دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
سرامیک بدنه خودرو چگونه انجام می شود؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
سرامیک ماشین یکی از پرکاربردترین اقداماتی است که برای زیباتر کردن ظاهر ماشین به کار می‌رود. سرامیک خودرو نوعی پلیمر مایع است که بر روی بدنه خودرو کشیده می‌شود و یک پوشش براق با خاصیت آب‌گریزی و ضد غبار ایجاد می‌کند .

بررسی مزایا و معایب سرامیک ماشین

برای حفظ ظاهر ماشین نیز اقداماتی را انجام میدهیم مانند کارواش ماشین بطور مداوم، قرار ندادن ماشین زیر نور آفتاب و… اما علیرغم تلاش برای حفظ ظاهر ماشین خراشها و لکه های رو بدنه اتومبیل ایجاد می شود. و ممکن است در اثر نور خورشید و عوامل دیگر کیفیت رنگ ماشین کاهش پیدا کند.

همچنین بسیاری از افراد به دنبال یافتن راه هایی برای محافظت بدنه ماشین در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند. از طرفی مواردی همچون گل ، گرد و غبار ، باران ، لکه های آب ، سنگ آهک که تقریباً بلافاصله پس از تمیز کردن ماشین به بدنه آن می چسبد شما را مجبور به شستشو ماشین می کند.

درخشندگی و براق شدن ماشین از مزایا و معایب سرامیک ماشین است.

اگر برای از بین بردن این موارد بخواهید خودتان اقدام به شستشو کنید که بسیار وقت گیر و باعث هدر رفت زیاد آب می شود و باید حتما به کارواش مراجعه کنید. تا بتوانید رنگ ماشین را حفظ کنید. برای مراجعه به کارواش نیز باید مراقب باشید فشار واترجت زیاد نباشد که به بدنه ماشین آسیب وارد کند و از همه مهمتر مواد شوینده را باید چک کنید تا ضرری برای بدنه ماشین نداشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاقا از سرامیک خودرو استفاده می شود.

سرامیک خودرو چیست؟

باید قبل از مطلع شدن از مزایا و معایب سرامیک خودرو با خود آن آشنا شویم. سرامیک ماشین یک نوع پوشش پلیمر مایع است که روی بدنه ماشین کشیده می شود. این روکش شیمیایی با رنگ ماشین پیوند می خورد و لایه ای محافظتی را روی بدنه ماشین ایجاد می کند. زمانی که پوشش سرامیکی روی بدنه ماشین اعمال می شود، پلیمر مایع با رنگ بدنه ماشین یا همان رنگ کارخانه ای اتومبیل پیوند شیمیایی ایجاد می کند. پس از روکش شدن این نوع پملیر روی بدنه ماشین سرامیک خودرو انجام گرفته است.

سرامیک خودرو چیست؟

به تعریف دیگر ایجاد یک لایه روی بدنه اتومبیل جهت جلوگیری از آسیب به رنگ بدنه و کثیف شدن آن. در سرامیک ماشین از فناوری نانو استفاده می شود. در واقع ذرات ریزی هستند که یک لایه نازک بسیار ریز و کاملاً نامرئی را برای چشم تشکیل می دهند. از آنجای که این ذرات بسیار کوچک هستند، وقتی روی یک سطح قرار می گیرند، تمام منافذ ساخته شده سطح را آبگریز می کنند (ضد آب) ، بلکه در برابر اشعه ماوراء بنفش ، خراشیدگی ها ، مواد شیمیایی ، گرمای شدید و حتی ضد گرافیتی نیز مقاوم هستند.

به تعبیری دیگر سرامیک ماشین یک پوشش نیمه دائمی با سطح وسیله نقلیه تشکیل می دهد، در نتیجه این لایه در برابر گل ، گرد و غبار ، باران ، لکه های آب ، سنگ آهک نور خورشید مقاوم است و از اثابت موارد گفته شده با رنگ بدنه ماشین جلوگیری می کند. تمامی این ویژگی ها بسته به مواد مصرفی در هنگام سرامیک خودرو می باشد که باید به آن دقت ویژه ای داشته باشید که مواد که برای سرامیک اتومبیل شما استفاده می شود از چه نوع موادی است و آیا آسیبی به رنگ بدنه ماشین وارد نمی کند؟

مزایا و معایب سرامیک خودرو

در مورد ویژگی و دلیل استفاده از سرامیک ماشین را گفتیم اما مزایا و معایب سرامیک خودرو چیست. تمامی مواد و وسایل دارای مزایا و معایب خاصی هستند و سرامیک بدنه ماشین از این قاعده مستثنا نیست.

مزایای سرامیک خودرو شامل موارد زیر است. از مزایا و معایب سرامیک خودرو بهترین محافظ رنگ بدنه سرامیک خودرو یک پوشش را روی بدنه ماشین ایجاد می کند. که اساساً این سطح محکم و مانعی برای صدمه دیدن رنگ ماشین است. همچنین این لایه می تواند از کلیه مواردی که باعث آسیب به بدنه ماشین می شود جلوگیری کند.

در بسیاری از مواقع یک ماشین در طول روز با انواع خطرات و آسیب ها مانند خراش گرد خاک و سایر آلودگی هایی اجتناب ناپذیر مواجه می شود. این موارد به مرور زمان باعث کدر شدن و مات شدن رنگ بدنه ماشین می شود. سرامیک خودرو یک لایه محافظ در برابر تمامی آسیب ها و خطراتی است. از مزایا و معایب سرامیک خودرو پوشش های سرامیکی دوام بیشتری دارند: دوام یک پوشش سرامیکی بسیار فراتر از رنگ معمولی است که برای محافظت از سطح بدنه ماشین استفاده می شود.

پوشش اولیه بدنه ماشین وقتی در معرض آب و هوا ، باران های اسیدی ، قطرات باران ، غضولات پرندگان و غیره قرار می گیرند، به مرور زمان دوام آن کاهش پیدا می کند. اما سرامیک خودرو به شرط رعایت اصول و مواد مرغوب دارای دوام بیشتری است و میتواند سال ها از بدنه ماشین محفاظت کند. از مزایا و معایب سرامیک خودرو براق کننده خودرو: بدنه ماشین یا وسایل نقلیه دیگر که از پوشش نانو یا روکش سرامیکی استفاده می کنند براق تر هستند.

همچنین بدنه یک موتورسیکلت یا اتومبیل با روکش سرامیکی صاف و بدون خراش خواهد بود. و به همین دلیل گرد غبار نمیتواند روی بدنه وسایل نقلیه که دارای پوشش سرامیک است بچسبد. حتی اگر در شرایط محیطی که دارای گرد غبار و خاک بسیار است میتوان با یک پارچه تمیز درخشندگی بدنه ماشین را به حالت قبل بازگرداند.

باتوجه به مزایا و معایب سرامیک کردن ماشین پوشش سرامیکی بهتر از پولیش است؟ قبل از سرامیک خودرو با واکس زدن یا صیقل دادن بدنه اتومبیل باعث درخشندگی آن می شدند. با این حال ، اکنون پس از استفاده از پوشش های سرامیکی مشخص شده است که پولیش موقت است و دیر یا زود از بین می رود. از طرفی برای اجرای پولیش و سرامیک بدنه زمان زیادی صرف می شود. اما طول عمر مفید پوشش سرامیکی بیشتر از پولیش است. از طرفی مقدار درخشندگی و براق کنندگی در پوشش سرامیکی بیشتر است.

فرق سرامیک خودرو با پولیش خودرو

سرامیک خودرو بهتر است یا پولیش بدنه ماشین ؟

از مزایا و معایب سرامیک خودرو نسبت به پولیش مقرون به صرفه تر: استفاده از روکش سرامیکی روی وسیله نقلیه ممکن است زمان زیادی را صرف کند اما طول عمر بالای سرامیک بطور غیرمستقیم آن را بسیار مقرون به صرفه می کند. اگر مجبور باشید و یا بخواهید در بیشتر اوقات ماشین شما دارای درخشندگی بیشتری باشد انجام پولیش یا صیقل دادن بدنه ماشین باعث اتلاف وقت و هدر رفت پول شما می شود در صورتی که باتوجه به مزایا و معایب سرامیک خودرو می توان با استفاده از پوشش سرامیک درخشندگی مشابه یا حتی بهتری داشته باشید.

