دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
عصر جدید , شکوه مهربانی و یک پیشنهاد به احسان علیخانی !
1
یکی از نکات و شرایط لازم الاتباع و قابل توجه در سنجشِ توانایی ها بنا بر آموزه های علمِ آموزش (teaching) (سنجش و اندازه گیری).

در سنجش استعدادها ایجاد شرایط متناسب در فضای رقابت است که مقدمه ی اصلی چنین فضایی آن است که بین اشخاص و گروه ها قائل به تفکیک شده، گروه ها و دسته جات در یک طبقه‌ی مجزا از اشخاصی که به صورت انفرادی در رقایت حضور دارند، مورد ارزیابی قرار گیرند

برای آنیسا و ستیلا همشهری های عزیزم و کارن مهربان

قبل از بیان هر مطلبی لازم است به سهم خویش از ایده و تلاش های احسان علیخانی، داوران محترم و تیم برنامه‌ساز عصر جدید که موجبات دیده شدن استعداد فرزندان ایران زمین را فراهم آورده اند،سپاسگزاری کنم.موقعیت و فرصتی که من و هم نسلانِ من با تمام وجود غم و غصه ی خلاء و نبود آن را در نوجوانی و جوانی خویش به غایت حس کرده ایم.شاید بهتر باشد بگویم درد نبود چنین برنامه هایی را با تمام وجود لمس کرده ایم! یقینا حق می دهید تا از هدر رفت و نادیده شدن استعدادهای ناب دوران نوجوانی و جوانی ام به درد یاد کنم آنجا که شرایط جامعه ی پس از انقلاب و درگیرجنگ و... مانع بروز و ظهور استعدادهایی شد که....
قصه ی غصه ی رفقا و دوستانی که علیرغم توانایی هایشان به جبر زمانه به بیراهه رفتند وهیچ ملجاء و مرجعی برای دیدن توانایی ایشان وجود نداشت و یا در خوش بینانه ترین حالت تبدیل شدند به یک دانش آموخته ی ساده ی دانشگاه یا کارمند فلان اداره ،شرح مبسوطی می طلبد که به وقتش خواهم گفت هرچند که بیانش برای منِ دهه ی پنجاهی و برادر و خواهران دهه شصتی ام دردی دوا نمی کند اما شاید برای برخی دلسوزان این سرزمین تلنگری باشد!

Ehsan Alikhani احسان علیخانی

حال که فضا و شرایط به سمت و سوی استعداد سنجی سوق یافته و موقعیتی فراهم شده تا جوانان و نوجوانان متولد دهه ی ۷۰ و ۸۰ وحتی کودکان‌دهه ی ۹۰نیز می‌توانند در فضای رقابتی ،توانایی و استعدادشان را به رخ کشیده،به منصه ظهور برسانند شاید یادآوری و تذکر نکته ای سبب غلبه ی انصاف و منطق بر داوری ها و اعلام نتایج در دیده شدن استعداد فرزندان این سرزمین شود.لذا علت اصلی این یادداشت پیشنهادی است به جناب احسان علیخانی و تیم برنامه ساز عصر جدید آن هم ناشی از رصد و کنکاش پیرامون خروجی برنامه، ناشی از داوری های صورت گرفته که بدون تردید نتیجه اش کشف استعدادهای درخشانی بوده اما ممکن است توجه به یک نکته ی ساده آن هم ناشی از مقایسه ی ترکیب شرکت کنندگان در رقابت هر شب مسیری فراهم کند برای عادلانه تر شدن داوری ها و بالارفتن بار منطق و استدلال در سنجش استعدادها و آن نکته، تفکیک رقابت گروه‌ها و تیم‌ها با اشخاصی است که به صورت انفرادی در عصر جدید حاضر شده اند.
چراکه که در برخی شب‌ها در کنار گروه‌های بسیار هماهنگ و منظم، افرادی حضور دارند که به تنهایی در زمینه‌ی خاصی دارای استعداد و توانایی قابل توجه هستند اما رقابت این دو کنار یکدیگر با توجه به ارزش و اهمیت کارگروهی و نگاه ویژه ی داوران عصرجدید به کارهای گروهی ممکن است مانع دیده شدن چنین استعدادهایی شود لذا بنا بر آموزهای مطرح در دانشِ ارزیابی و سنجشِ توانایی ها، به نظر می رسد علاوه بر لزوم توجه به این نکته ،شرایط نیز برای این تفکیک با توجه به تعداد گروه های شرکت کننده در برنامه فراهم است تا در سری جدید عصر جدید یا در ادامه‌ی برنامه ی امسال رقابت در دو فضای گروهی و انفرادی ادامه یابد.


درپایان لازم می دانم چند جمله در تکریم معرفت کارن همایون فر عزیز و همشهری های گلم عرض کنم:
برای آنیسا و ستیلا ی نازنین و شما هنرمند مهربان کارن همایون فر عزیز، در این روزهای سخت و تلخ که از هر سمت و سویی ناله ی درد معیشت ملت از غم‌ نان وروغن ، گرانی مرغ و تخم مرغ شنیده می شود، شما دو عزیز همشهری ام کاری کردید تا برای دقایقی غرق شادی و سرور شویم.
تلاش شما دخترانِ دوست داشتنیِ سرزمینم با آن قصه ی جذاب و انسان دوستانه پیام آور مهربانی و عشقی است که مبین ذات مردمان این سرزمین است و اما شما کارنِ عزیز با آن روح لطیف و احساس مهربانانه ات کاری کردی تا برای ساعاتی ولو به ظاهر از دغدغه های این روزها پرت شویم به حال و هوای مهربانی و دوست داشتن .

دور از باور نیست بگویم مدتها بود این تصویر دوست داشتنی اشک شوق ریختن را فراموش کرده بودیم ؟ کم کم داشت یادمان می رفت بغض کردن از سر شوق و شادی چگونه حالی است؟ اما تو هنرمند اصیل و با وقار این سرزمین با آن گونه های بارانی ات باری دیگر پیام آور این نوید بودی که علیرغم تمام مشکلات آنچه در این سرای کهن حاکمیت مطلق است عشق است و مهربانیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits