مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
داستان واقعی آلیس بال!
31
داستان های کوتاه به دلیل اینکه حجم کمتری نسبت به رمان و داستان های بلند دارند و وقت زیادی از خواننده را نمی گیرند بیشتر مورد توجه هستند.داستان ها به ما تجربه ها و درس های بزرگی را در زمانی کوتاه می آموزند.

روزی روزگاری هیچ دارویی برای درمان جذام وجود نداشت. بیماری جذام یا خوره به بدن حمله می کند و اندام ها را به طور وحشتناکی بدشکل می کند. از آنجایی که هیچ درمانی وجود نداشت و مردم فکر می کردند ای ن بیمار ی بسیار م سر ی است، جذامی ها را در جایی به دور از مردم رها می کردند تا منتظر مرگ یا پیدا شدن راه درمان بمانند. شیمیدان جوان و بسیار با استعدادی به نام آلی س بال که اهل هاوایی بود، برای یافتن داروی جذام شروع به مطالعه خواص روغن درخت چولموگرا کرد. از این روغن در طب سنتی چینی و هندی برای درمان بیماری ها ی پوستی استفاده می شد. از آن برای درمان
جذام نیز استفاده کرده بودند اما نتیجه ثابتی به دست نیامده بود.

داستان واقعی / آلیس بال

گاهی به درمان این بیماری کمک می کرد و گاهی هم کارساز نبود. چرا؟ « این سؤالی بود که ذهن آلیس را رها نمی کرد. چرا این دارو همیشه اثر نمی کند؟ او با یک ی از جراحان در بیمارستان هونولولو شروع به همکار ی کرد تا پاسخ این سوال را پیدا کنند. آلیس روشی برای جداساز ی عناصر مؤثر در روغن درخت چولموگرا پیدا کرد و عصاره جدیدی ساخت که مستقیم به رگ بیماران تزریق می شد. نتیجه حیرت انگیز بود. متاسفانه آلیس پیش از آن که بتواند بافته هایش را منتشر کند درگذشت. دانشگاه هاوایی مطالب آلیس را بدون هیچ نامی از او منتشر کرد.

داستان واقعی / آلیس بال

حتی رئیس دانشگاه این روش ساخت دارو را روش ریاستی نامید. انگار که خودش این روش را اختراع کرده بود. سرانجام سال ها بعد یافته ها و پژوهش ها ی آلیس بال به رسمیت شناخته شد. اکنون هر چهار سال یک بار در ۲۹ فوریه حدود ده اسفند روز آلیس بال را در هاوایی جشن فارغ التحصیل شد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (31 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است