جمع بندی در مورد مزایا سرامیک خودرو: نه تنها بدنه ماشین و سطح بیرونی وسایل نقلیه را محافظت می کند ، بلکه پوشش سرامیکی ظاهری براق را برای ماشین بوجود می آورد که درخشش آن در مدت زمان طولانی تری حفظ می شود. بنابراین باتوجه به مزایای سرامیک خودرو پوشش سرامیکی باعث می شود وسیله نقلیه شما حتی بعد از گذشت سالها از نظر ظاهری بسیار بهتر به نظر برسد.

معایب سرامیک خودرو

از مزایا و معایب سرامیک کردن ماشین هزینه بالا برای استفاده از روکش سرامیکی باید هزینه بالای را پرداخت کنید. برای بهره‌مندی از مزایای استفاده از پوشش سرامیکی باید هزینه بالایی نیز بپردازد. بدلیل اینکه مواد ارائه شده برای کیفیت هرچه بهتر پوشش سرامیکی گران می باشد.

از مزایا و معایب سرامیک خودرو زمان بر بودن: یکی از معایب پوشش سرامیکی زمان بر بودن است که ممکن است دو یا سه روز طول بکشد. به تعریف دیگر برای ایجاد پوشش سرامیکی زمان زیادی لازم است. اگر کسی قصد دارد روکش سرامیکی را روی اتومبیل یا موتورسیکلت خود قرار دهد ، باید حداقل دو یا سه روز ماشین خود را در اختیار سرامیک کننده قرار دهد.

بدلیل اینکه روند ایجاد پوشش سرامیکی بسیار طولانی است و باید به تمامی جزئیات پرداخته شود. تا درخشندگی و محافظت در برابر عوامل خطرناک برای سطح بدنه ماشین همان گونه که مد نظر شما است حاصل شود.

حتماً بخوانید:
دستگاه پولیش خودرو چیست و چه کاربردی دارد ؟

دستگاه پولیش خودرو چیست و چه کاربردی دارد ؟

دستگاه پولیش وسیله ای است، برای پولیش کردن و جلا دادن به سطوح مختلف. شما با یک پولیش حرفه ای می توانید سطح بدنه خودرو را ترمیم و مثل روز اول درخشنده…

از مزایا و معایب سرامیک خودرو انجام آن توسط افراد ماهر و باتجربه روکش سرامیکی باید به درستی و حرفه ای روی ماشین و وسیله نقلیه دیگر قرار داده شود، همانطور که میدانید این پوشش ترکیبی از مواد شیمیایی و مواد معدنی است ، به همین دلیل نیاز به نصب توسط افراد باتجربه و حرفه ای است.

اگر سرامیک خودرو بدست افراد باتجربه صورت نگیرد ممکن است بدتر از رنگ اصلی ماشین شود. و حتی به رنگ آن نیز آسیب وارد کند.

از مزایا و معایب سرامیک خودرو در دسترس بودن: یکی از معایب سرامیک خودرو در دسترس بودن آن است.

سوال اینجاست که چرا در دسترس بودن از معایب سرامیک خودرو است؟ بدلیل اینکه افراد بدون تجربه و دارای ماهرت کم میتوانند به این مواد دسترسی پیدا کنند و با ادعای دروغین باعث آسیب به بدنه ماشین شما شوند. به همین دلیل برای ایجاد پوشش سرامیکی بدنه ماشین باید توسط افراد ماهر و با تجربه صورت گیرد و از مواد مصرفی برای ایجاد پوشش سرامیکی اطمینان حاصل کنید که مواد نامرغوب نباشد.

منبع : وبلاگ استیم پاوراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits