دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال ۱۴۰۲
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
فرصت‌های مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارند که می‌توان با توجه به عوامل گوناگون، بهترین گزینه را از بین آن‌ها انتخاب کرد.

در نیمه دوم سال 1402، موضوع سرمایه‌گذاری به یکی از مسائل پراهمیت و مهم برای افراد تبدیل شده است. با توجه به شرایط اقتصادی و تحولات بازارهای مالی، بسیاری از افراد به دنبال بهترین راه‌ها و راهکارهای سرمایه‌گذاری هستند تا بتوانند سرمایه نقدی خود را در مقابل افت ارزش و تغییرات پیش‌بینی نشده محافظت کنند. در این مقاله، به بررسی و برش‌هایی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در این دوره اقتصادی خواهیم پرداخت تا افراد بتوانند تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را با دانش و آگاهی بیشتری انتخاب کنند و بهترین نتایج را برای آینده مالی خود به‌دست آورند.

فرصت‌های مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارند که می‌توان با توجه به عوامل گوناگون، بهترین گزینه را از بین آن‌ها انتخاب کرد.

طلا آب‌شده و سکه، بازار بورس، مسکن و املاک، ارز دیجیتال، خودرو و ارز ازمهم‌ترین فرصت‌های سرمایه گذاری در کشور ما محسوب می‌شوند.

در ادامه این مقاله به بهترین سرمایه گذاری در سال 1402 می‌پردازیم و فرصت‌های مختلف را برای سرمایه گذاری بررسی می‌کنیم.

نگاهی به بازار سرمایه در یک سال و نیم گذشته

ایران مدت‌هاست که با تورمی بالا دست و پنجه نرم می‌کند و در چنین شرایطی، افراد سعی می‌کنند ضمن حفظ سرمایه خود، بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری را شناسایی کنند تا بتوانند در صورت امکان، حتی از تورم جلو بزنند و دارایی خود را چند برابر کنند.

با رشد چشمگیر نقدینگی و تورم افسارگسیخته، مردم برای حفظ سرمایه خود به بازارهای مختلف هجوم بردند تا پول خود را به دارایی‌های مطمئن‌تری تبدیل کنند و از گزند تورم در امان باشند.

چنین اتفاقی، باعث رشد قابل توجهی در این بازارها شد و بسته به میزان تقاضا و دخالت‌های دولت در کنترل قیمت در این بازارها، بعضی کمتر و برخی بیشتر رشد کردند.

یکی از بهترین بسترهایی که می‌توان از آن برای معامله در بازار ارز دیجیتال و حتی معاملات فارکس استفاده کرد، صرافی بینگ ایکس BingX است که امکان خرید آسان و سریع ارز های دیجیتال را برای شما مهیا میکند. با مشاهده آموزش صرافی بینگ ایکس BingX از نحوه ی ورود و ثبت نام در این صرافی و چگونگی دریافت پاداش های ثبت نام و واریز به صورت جامع و کامل برخوردار شوید.

بازار ارز

بازار ارز یکی از مهم‌ترین بازارهایی است که مردم در زمان ناامنی و برای حفظ سرمایه خود در برابر کاهش ارزش به دلیل تورم، به سوی آن هجوم می‌برند.

در سال گذشته (1401) عوامل مختلفی روی وضعیت بازار ارز اثر گذاشت و تلاطم این بازار را به میزان زیادی افزایش داد. از جمله ناامنی‌هایی که باعث نوسانات گسترده در بازار ارز شد، مسئله احیای توافق برجام بود.

آموزش فارکس در آکادمی همیار کریپتو به شکل کامل و جامع ارائه می‌شود و افراد می‌توانند از آن برای یادگیری و در بازار فارکس استفاده کنند. با اطمینان از مهارت‌های خود، می‌توانند درآمد دلاری از این بازار به دست آورند. همیار کریپتو نقشه راه را برای توسعه مهارت‌ها و کسب سود در بازار فارکس به شما نشان خواهد داد.

در تصویر زیر، نمودار تغییرات قیمت دلار را در 5 سال گذشته مشاهده می‌کنید:

بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال ۱۴۰۲

بررسی بازار مسکن

بازار مسکن یکی دیگر از سرمایه‌گذاری‌های امن افراد در ایران به شمار می‌رود. بنابراین قطعاً بسیاری از افراد برای انتخاب بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال 1402 به گزینه مسکن فکر می‌کنند.

این عدد، میزان تغییرات شاخص متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران را در بازه یک ساله منتهی به ماه جاری در مقایسه با سال گذشته نشان می‌دهد.

بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال ۱۴۰۲

بسیاری از فروشندگان در پایان سال 1401 در فروش مسکن خود دست نگه داشته‌اند؛ زیرا انتظار رشد 20 تا 30 درصدی را در سال جدید داشتند.

طلا آب شده و سکه

طلای آب‌شده درانتهای سال 1401، حدود 90 درصد رشد را تجربه کرد.

در تصویر زیر، نمودار تغییرات قیمت طلای آب‌شده نقدی را در بازه یک ساله منتهی به 25 اسفند 1401 می‌بینید:

بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال ۱۴۰۲

منبع: tgju.org

سکه بهار آزادی هم رشد 120 درصدی را در این بازه تجربه کرده است.

با این حال، سکه در حال حاضر دارای حباب قابل توجهی است که خرید آن را به گزینه‌ای ریسکی تبدیل می‌کند.

با توجه به محدودیت بودجه افراد برای خرید سکه، تقاضا برای خرید سکه گرمی و ربع سکه بیشتر از انواع دیگر سکه مانند سکه امامی و بهار آزادی است و به همین علت، حباب بیشتری در آن‌ها شکل گرفته است.

اگر دسترسی به دانش تحلیلی کافی ندارید یا وقت محدودی برای تحلیل بازار ارز دیجیتال دارید، استفاده از سیگنال‌ ارز دیجیتال همیارکریپتو می‌تواند به شما در معاملات ارزهای دیجیتال کمک بزرگی نماید. این سیگنال‌ها معمولاً بر اساس تحلیل‌های تخصصی ارائه می‌شوند و می‌توانند راهنمای خوبی برای شما در انتخاب زمان و مکان مناسب برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال باشند.

بررسی بازار خودرو

بازار خودرو هم در سال گذشته رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.

بررسی داده‌های قیمت از دی ماه 1400 تا دی ماه 1401 نشان می‌دهد که قیمت خودرو به طور میانگین، 60 درصد و در بعضی خودروها تا 90 درصد افزایش داشته است.

تفاوت قیمت دستوری کارخانه با بازار آزاد در خودروهای ارزان‌قیمت، میان‌رده و گران‌قیمت تفاوت چشمگیری دارد و از حدود 50 تا بیش از 400 میلیون تومان اختلاف بین این قیمت‌ها مشاهده شده است.

از عواملی که به طور خاص روی بازار خودرو اثرگذار است، اخبار و تصمیمات مربوط به عرضه خودرو در بورس کالا و واردات خودرو است که می‌تواند قیمت‌ها را در بازار خودرو دستخوش تغییرات زیادی کند.

بررسی بازار بورس

در ادامه بررسی بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال 1402، به گزینه بورس می‌رسیم. به تصویر زیر توجه کنید:

بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال ۱۴۰۲

این تصویر، نمودار تغییرات شاخص کل بورس از آخر اسفند سال 99 تا آخر اسفندماه سال 1401 را نشان می‌دهد.

همانطور که در تصویر می‌بینید، شاخص کل بورس از اسفند سال 99 تا اسفند 1400 تقریباً بدون تغییر باقی مانده است.

یعنی قسمت قابل توجهی از رشد دو سال اخیر بازار بورس، تنها در اسفندماه سال 1401 اتفاق افتاده است.

در چرخه‌های رشد و نزول قبلی هم دیده شده بود که بازار بورس، دیرتر از سایر بازارها رشد می‌کند و معمولاً پس از سایر بازارها نقدینگی وارد آن می‌شود.

با این حال، این بازار در بلندمدت بیش از همه بازارهای دیگر بازدهی داشته است و تجربه نشان می‌دهد که پس از طی دوره رکود و ثبات خود، می‌تواند عقب‌افتادگی خود را از سایر بازارها جبران کرده و حتی از آن‌ها جلو بزند.

بازار بورس به دلیل امکان کسب سود از دو محل دریافت سود نقدی و افزایش قیمت سهام شرکت‌ها، در بلندمدت نسبت به بسیاری از گزینه‌های سرمایه‌گذاری برتری دارد.

حال همانطور که دیدیم، این بازار نزدیک به دو سال رکود را پشت‌سر گذاشته است. متوسط قیمت‌های سهام در این مدت، برخلاف رشد چشمگیر سایر بازارها، افزایش قابل اعتنایی نداشته است.

بورس در این مدت از سایر بازارها عقب افتاده است و سهام شرکت‌ها با قیمت‌های ارزانی معامله می‌شوند. با این حال به نظر می‌رسد که بازار بورس در نیمه دوم سال 1402 بتواند این عقب‌افتادگی را جبران کند.

با توجه به تمامی مسائل گفته‌شده، بازار بورس در مقایسه با سایر بازارها می‌تواند انتخابی پرسود باشد و در نیمه دوم سال 1402 رشد قابل توجهی را تجربه کند.

با این حال، باید ریسک‌های فعالیت در این بازار را هم در نظر گرفت و با دانش و اطلاعات کافی به آن وارد شد.

بنابراین با وجود شواهد مثبتی که برای رشد بورس و جبران عقب‌ماندگی این بازار در سال 1402 وجود دارد، همچنان لازم است که محتاط باشید و اصول معامله‌گری و سرمایه‌گذاری، مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه را رعایت کنید.

بهترین سرمایه گذاری در سال 1402

کارشناسان معتقدند در نیمه دوم سال 1402 سال بورس است، زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازارهای موازی دیگر مثل خودرو اشباع شده است.

بازار دلار نیز فعلا در وضعیت ثابتی قرار دارد و دلیل آن بهبود روابط بین المللی کشور و سرکوب تقاضا و عرضه از سمت بانک مرکزی است که همین مساله دید مثبتی به سرمایه گذاران نمی‌دهد.

با ثابت ماندن قیمت دلار در کانال 45 الی 50 هزار تومان افتاده است.

ناامیدی سرمایه گذاران نسبت به بازارهای موازی باعث شده نقدینگی به سمت بازارهای دیگر مثل طلای آب شده و بورس برود.

در نهایت باید گفت که این مقاله صرفا جمع‌بندی دیتاها و سناریوهای مختلف برای بازارها بوده و هرگز پیشنهادی مبنی بر سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری در بازار خاصی نیست.

سخن آخر

مهم‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران، بازارهای بورس، ارز، مسکن، خودرو، طلا و سکه هستند و افراد مختلف برای حفظ سرمایه و افزایش ثروت خود، دارایی خود را در این بازارها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

تقریباً همه بازارها، به‌خصوص بازار طلا، ارز و سکه، در سال 1401 و نیمه ی اول 1402 رشد قابل توجهی را تجربه کردند و بازدهی بالایی داشتند.

با این حال، بازار بورس در بازه تقریباً دو ساله، رشد چندانی را تجربه نکرده بود و به نظر می‌رسد که در یک ماهه آخر سال 1401 تاکنون رشد خود را آغاز کرده است.

این بازار پتانسیل قابل توجهی برای رشد دارد و می‌تواند عقب‌افتادگی خود را نسبت به سایر بازارها جبران کند. اگر رشد این بازار در سال جدید ادامه یابد، بازار بورس می‌تواند به بهترین سرمایه گذاری در سال 1402 تبدیل شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits