واقع شده است. این نواحی یکی از مهم ترین شکارگاه هایی است که اهمیت زیست محیطی بالایی دارند. شرایط آب و هوایی معتدل در این نواحی اهمیت زیادی دارد. شما با سفر به این نواحی می توانید از دامنه ها و رشته کوه های زاگرس دیدن کنید.
فاصله این منطقه تا یاسوج تنها ۲۰ کیلومتر بوده و از نواحی اطراف دارای مسیرهای خاکی است. در دامنه های کوه های این نواحی نیز چشمه هایی جاری بوده که توجه شما را جلب می کند. طبیعت بکر و بی نظیر این منطقه اهمیت بالایی داشته و پوشش های گیاهی ارزشمندی نیز به خود اختصاص می دهد. در این نواحی گونه های گیاهی بسیار ارزشمندی نیز وجود دارند.

منطقه گردشگری سمیرم

تنوع گیاهی چالقفا

از مهم ترین پوشش های گیاهی در این نواحی می توان به موسیر، یاس، نعناع کوهی و … اشاره نمود. هر یک از این گونه های گیاهی ارزش بسیار بالایی دارند. از سوی دیگر پوشش های جنگلی این منطقه که شامل بلوط و صنوبر بوده از اهمیت زیادی برخوردار می باشند.
این نواحی همچنین یکی از مهم ترین شکارگاه ها بوده و از سکونتگاه های مهم برای عشایران به شمار می آید. هر ساله گردشگران و علاقمندان زیادی به این نواحی سفر کرده و از چشم اندازهای مهم این منطقه بازدید می کنند. پوشش های گیاهی این منطقه تنک بوده و از مهم ترین نواحی ییلاقی بوده که توجه شما را جلب می کند. این منطقه یکی از مهم ترین سکونتگاه های ایل قشقایی بوده و امروزه یک منطقه تفریحی گردشگری است.
کوه های چالقفا سمیرم شامل دشت های بسیار سرسبز و وسیع بوده و شامل گونه های جانوری همچون خرس، شغال، گرگ و … می باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • arga-mag.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است