دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
نخستین دانشمندی که در ایران دکترای فیزیک گرفت!
2
مسعود علی‌محمدی (۳ شهریور ۱۳۳۸–۲۲ دی ۱۳۸۸) استاد فیزیک دانشگاه تهران و یکی از دانشمندان بزرگ ایران و زاده شهرستان ایذه استان خوزستان بود.

شهید مسعود علی محمدی اولین شهید هسته ای کشور سوم شهریور ۱۳۳۸ در ایذه به دنیا آمد. سال ۱۳۵۶ با ورود به دانشگاه شیراز و عضویت در انجمن اسلامی به فعالیت انقلابی مشغول شد.

دکترای فیزیک / شهید مسعود علی محمدی

او مدرک آرش و دکترای فیزیک با گرایش ذرات بنیادی را از دانشگاه صنعتی شریف گرفت و اولین دانشجویان دکترا در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی بود. علی محمدی به خاطر درک و تسلطش در فیزیک در طرح های اولیه غنی سازی اورانیوم و توسعه ی برنامه هسته ای کشور به عنوان مشاور حضور داشت. دکتر علی محمدی از سال ۱۳۷۴ مشغول تدریس فیزیک در دانشگاه تهران شد. او چنان به فکر دانشجوهایش بود که وقتی فهمید یکی از آنها به خاطر مشکلات مالی و کار فرصت پیش بردن تز دکترایش را ندارد برای او حقوق ماهیانه در نظر گرفت تا از درس عقب نماند.

دکترای فیزیک / شهید مسعود علی محمدی

او همیشه اعتقاد داشت دانشگاه جای پژوهش و تحصیل است نه جای آدم هایی که بیایند مدرک بگیرند و بروند و چون برای آزادی اندیشه دانشجویان ارزش قائل بود جلسات مناظره ای را در دانشگاه تهران راه اندازی کرد اما یک هفته بعد از اولین جلسه در ۲۲ دی ماه ۱۳۸۸ به دست عوامل موساد بمب دست سازی را به درخت جلوی منزل او بسته بودند به شهادت رسید. مقام معظم رهبری در توصیف این دانشمند برجسته فرمود .امسال ایشان که از دنیای علم به وادی شهادت نائل شدند به محیط علم ما آبرو بخشیدند.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !