دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
معایب استفاده از روغن موتورهای غیر استاندارد و بی کیفیت در خودرو
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
مشکلات ناشی از استفاده روغن موتور های غیر استاندارد برای خودرو: امروز قصد داریم تا بیشتر در رابطه با معایب استفاده از روغن موتور غیر استاندارد با شما صحبت کرده و در این راستا اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

معایب استفاده از روغن موتور غیر استاندارد

متاسفانه اغلب ما توجهی به کیفیت روغن موتوری که برای خودرو خود استفاده میکنیم نداریم و انتخاب بهترین روغن موتور را بر عهده تعویض کننده روغن می گذاریم. این مسئله باعث می شود تا در برخی از موارد از روغن موتورهای غیر استاندارد برای خودرو استفاده شود که باعث آسیب دیدن بسیار زیادی به موتور خودرو می شود و با گذشت زمان موتور را فرسوده می کند.

در بخش مقدمه به این مسئله اشاره کردیم که متاسفانه استفاده از روغن موتور غیر استاندارد باعث بروز مشکلات زیادی برای موتور خودرو می شود که به مرور زمان باعث کهنه و فرسوده شدن میشود.

عوارض استفاده از روغن‌موتور تقلبی

بنابر این باید نسبت به نوع روغن موتوری که برای خودروهای داخلی و خارجی خود استفاده می کنید دقت زیادی به خرج دهیم چرا که استفاده نامناسب و نابجا از روغن موتور مشکلاتی را برای موتور خودرو به وجود می‌آورد که به شکل خیلی بدی به آن صدمه وارد می کند.

استفاده از روغن موتورهای نامرغوب باعث فرسوده و کهنه شدن موتور میشود این مسئله علائم و نشانه های خاصی را از خود بروز می دهد که یکی از آنها صدا دادن موتور است.
دقت کنید هر صدایی که از موتور خارج می شود حاکی از این نیست که موتور مرتب کار نمی کند بلکه می تواند نشانه ای از استفاده از یک روغن موتور غیر استاندارد باشد.

زمانیکه شما از روغن غیر استاندارد برای موتور خود استفاده می کنید صدایی همچون تق تق موتور یا زوزه را خواهید شنید در برخی از موارد هم لرزش هایی در موتور خودرو به وجود می‌آیند که یکی دیگر از نشانه ها و علائم غیر استاندارد بودن موتور خودرو هستند.

استفاده از روغن های غیره استاندارد و نامرغوب باعث صدمه دیدن پمپ روغن، ساییده شدن قطعات موتور و کاهش عمر موتور خودرو میشود.

اما اینها تنها مشکلات و معایب استفاده از روغن موتور غیر استاندارد نیست. زمانیکه شما تصمیم به روانکاری اتومبیل خود میگیرید روغن موتور هایی را که برای خودروی خود استفاده می کنید باید وظیفه کاهش اصطحکاکف تمیز کاری و خنک نگه داشتن و قطعات ماشین شما را به نحو احسن انجام دهند.

حتماً بخوانید:
برای خودرو روغن موتور سنتتیک بهتر است یا نیمه سنتتیک ؟

برای خودرو روغن موتور سنتتیک بهتر است یا نیمه سنتتیک ؟

انتخاب مناسب روغن موتور خودرو می­‌تواند تأثیر به‌­سزایی بر عملکرد و طول عمر اجزای مختلف خودرو داشته باشد. در این میان، بسیاری از افرد استفاده از…

روغن های باکیفیت و افزودنی های آن تاثیر زیادی در عملکرد این مسئله دارند بنابراین در زمان انتخاب روان و روانکاری برای اتومبیل خود باید به این مسئله توجه داشته باشید که خودروی شما نیاز به چه چیزی دارد و شما باید چه چیزی را برای آن تهیه کنید.

انتقال مایعات بر اساس سازنده وسیله نقلیه، شرایط عملیاتی و نوع انتقال متفاوت می باشد چرا که هرگونه ناسازگاری عوارض جانبی غیر قابل کنترل را می تواند بر روی انتقال داشته باشد.

معایب روغن موتور تقلبی

لغزش چرخ دنده ها خسارت کوتاه مدتی را ممکن است به وجود آورد و این در حالیست که آسیب‌های این انتقال نادرست با آسیب های دراز مدت می تواند باعث نارسایی های فاجعه آمیزه بسیاری باشد.

یکی از موارد و معایب استفاده از روغن غیر استاندارد این است که گزینه های بسیار زیادی برای روغن موتور وجود دارد و این تنوع باعث سردرگمی شما در خرید روغن موتور بی ام و هر خودروی دیگری میشود.

متاسفانه افراد بسیاری هستند که بر اساس قیمت روغن موتور را برای خودرو خود انتخاب میکنند. شما باید این نکته را در نظر داشته باشید هزینه ای که برای روغن موتور خودرو خود صرف می کنید باید بر اساس آن بازدهی نیز دریافت کنید. یعنی هرچه روغن موتور ارزان تر یا گران تر باشد دلیل بر کیفیت بیشتر یا بدتر از آن نیست.

یکی از موارد بسیار مهم ویسکوزیته یا غلظت روغن موتور است و شایعترین علت عدم ناسازگاری یک روان کننده با موتور خودرو انتخاب غلظت غلط آن است.
دقت کنید اگر روغن موتوری که انتخاب کرده اید از فرصت کمی برخوردار باشد باعث فرسودگی شدید قطعات موتور خودرو خواهد شد.

ممنوع شدن عرضه روغن موتور غیر استاندارد

واردات روغن موتور برای خودروهای ایرانی و خارجی مسئله ای است بسیار مهم و حائز اهمیت که باید در این مورد دقت زیادی به خرج دهید زیرا که روغن موتورهای غیراستاندارد بسیاری در بازار موجود می باشند که عدم آگاهی و اطلاع کافی در این مورد می تواند برایتان دردسرساز باشد.

خوشبختانه باید بگوییم که عرضه روغن موتورهای غیر استادارد توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان ممنوع شده است و دلیل آن هم تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در جلوگیری از خرید کالاهای بی کیفیت می باشد.

اطلاعاتی که در این مورد در دسترس می باشد حاکی از آن است که سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در راستای ترویج مصرف محصولات تولیدی استاندارد با جلوگیری کردن از عرضه محصولات بی کیفیت و غیر استاندارد باید تمامی واحدهای تولیدکننده روغن موتور بر روی محصولات خود نشان استاندارد را درج کرده و علاوه بر آن نیز قیمت مصرف کننده و سایر مشخصات ( نام و آدرس واحد تولیدی، علامت ثبت شده) بر روی محصولات آن ها نمایان باشد.

تشخیص روغن موتور غیر استاندارد

تشخیص روغن موتور غیر استاندارد

  • ارتباط مصرف سوخت با روغن‌ موتور

با توجه به موارد عنوان شده در رابطه با معایب استفاده از روغن موتور غیر استاندارد، شاید برای خیلی از شما دوستان جای سوال باشد که اصلا بین مصرف سوخت با روغن موتور خودرو چه ارتباطی می تواند وجود داشته باشد؟!
خب، در این مورد باید بگوییم، زمانیکه موتور خودرو شما در حال کار کردن می باشد دمای زیادی دارد و همین مسئله بر روی قطعات موتور نیز تاثیر بسیاری می گذارد.

بنابراین، اگر موتور به درستی کار نکند و یا از آن محافظت نشود قطعات در معرض آسیب قرار می گیرند. از آنجایی که محافظت از قطعات موتور خودرو بر عهده روغن موتور می باشد تعویض به موقع آن و استفاده از روغن های استاندارد می تواند در این مورد بسیار موثر باشد.

با توجه به موارد عنوان شده به راحتی می توانید با تعویض کردن روغن موتور خودرو خود در زمان مناسب کمک بسیار بزرگی به موتور خودرو کنید.
فقط دقت داشته باشید که ار هر روغن موتوری برای خودرو خود استفاده نکنید. بلکه روغنی را برای خودرو خود انتخاب کنید که با توجه به نوع سوخت و سال ساخت خودرو و استانداردهای روغن مطابقت دارند.

به عنوان حُسن ختام بار دیگر یادآوری می کنیم که بی توجهی به انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای موتور خودرو شما شود.
وجود روغن موتورهای غیر استاندارد و استفاده کردن از آن ها به قطعات موتور خودرو آسیب های زیادی را وارد می کند که به مرور زمان باعث کهنه و فرسوده شدن موتور خودرو می شوند.
بنابراین اطلاع داشتن درباره معایب استفاده از روغن موتور غیر استاندارد می تواند در انتخاب یک روغن موتور باکیفیت و استاندارد به شما کمک زیادی کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits