دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
چه کنیم تا جلوبندی خودرو همیشه سالم بماند؟!
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
یکی از مهم ترین قسمت های خودرو جلوبندی است که در عمده مواقع به علت بی توجهی بعضا دچار مشکل می شود حال در ادامه نکاتی را برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خدمتتان بیان می کنیم.

جلوبندی به بخش جلویی و زیرین خودرو گفته می شود که وظیفه تعلیق خودرو، کاهش لرزش خودرو هنگام رانندگی روی سطوح ناهموار را بر عهده دارد. کیفیت تعلیق خودرو یا هندلینگ با سیستم جلوبندی خودرو ارتباط مستقیم دارد و هر چقدر سیستم جلوبندی خودرو از کیفیت بالاتری برخوردار باشد رانندگی نیز آسان تر و با خطات کمتری روبرو خواهد شد.
ساده ترین و بهترین راه برای تشخیص مشکلات جلوبندی خودرو حسی است که خودرو هنگام سوارشدن به سرنشینان خود منتقل میکند. جلوبندی خودرو شامل قطعاتی همچون فنر و کمک فنرهای جلو، اکسل، سیستم تعلیق جلو، میل موجگیر، سیستم چرخ ها، بلبرینگ و.. است.

نشانه های خرابی جلوبندی ماشین

در مواقعی ک حس می کنید رانندگی به سختی انجام می شود و تمام موانع و پستی بلندی های جاده را حس می کنید.
مواقعی که حس می کنید فرمان ماشین برخلاف حرکت شما عمل می کند.
مواقعی که حس می کنید کمک فنر های خودرو چرب و روغنی هستند و این از علایم ایراد جلوبندی خودرو می باشد.
مواقعی که در هنگام دور زدن ، صدای سوت مانندی از چرخ های خودرو می شنوید.

دلایل اصلی خرابی جلوبندی خودرو

داشتن سیستم جلوبندی خوب چه تاثیری دارد؟

سیستم جلوبندی سالم ، با عملکرد درست در یک خودرو، حرکت هموار در جاده ها را به ارمغان می آورد و موجب تسهیل در گذر از چاله ها و ناهمواری ها و دست انداز ها و پیچ های جاده ای میشود. همچنین سلامت سیستم تعلیق در خودرو آسایش و آرامش بهتری برای سرنشینان خودرو فراهم می آورد .
سیستم جلوبندی و تعلیق سالم ، مانع از انتقال تکان ها و لرزش های ناشی از ناهمواری های جاده و دست اندازها به داخل اتاق خودرو می شود، و با ایجاد تعادل در حرکت خودرو کمترین لرزش را به سرنشینان و اتاق داخلی خودرو انتقال می دهد، لذا استفاده از قطعات محکم و مقاوم جهت سیستم جلوبندی و تعلیق بسیار حائز اهمیت است.

15 هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

در اولین مرحله به لاستیک ها سر می زنیم . اما این بار فشار باد آنها اهمیت آنچنانی ندارد ، بلکه آج لاستیک ها و ساییدگی آنها بسیار مهم بوده که می تواند باعث این عیب شود . لاستیک های جلو بسیار مهم هستند . آج تایرها ، کیفیت آنها و نحوه قرارگیری شان می تواند در بسیاری از پارامترها تاثیر بسیار زیادی بگذارد . حتی تفاوت میزان آج لاستیک چپ و راست می تواند غربیلک را تا حدودی بلرزاند . پس در کیفیت لاستیک های خودروی خود دقت کنید تا از عوارض آن به دور بمانید .
اما قسمت دیگری که در جلوبندی نقش موثری دارد بلبرینگ چرخ بوده که خرابی آن می تواند عیوب زیادی را به وجود آورد که از جمله آن ها لرزش فرمان خودرو است . خرابی بلبرینگ چرخ صدای خاصی دارد که از آن می توان به معیوب بودن این قطعه پی برد . توجه داشته باشید تنظیم بلبرینگ چرخ بسیار مهم است و در عمر بلبرینگ و کارکرد آن نقش زیادی دارد .

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید بالانس بودن چرخ های جلو است . نابالانسی در چرخ ها می تواند به راحتی فرمان را بلرزاند و حتی در صورت عدم برطرف کردن آن جلوبندی را نیز با عیوب غیر قابل پیش بینی مواجه کند .
تنظیم زوایای فرمان نیز در لرزش فرمان بسیار تاثیرگذار است . پس اگر فرمانتان می لرزد در اولین فرصت یک تنظیم فرمان انجام دهید .

نقش اصلی در گرفتن ضربات جاده و کنترل نوسانات را در سیستم تعلیق کمک فنر بازی می کند . این وسیله که خود می تواند عیوب و مشکلات زیادی را شامل شود ( که معمولاً تعمیرکار ها با تعویض آن اقدام به رفع عیب می کنند ) اگر خراب شود مشکلات زیادی را به وجود می آورد . گاهی لرزش فرمان نیز از خستگی شدید کمک یا فنر بوده که استحکام لازم را نداشته و ارتعاشات را به سیستم فرمان و در نهایت غربیلک منتقل می کند . گاهی مواقع شل بودن کمک فنر نیز باعث ایجاد صدای اضافی و لرزیدن فرمان نیز می شود .

جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

میل تعادل همان گونه که از اسمش پیداست برای حفظ تعادل خودرو به کار می رود . این میله با شکل خاصی که دارد و نحوه اتصالش در سر پیچ ها نیروی پیچش را بین دو چرخ تقسیم کرده و از خم شدن بیش از حد خودرو به یک سمت جلوگیری می کند . این میله توسط دو بوش محکم نگه داشته می شود . در صورت خرابی این بوش ها نیز غربیلک فرمان می لرزد یا اصطلاحاً فرمان می زند . بوش های میل تعادل در بی سر و صدا کار کردن سیستم تعلیق و جلوبندی نقش به سزایی دارند .

حتماً بخوانید:
مهمترین دلایل آسیب به جلوبندی خودرو چیست؟

مهمترین دلایل آسیب به جلوبندی خودرو چیست؟

یکی از مهم ترین قسمت های خودرو جلوبندی است که در عمده مواقع به علت بی توجهی بعضا دچار مشکل می شود حال در ادامه به شایع ترین علل بروز مشکل در جلوبندی…

گاهی خرابی اتصالات و شل بودن بیش از اندازه آنها نیز این مشکل را به وجود می آورد که با آچارکشی و کنترل مجدد برطرف می شود .
سیبک نیز یکی از عوامل و ریشه های این عیب است . وقتی سیبک خراب شده و حرکت مفصلی خود را به درستی انجام ندهد می تواند این عیب را به وجود آورد . سیبک نباید در راستای محور Y حرکتی داشته باشد. به زبان ساده تر سیبک نباید حرکت عمودی آنچنانی داشته باشد . لقی مجاز سیبک در راستای عمود آنقدر کم است که با دست حس نمی شود . پس خرابی و لقی سیبک موجب لرزش فرمان و زدن آن می شود .
اما گاهی لرزش فرمان فقط در هنگام ترمزگیری بوده که این عیب از دیسک های ترمز است .
وقتی دیسک تاب داشته باشد در هنگام ترمزگیری این حالت مشاهده می شود . برای برطرف کردن این عیب دو راه دارید . ابتدا باید قطر دیسک ها سنجیده شود . اگر به حد لازم بود با تراشکاری و برداشتن لایه ای نازک از روی دیسک این عیب برطرف می شود . اما اگر قطر دیسک کم باشد باید حتماً عوض شود .

نقش بازوی سگ دست این بازو که نقش اساسی در جلوبندی بازی کرده و بازیگر نقش اول است در صورت خرابی باعث کشیدن فرمان به یک سمت می شود . نگران نباشید قیمت این بازیگر نقش اول برخلاف بسیاری از بازیگران امروز زیاد نیست .
اما یکی از مهم ترین دلایل این عیب شاسی خودرو است . وقتی شاسی خودرو از یک سمت مورد ضربه و آسیب قرار می گیرد تنظیمات اولیه کارخانه و ابعاد شاسی به سرعت به هم می ریزد . برگرداندن آن به حالت اولیه بسیار مشکل بوده و گاهی این کار به درستی انجام نمی شود . خودرویی که در اثر تصادف شاسی آن تغییر حالت داده باشد به سرعت در سیستم جلوبندی مشکل پیدا می کند . سیستم فرمان و متعلقات آن هم که وابسته جلوبندی است سریع خراب شده و دچار مشکل می شود . کشیدن فرمان به یک سمت ، خراب شدن سریع پلوس ها ، پاره شدن گردگیر آنها و در کل خرابی جلوبندی از عوارض این گونه خودروها است .

تعمیر خودرو

پس قبل از خرید خودروی کار کرده از سلامت شاسی اطمینان حاصل کنید .
اما عیب دیگر ، سر و صدای غیرعادی سیستم تعلیق خودرو است . به گونه ای که شما در هر دست اندازی می افتید صدای تق تق یا هر نوع صدای دیگری از سیستم تعلیق به گوش می رسد . گاهی می شود که شما خودرو را با دست تکان می دهید ، ولی صدای اضافی از سیستم تعلیق می شنوید . این گونه سر و صدا های اضافی نشان دهنده خرابی سیستم تعلیق بوده که به راحتی قابل برطرف شدن است .
فنر در سیستم تعلیق به همراه کمک نقش جذب ضربات را به عهده دارد . این فنر ضریب جذب انرژی خاصی داشته که باید به آن توجه کرد . در بسیاری مواقع وقتی فنر خسته می شود سیستم هدایت خودرو را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث کشیدن فرمان به یک طرف می شود . به زبان ساده تر فنر ضعیف شده و نیرو را نمی تواند جذب کند . پس آن را باید عوض کنید . فنر نیز قیمت چندانی ندارد .

کمک فنر باید نه زیاد سفت نه زیاد نرم باشد . همچنین پس از جمع شدن باید آرام به حالت اولیه خود بازگردد . پس قبل از هر چیزی باید نحوه کار کمک فنر کنترل شود . در این مواقع معمولاً کمک فنر تعویض می شود . ساییدگی سیبک و بدون روغن کار کردن آن هم سبب این سر و صدا می شود . سیبک نیز معمولاً قابل تعمیر نیست .
چون به صورت پرسی ساخته می شود . پس سیبک نیز به راحتی تعویض می شود .
گاهی خرابی سیستم ترمز نیز باعث این مشکل می شود . نیروی ترمز باید بین چرخ ها به یک اندازه تقسیم شود . این تقسیم مساوی سبب می شود تا در زمان ترمزگیری هر چرخ به یک اندازه تحت تاثیر نیروی ترمز قرار بگیرد . حال تصور کنید این نیرو به مساوات تقسیم نشده و یک چرخ کمی بیشتر تحت فشار قرار بگیرد .

نگهداری از خودرو

در نتیجه تغییر دور به سرعت انجام گرفته و فرمان به یک طرف منحرف می شود . در این گونه مواقع خودرو و سیستم ترمز آن به یک ترمزساز ماهر نشان داده شود . ممکن است پمپ ترمز یک چرخ گریپاژ کرده باشد و نتواند به درستی ترمز بگیرد . درمان این درد باز شدن پمپ ترمز و شست و شوی بوش های آن بوده تا کاملاً روان حرکت کند .


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است