دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
معرفی گیاهان سازگار با محیط، برای ویلاهای شمال ایران
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
در هر یک از مناطق ایران بسته به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی، درختان و گیاهان خاصی رشد می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم که برای کاشت درخت در محوطه ویلای شمالی و تبدیل زمین اطراف ویلا به باغی سرسبز و زیبا، از درختان بومی همان استان استفاده کنید.

انواع گیاهان مناسب برای ویلاهای شمال ایران

ایران، کشوری چهار فصل با اقلیم‌های متنوع، بیش از ۴۰۰۰ گونه گیاهی مختلف را درون خود جای داده است. در این بین شهرهای شمالی با جنگل‌های انبوه و سرسبز، بسیاری از این گونه‌های گیاهی را درون خود دارد. منطقه‌ای بکر با آبشارهای زیبا و دریای بی کران آبی که به عنوان قطب اصلی گردشگری در ایران هم محسوب می‌شود.

پایتخت نشینان و ساکنین شهرهای بزرگ، برای فرار از هیاهو شهرها ترجیح می‌دهند چند روزی به دل طبیعت بزنند. اما چه شهری نزدیک تر و بهتر از شهرهای شمالی؟ شهرهایی که این روزها بازار پر رونقی برای اجاره و حتی خرید و فروش ویلا دارند. از این بین افرادی که سرمایه کافی برای خرید ویلا داشته باشند، فرصت را غنیمت می‌شمارند و در یکی از این مناطق ویلای مد نظرشان را می‌خرند. اما چه نکاتی در زمان زمان خرید ویلا نظر خریداران را به خود جلب می‌کند؟

جدای از موقعیت جغرافیایی ویلا، معماری و … فضای سبز و محوطه ویلا هم برای متقاضیان خرید ویلا اهمیت زیادی دارد. بدون شک نقطه عطف ویلاهای شمال، فضای سبز و باغچه های هرچند کوچکشان است. از آنجایی که باغ ویلاها یا ویلاهایی با فضای سبز طرفداران بیشتری دارد، سعی کردیم تا در این مقاله به بررسی انواع درختان و گیاهان مناسب برای ویلاهای شمال بپردازیم.

برخی از معروف‌ترین درختان بومی شمال

چرا باید به محوطه سازی ویلاهای شمالی اهمیت دهیم؟

هر چه که زمین ویلای شما بزرگ‌تر باشد، امکان اضافه کردن فضای سبز و امکانات به محوطه ویلا بیشتر خواهد بود. از طرفی اگر زمانی بخواهید ویلای خود را بفروشید، ویلاهایی با ظاهر جذاب و فضای سبز زیبا مشتریان بیشتری را به سمت خود می‌کشانند.

برخی از معروف‌ترین درختان بومی شمال

درخت توسکا
درخت انجیلی
درخت مرکبات
درخت شاه بلوط
درخت بید
درخت آزاد
درخت افرا
درخت صنوبر

درخت توسکا

درخت توسکا که در بسیاری از شهرهای شمالی با نام های توسه، رازدار یا رزدار نیز شناخته می‌شود، نام گونه‌ای از درختچه‌های جنگلی از خانواده غان است. تنها دو نوع درخت توسکا با نام توسکا قشلاقی (گرمسیر) و توسکا ییلاقی (سردسیر) در ایران رشد می‌کند. درخت توسکا با شاخه‌هایی خاکستری، پوشیده از لکه های کوچک قهوه‌ای است که معمولاً ۱۰۰ سال عمر می کند.

درخت توسکا از درختان بومی شمال

درخت انجیلی که با نام آسوندار، انجیلو، تویی یا زوند هم شناخته می‌شود از درختان بومی جنگل‌های شمال کشور هستند. احتمالاً در مسیر جاده شمال بارها درختانی با برگ‌های قرمز، بنفش، نارنجی و زرد دیده باشید. درختان انجیلی با برگ‌های رنگارنگ و متنوع خود ترکیب زیبا و چشم نوازی را در پاییز رقم می‌زنند. این درخت جدای از زیبایی دارای چوب سختی هستند و ریشه و برگ آن‌ها خواص دارویی دارد.

درخت انجیلی با خواص درمانی بسیار

اگر می‌خواهید جدای از جنبه زیبایی، از ثمره و میوه درختان هم بهره مند شوید، درخت مرکبات بکارید. از درختان میوه مناسب شمال ایران می‌توان به پنجه بودا، انواع نارنگی، پرتقال، گریپ فروت، بالنگ، دارابی، لیمو ترش، لیمو شیرین، نارنج، کاموات، ابلق، پامئلو و … اشاره کرد.

 انواع گیاهان مناسب برای ویلاهای شمال ایران

درخت شاه بلوط از گیاهان خانواده هیپوکاستانه

شاه بلوط از گونه‌های درختی معروف شمال ایران، در جنگل‌های این منطقه به وفور مشاهده می‌شود. درخت شاه بلوط از گیاهان خانواده هیپوکاستانه محسوب می‌شود. این درخت در اصل درخت بومی اروپا شرقی است؛ اما یکی از گونه‌های خاص آن در ایران رشد می‌کند. درخت شاه بلوط طول عمری بیش از ۵۰ سال دارد و میوه آن بسیار مقوی و خوشمزه است.

درخت بید با طول عمر بیش از ۴۰ سال

گونه‌های مختلفی از درختان بید در هوای مرطوب و شرجی شمال رشد می‌کنند. بید مشک، بید فک، بید مرجانی، بید سنجدی و … از انواع گونه‌های بید در ایران هستند. درختانی با طول عمری بین ۴۰ تا ۷۰ سال که حدوداً بین ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر رشد می‌کنند. عرق بید با خواص درمانی بسیار برای تسکین درد و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درخت آزاد که با نام علمی Zelkova carpinifolia شناخته می‌شود، از گونه‌های کمیاب تیره نارون است. این درخت برگی زرد رنگ دارد و در جنگل‌های شمالی می روید. درخت آزاد طول عمر طولانی دارد و چوب آن در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درخت آزاد از گونه‌های نایاب نارون

درخت افرا با ۱۲۸ گونه مختلف، از درختان بومی آسیایی محسوب می‌شود. این درختان با برگ‌هایی به اندازه کف دست و به رنگ‌های سبز، قرمز، نارنجی و زرد هستند. درخت افرا از درختان زیبای شمالی است که بین ۹ تا ۱۳ متر رشد می‌کند.

درخت صنوبر از درختان مناسب محوطه سازی ویلا

درخت صنوبر یا Populus با برگ‌های عریض و سبز و ارتفاع بلندی که دارد، از درختان مناسب آب و هوای شمالی است. این درخت دارای ۸۵ گونه مختلف در ایران است. از ویژگی‌های ظاهری درختان صنوبر می توان به برگ‌های پهن و دم برگ‌های دراز و دو پهلو از ویژگی‌های ظاهری اشاره کرد.

کاشت گیاهان بومی شمال در ویلا

اگر محوطه ویلایتان جای کافی برای رشد و کاشت درختان بومی شمال را ندارد، نگران نباشید! شهرهای شمالی گونه‌های گیاهی زیبا و متنوعی دارد که بسته به سلیقه‌تان می‌توانید چند نمونه از آن‌ها را درون باغچه خودتان داشته باشید.

زنبق ایرانی
گیاه پیراکانتا
گیاه سرخدار
گل یاس هلندی
گل یاسمن
گل اطلسی
گیاه سیکاس
گیاه بابا آدم

زنبق ایرانی

زنبق گیاهی با خواص دارویی بسیار، از گیاهان معطر و خوشبو شمالی است که در صنعت عطرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه برگ‌های صاف و خطی دارد و به رنگ‌های کرم و زرد با تنالیته‌های رنگی متنوع دیده می‌شود.

 انواع گیاهان مناسب برای ویلاهای شمال ایران

گیاه پیراکانتا

یکی از گیاهان همیشه سبز و زیبا شمال که حس طراوت و شادابی به باغچه شما می‌دهد، گیاه پیراکانتا است. پیراکانتا یا Firethorns در فصل بهار با شکوفه‌های ریز سفید رنگ و در فصل پاییز با میوه‌های کوچک و زیبای رنگی باغچه شما را پر می‌کند.

گیاه سرخدار

گیاه سرخدار یکی از گونه‌های گیاهی جنگل‌های هیرکانی است. این گیاه در دسته گیاهان دارویی صنعتی و زینتی قرار می‌گیرد. سرخدار نسبت به آفات گیاهی و شرایط محیطی مقاومت بالایی دارد و امروزه در دسته گیاهان در حال انقراض قرار دارد.

گل یاس هلندی

درختچه یاس هلندی گیاهی مقاوم و زیبا از گونه‌های گیاهی شرق آسیا است. گیاهی معطر با گل‌های سفید و کوچک که نیاز به آب زیادی ندارد. گل‌های یاس هلندی با برگ‌های براق و شفاف برای فضای بالکن و محوطه ویلا بسیار مناسب هستند.

گل یاسمن

گل یاسمن با نام علمی Jasminum polyanthum از گیاهان زینتی زیبا و معطر محسوب می‌شود. یاسمن در اواخر زمستان و اوایل بهار شکوفه می‌دهد و دارای تنوع رنگی بسیاری است.

 انواع گیاهان مناسب برای ویلاهای شمال ایران

گل اطلسی

اطلسی از زیباترین گل‌های شمال ایران با تنوع رنگی بالا جلوه قشنگی به باغچه شما می‌دهد. گل اطلسی یا petunia از گل‌های بومی قاره آمریکا است که در دسته گیاهان زینتی قرار می‌گیرد.

حتماً بخوانید:
فواید دارویی و درمانی گیاه چوچاق چیست؟

فواید دارویی و درمانی گیاه چوچاق چیست؟

خواص دارویی گیاه چوچاق و نحوه مصرف آن : گیاه چوچاق بومی نواحی شمال ایران میباشد. ترکیباتی مثل لیمونن و اسید فولیک در چوچاق به فراوانی یافت ميشود به…

گیاه سیکاس

سیکاس گیاهی گرمسیر با تنه ضخیم و برگ‌های بلندی است. نگهداری از این گیاه ساده است و رشد آهسته‌ای دارد. سیکاس که با نام علمی Cycas revoluta شناخته می‌شود، بین 1 تا 3 متر رشد می‌کند و نیاز به نور کامل و کمی سایه دارد.

گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم یا گوش فیلی گیاهی متعلق به جنگل‌های پرباران جنوب شرقی آسیا است. این گیاه به واسطه برگ‌های بسیار بزرگ و خوش رنگی که دارد در بین مردم شهرت پیدا کرده است. این گیاه نیاز به نور زیاد و آب فراوانی است. از این رو شهرهای شمالی برای کاشت و تکثیر این گیاه بسیار مناسب هستند. بابا آدم خواص درمانی بسیاری دارد و به صورت جوشانده هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 انواع گیاهان مناسب برای ویلاهای شمال ایران

در پایان ...

شهرهای شمالی به خاطر آب و هوای مناسبی که دارند، برای کاشت انواع گیاه و درختان بومی و غیر بومی مناسب هستند. گیاهانی مثل فتونیا، تاکسوز لوله‌ای، شمشاد طلایی، برگ بو، بامبو، کاج لاوسون، اطلسی، کاکتوس و … از دیگر گیاهانی هستند که برای محوطه سازی ویلا در شهرهای شمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
علاوه بر آن، درختانی چون توت، نمدار، لیلکی، راش، چنار، ژینکو، زبان گنجشک، بلوط، سنجد و … برای کاشت در باغ ویلاها بسیار مناسب هستند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است